Operatorzy jednostek specjalnych od przyszłego roku będą korzystać z mobilnych, kontenerowych strzelnic, których wnętrza można dowolnie konfigurować w zależności od typu ćwiczeń. W strzelnicach MoST, które kupiła Agencja Uzbrojenia, można przygotować tor ogniowy o długości do 200 metrów lub tak zmienić układ ścian, by móc trenować działania w pomieszczeniach.
Agencja Uzbrojenia poinformowała pod koniec ubiegłego tygodnia (28 czerwca 2024 r.), że podpisała z gdyńską firmą Klimawent umowę na dostawę modułowych strzelnic taktycznych MoST-10 i MoST-SH. Kontrakt jest wart około 47 mln zł i w całości ma zostać zrealizowany do końca przyszłego roku.
– Pozyskiwane strzelnice umożliwiają sprawną konfigurację wnętrza dla różnych scenariuszy ćwiczeń dynamicznych i taktycznych, z wykorzystaniem m.in. transporterów tarcz, oświetlenia taktycznego i efektów dźwiękowych, a także mobilnych ścian kulochwytowych – napisała w mediach społecznościowych Agencja Uzbrojenia.
Opracowany przez polskich inżynierów System MoST (Modułowe Strzelnice Taktyczne) składa się z kilku dedykowanych modułów, które umożliwiają postawienie właściwie w dowolnej lokalizacji zaawansowanego obiektu szkoleniowego. Ponieważ strzelnica zbudowana z modułów MoST jest obiektem zamkniętym, może powstać tuż obok innych budynków, nawet mieszkalnych. Jedyne co jest wymagane, to płaski, utwardzony teren określonej wielkości.
Polskie wojsko zamówiło dla operatorów wojsk specjalnych dwa typy modułów MoST – model MoST-10 oraz MoST-SH. Pierwszy umożliwia budowę strzelnicy o długości toru ogniowego od 25 do 200 metrów i szerokości do 10 metrów. Drugi moduł – MoST-SH (tzw. shooting house) – dzięki ruchomym ścianom i kulochwytom umożliwia realizację strzelnic o dowolnej architekturze wnętrza, np. przypominającej budynek będący obiektem akcji bojowej.
Strzelnice MoST mają trafić do jednostek specjalnych do końca 2025 roku.
autor zdjęć: Agencja Uzbrojenia/ Klimawent
komentarze