moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Spędź wakacje z wojskiem!

Przygoda, alternatywa dla sezonowej pracy, a może początek kariery w armii – uczestnicy pierwszego turnusu „Wakacji z wojskiem” są już w połowie swojego szkolenia. – Dyscyplina i poranne wstawanie to wyzwanie. Ale jest adrenalina, ten dźwięk karabinu, odrzut… Trudno to opisać, to trzeba po prostu przeżyć – mówi jeden z elewów szkolących się w 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Trzeba naprawdę dobrze się przyjrzeć, żeby zobaczyć sylwetki na tle drzew. Zamaskowani żołnierze cierpliwie czekają, aż pododdział, który wychodzi z drugiej strony lasu, znajdzie się bliżej. Wtedy otwierają ogień. Zaatakowani błyskawicznie przyjmują pozycje do obrony. Trwa wymiana ognia. Po chwili nadciąga wsparcie, z transportera wysypują się kolejni żołnierze. Dym, huk, głośne komendy, trochę chaosu – po kilkunastu minutach atak zostaje odparty. Teraz wszyscy mają chwilę luzu, jest czas, by schować się w cieniu, napić wody, pogadać przy papierosie. Trzeba korzystać, bo w czasie „Wakacji z wojskiem” dni zapełnione są zajęciami od rana do wieczora.

 

REKLAMA

– W trakcie tego programu żołnierze uczą się podstaw fachu wojskowego, począwszy od musztry, przez taktykę i szkolenie strzeleckie, aż po zajęcia z medykami. Wszystko w praktyce. Na przykład przed chwilą uczyli się zastawiania zasadzki, prowadzenia natarcia, a także manewru polegającego na zerwaniu kontaktu ogniowego oraz wycofaniu się ze strefy ognia do strefy bezpiecznej – opowiada starszy kapral Mateusz Tylman, dowódca drużyny, która szkoli się w 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach. Ale działania w polu to nie wszystko. – Zajęcia odbywają się też w salach wykładowych. Żołnierze muszą poznać zagadnienia prawa międzynarodowego, prawa humanitarnego, konfliktów zbrojnych. Przy czym my szkolimy, ale też wychowujemy – dodaje.

A pracy wychowawczej instruktorzy mają pod dostatkiem. Choć limit wiekowy na „Wakacjach z wojskiem” to 35 lat, przeważają bardzo młodzi ludzie – uczniowie i studenci. Część ich uczyła się w klasach mundurowych, ale dla większości to pierwszy kontakt z wojskowymi realiami.  – Najtrudniejszy jest początek, ten pierwszy tydzień, kiedy młodzi przeżywają pewien szok, bo tu od pierwszego dnia jest rygor, dyscyplina, obowiązują regulaminy, których przecież nie znają. Ale już w drugim–trzecim tygodniu widać efekty tej wspólnej pracy – opowiada ppor. Patryk Szkolniak, który szkoli tegorocznych ochotników.

Mimo zapału nie każdy odnajduje się w wojskowych realiach. Czerwcowe szkolenie w Siedlcach rozpoczęło 68 osób, dziesięć już wróciło do domu. Co jest największym wyzwaniem? Większość przyznaje, że dostosowanie się do rygoru i wczesnego wstawania – pobudka jest codziennie o 6 rano, zaraz po niej następuje poranny rozruch. Nie każdy też daje sobie radę z wysiłkiem fizycznym. – Nie ukrywajmy, takie mamy czasy, że wiele osób wybiera rozrywki, które nie wymagają wysiłku fizycznego, więc z kondycją młodych ludzi jest bardzo różnie. Oczywiście są osoby bardzo wysportowane, nawet z osiągnięciami w tej dziedzinie, ale dla wielu ten poziom wymagań, jeśli chodzi o tężyznę fizyczną, jest dużym wyzwaniem – mówi ppor. Szkolniak. I choć zapewnia, że wojsko nie szuka wybitnych sportowców, to zachęca, żeby każdy, kto myśli o udziale w programie, odpowiednio wcześniej zadbał o więcej regularnego ruchu.

FIlm: Magdalena Miernicka, Anna Pawłowska, Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Podobnego zdania jest Bartłomiej Wikieł, który na rynku cywilnym pracuje w branży transportowej. – Ten wysiłek i walka ze zmęczeniem są najtrudniejsze, ale warto. Bardzo dużo się uczymy, ciągle w terenie, ciągle coś praktycznego – mówi. A chwilę po zakończeniu ćwiczeń ogniowych dodaje: – Dzisiejszy trening był super, te wybuchy, strzały, adrenalina...  – Jest stres, jest głośno, ale ja tak lubię – wtóruje mu Natalia Korzeń, jedna z 20 kobiet, które biorą udział w szkoleniu w Siedlcach. Przyznaje jednak, że największym wyzwaniem był pierwszy tydzień. – Było ciężko. Choć myślę, że mocne osobowości, charakterne, dadzą sobie radę. Trzeba po prostu zakasać rękawy i iść do przodu – mówi.

Natalia i Bartłomiej już zdecydowali, że zwiążą swoją przyszłość zawodową z wojskiem. Podobną decyzję podjęło dotychczas ponad 60 procent osób, które od czerwca szkolą się w 18 Dywizji. To oznacza, że po złożeniu przysięgi czeka ich jeszcze 11 miesięcy intensywnego szkolenia specjalistycznego w wybranych jednostkach wojskowych. Po jego ukończeniu żołnierz może wnioskować o powołanie do zawodowej służby wojskowej lub aktywnej rezerwy. Jeśli takiego wniosku nie złoży, zostanie przeniesiony do rezerwy pasywnej.

Ci, którzy chcieliby natomiast pozostać w wojsku, ale jednocześnie nie chcą rezygnować ze studiów czy pracy w cywilu, mogą złożyć wniosek o powołanie do służby terytorialnej. Z kolei osoby, które po złożeniu przysięgi wojskowej nie chcą kontynuować służby, zasilają pasywną rezerwę. Choć nie musi to być decyzja ostateczna – mają jeszcze trzy lata na to, żeby zmienić zdanie i zgłosić się na szkolenie specjalistyczne. „Wakacje z wojskiem” (specjalna edycja dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej) jest to więc propozycja nie tylko dla tych, którzy już mają zaplanowaną ścieżkę kariery, lecz także dla osób, które dopiero szukają swojej drogi i chciałyby sprawdzić się w armii. – Taka jest idea tego programu. Jest on jest w dużej mierze przeznaczony dla ludzi młodych, którzy w tym roku kończą szkołę średnią i zastanawiają się nad tym, co robić w życiu – mówi ppłk Kamil Dołęzka, rzecznik prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Dla jednych będzie to więc początek nowej drogi zawodowej, dla innych – sposób na spędzenie części wakacji lub zdobycie nowych umiejętności. „Wakacje z wojskiem” mogą być też alternatywą dla pracy sezonowej – elewi za cały okres szkolenia otrzymują wynagrodzenie 6 tys. zł.

„Wakacje z wojskiem” odbywają się w ponad 70 miastach i miejscowościach w całym kraju. W tym roku zaplanowane są trzy turnusy: od 10 czerwca do 6 lipca, od 15 lipca do 10 sierpnia i od 19 sierpnia do 14 września. W niektórych jednostkach, są jeszcze wolne miejsca. Zainteresowani udziałem mogą wysłać swoje zgłoszenie za pośrednictwem portalu Wojska Polskiego lub zgłosić się do jednego z 86 wojskowych centrów rekrutacji.

Anna Pawłowska

autor zdjęć: st. szer. spec. Damian Łubkowski

dodaj komentarz

komentarze


Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
 
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Olimp gotowy na igrzyska!
Prezydent Zełenski w Warszawie
Oczy na Kijów
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Roczny dyżur spadochroniarzy
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Serwis bliżej domu
Jak usprawnić działania służb na granicy
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szkolenie na miarę czasów
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Śmierć przyszła po wojnie
Włoski Centauro na paryskim salonie
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Mark Rutte pokieruje NATO
RBN przed szczytem NATO
Feniks – następca Mangusty?
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Lato pod wodą
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Polsko-litewskie konsultacje
Szpital u „Troski”
Czujemy się tu jak w rodzinie
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Za zdrowie utracone na służbie
Z parlamentu do wojska
The Suwałki Gap in the Game
Formoza. Za kulisami
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Pancerniacy trenują cywilów
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Walka – tak, ale tylko polityczna
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Pancerny sznyt
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
„Operacja borelioza”
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Spadochroniarze na warcie w UE
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Wracajcie z medalami!
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Na ratunek… komandos

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO