moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska pamięta o swoich bohaterach

Znamy nazwiska kolejnych trzydziestu osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań Instytutu Pamięci Narodowej. Ich dane ogłoszono dzisiaj w Belwederze w Warszawie w czasie uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar. Wśród nich są m.in. żołnierze AK, NSZ-etu, WiN-u i KOP-u.

„W suwerennej ojczyźnie należy czcić zasługi oraz poświęcenie żołnierzy konspiracji i osób kontynuujących ich podziemną walkę w latach powstania antykomunistycznego. Dziś przywracamy pamięć o kolejnych 30 z nich” – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych poświadczających tożsamość ofiar niemieckiego i komunistycznego terroru.

Podczas spotkania w Belwederze w Warszawie ogłoszono nazwiska 30 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań Instytutu Pamięci Narodowej. Prezydent w swoim liście złożył hołd ofiarom totalitaryzmu i wyraził szacunek wobec ich rodzin, które przez kilkadziesiąt lat pielęgnowały pamięć o pomordowanych i przechowywały pamiątki po nich, wierząc, że nasz kraj odzyska wolność i przywrócona zostanie sprawiedliwość. „Musimy kontynuować tę misję, dopóki ostatni zabity i poległy za ojczyznę nie zostanie odnaleziony, zidentyfikowany i godnie pochowany” – dodał Duda.

Rodzinom ofiar dziękował także Karol Nawrocki, prezes IPN-u. – Dziękuję za waszą cierpliwość i wiarę w Polskę oraz IPN, który od lat konsekwentnie upomina się o polskich bohaterów zamordowanych przez dwa reżimy – mówił prezes. Dodał też, że zamordowani przed laty bohaterowie dziś symbolicznie wracają do wolnej i niepodległej Polski.

Film: IPN

– Chciałbym, aby dzisiejsza uroczystość dała nadzieję tysiącom polskich rodzin, które nadal oczekują informacji, gdzie pogrzebano ich najbliższych pomordowanych w kazamatach bezpieki, przez NKWD czy hitlerowskich oprawców – zaznaczył Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN-u i dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Dodał też, że chce, aby rodziny te wierzyły, że Polska nie zapomina o swoich córkach i synach, którzy oddali dla niej życie.

Noty przedstawicielom rodzin ofiar wręczyli Nawrocki i Szwagrzyk. Odczytano też biogramy bohaterów i odsłonięto ich fotografie. Wśród zidentyfikowanych osób byli m.in. żołnierze Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego „Bartka”, zamordowani we wrześniu 1946 roku w Starym Grodkowie na Opolszczyźnie przez komunistyczną bezpiekę, oraz żołnierze 28 Pułku Piechoty Ludowego Wojska Polskiego, zabici 24 lipca 1946 roku w Jaworniku Ruskim przez oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Zidentyfikowany został również Józef Dudaczyk, żołnierz Korpusu Ochrony Pogranicza, poległy 2 września 1939 roku podczas walk z Niemcami na polach Nowego Ochędzyna. Odczytano też nazwiska żołnierzy Armii Krajowej, NSZ-u, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, członków organizacji konspiracyjnej „Polska Armia Powstańcza” i innych organizacji niepodległościowych.

Pracownicy IPN-u odnaleźli szczątki tych osób podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych m.in. na terenie kwater „Ł” i „C” cmentarza Wojskowego na Powązkach i na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie, na cmentarzu Centralnym w Szczecinie, cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu, cmentarzu Pobitno w Rzeszowie, cmentarzu komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach, cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu oraz w Starym Grodkowie i Jaworniku Ruskim.

– Noty o naszych bohaterach oznaczają, że ojczyzna się o nich upomniała oraz że po latach możemy spełnić swój obowiązek i pochować ich godnie na naszych cmentarzach – powiedział, dziękując w imieniu rodzin, Zbigniew Człowiekowski, syn Kazimierza Człowiekowskiego „Niemsty”, członka oddziału partyzanckiego AK zabitego w 1954 roku w czasie zasadzki zorganizowanej przez funkcjonariuszy UB w Krośnie.

Zespół IPN-u we współpracy z Główną Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu od 2012 roku prowadzi poszukiwania miejsc pochówku ofiar systemów totalitarnych na terenie całego kraju oraz poza jego granicami. Specjaliści przebadali kilkadziesiąt miejsc w Polsce oraz m.in. w Ukrainie, na Białorusi, Litwie oraz w Niemczech. Do tej pory udało się zidentyfikować 220 osób: m.in. płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, płk. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, ppłk. Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” i Danutę Siedzikównę „Inkę”.

Sylwetki i portrety zidentyfikowanych ofiar wraz z krótkimi biogramami można znaleźć na stronie IPN-u.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Mikołaj Bujak/IPN

dodaj komentarz

komentarze


Śladami ojca
 
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
By Polska była bezpieczna
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Pierwsza Drużyna” na start
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polki pobiegły po srebro!
Cień atomowej zagłady
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pytania o europejską tarczę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Więcej hełmów dla żołnierzy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
Krwawa noc pośród puszczy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Broń Hitlera w rękach AK
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO