moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
UE o wspólnym bezpieczeństwie

Projekty militarne państw europejskich nie mogą być konkurencyjne wobec NATO – mówił Mariusz Błaszczak, szef MON, po spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Tematem rozmów, które miały miejsce w Brukseli, był m.in. projekt PESCO i włączenie do niego nowych państw: USA, Kanady i Norwegii. Dzięki temu europejska obrona ma być skuteczniejsza.

Jedną z najważniejszych decyzji podjętych podczas obrad Rady Unii Europejskiej ds. Zagranicznych na szczeblu ministrów obrony było włączenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Norwegii do projektów PESCO, czyli stałej współpracy strukturalnej dotyczące mobilności wojskowej i umożliwiającej żołnierzom szybsze przemieszczanie się po Europie.

Zdaniem Josepa Borrella, Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, doświadczenia państw, które dołączą do europejskiej współpracy militarnej w ramach PESCO, przyczynią się do poprawy mobilności wojskowej w UE i poza nią. – Dzięki temu europejska obrona będzie skuteczniejsza – stwierdził Borrell.

REKLAMA

W spotkaniu w Brukseli uczestniczył także minister Mariusz Błaszczak. – Polska wielokrotnie mówiła o potrzebie otwarcia programów PESCO dla państw, które nie należą do UE. Dzisiejsze postanowienie Rady odczytujemy jako sukces – stwierdził szef MON. Decyzję ministrów obrony z zadowoleniem przyjął także Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, który uczestniczył w jednej z sesji Rady UE.

Ministrowie dyskutowali także na temat relacji pomiędzy UE i NATO. Szef polskiego MON zaznaczył w trakcie briefingu, że projekty militarne państw europejskich nie mogą być konkurencyjne wobec NATO. – Nie chcemy, żeby UE w sprawach obronności rywalizowała z NATO i bardzo się cieszę, że pogląd Polski w tej kwestii jest podzielany przez większość państw i Sekretarza Generalnego NATO – podkreślał minister Błaszczak.

Przypomniał również, że Polska nie popiera pomysłu utworzenia wspólnej, europejskiej armii. – Cieszę, że zdolności Sojuszu są uzupełniane przez przedsięwzięcia unijne, ale złem byłoby, gdyby obok struktur NATO powstawały struktury wojskowe UE – przekonywał polski polityk.

W trakcie spotkania w Brukseli obradujący zgodzili się, że UE musi być świadoma zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy i odpowiednio na nie reagować. – Chodzi nie tylko o zagrożenia z południa. Podkreślałem, że realne są także zagrożenia neoimperialną polityką Rosji – mówił szef MON. Zaznaczył, że jego pogląd podzielają ministrowie z państw wschodniej flanki NATO, nie lekceważą go też inni partnerzy.

Ministrowie omówili również sytuację na rosyjsko-ukraińskiej granicy. Jeszcze przed posiedzeniem Stoltenberg zwrócił uwagę, że choć Rosja wycofała część żołnierzy z granicy Ukrainy, nadal dziesiątki tysięcy żołnierzy i znaczna ilość sprzętu i broni pozostają w regionie. – Obecnie na Ukrainie i wokół niej jest o wiele więcej rosyjskich wojsk niż przed ostatnim wzrostem napięcia, dlatego NATO musi zachować czujność i uważnie monitorować rozwój wydarzeń – argumentował sekretarz generalny NATO.

To były pierwsze od czasu wybuchu pandemii COVID-19 bezpośrednie, a nie zorganizowane online, obrady ministrów obrony UE. – Spotkanie było bardzo potrzebne i wzmocniło relacje wewnątrz Unii – podsumował Mariusz Błaszczak.

AD

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
 
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Kask Weterana do zdobycia!
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Specjaliści od wsparcia
W drodze do Ameryki
Siła braterstwa
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
PKW Turcja już działa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
„Dragon” wskazał cel
Borsuk pokazał swoje możliwości
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
„Albatros” wyszedł na morze
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Żandarmeria świętuje
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Podoficer, czyli lider
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Krwiodawcy w mundurach
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Course on Diplomacy
Misje kształtują charakter
CBW świętuje
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Marynarz na „Korfantym”
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Jacht i menażki od wojska
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Szczyt NATO już w poniedziałek
Nowe książeczki wojskowe
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Kurs na dyplomację
Co ze sprawdzianem z WF?
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Grupy niszczycieli czołgów
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Afganistan. Czas wracać do domu
Tygrysy grasowały także nocą!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Moździerze dla WOT-u
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Gorzka parada zwycięstwa
A Multi-Front Operation

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO