moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prostowanie paragrafów dla weteranów

„Poradnik weterana” jest adresowany do weteranów-żołnierzy oraz weteranów-pracowników resortu obrony narodowej. Chcemy ich wspierać w poszukiwaniu informacji dotyczących przysługujących im uprawnień – mówi płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Poprzedni poradnik, który miał ułatwić uczestnikom zagranicznych operacji poruszanie się w gąszczu prawnych przepisów, pochodzi z 2012 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło. Przyjęta w 2011 roku ustawa o weteranach działań poza granicami państwa została w 2019 roku znowelizowana, a poszkodowani na misjach otrzymali nowe uprawnienia. Część rozporządzeń ministra obrony narodowej do znowelizowanej ustawy jest jeszcze procedowana.

Poradnik jest napisany prostym językiem. Podczas jego redagowania uwzględniliśmy opinie weteranów, którzy w ostatnich latach zwracali się do nas z różnymi pytaniami – mówi Mariusz Pogonowski, kierownik Zespołu Wsparcia Weteranów w Centrum Weterana.

Jest on adresowany do tych, którzy mają status weterana lub weterana poszkodowanego. Podzielony został na kilka działów, w których są omawiane najważniejsze uprawnienia przysługujące tym, którzy służyli za granicą. Weterani dowiedzą się między innymi, jakie mają uprawnienia pracownicze, kiedy przysługuje im pomoc psychologiczna, a kiedy mogą jechać na turnus leczniczo-profilaktyczny. Natomiast weterani poszkodowani przeczytają w poradniku o zagwarantowanych im świadczeniach opieki zdrowotnej oraz przysługujących dodatkach. Poznają także zasady, na jakich są dofinansowywane dla nich studia oraz dowiedzą się, na jakiej podstawie mogą pojechać na turnus readaptacyjno-kondycyjny.

Jestem przekonany, że nasz poradnik odpowie na wszelkie pytania związane z uprawnieniami weteranów i weteranów poszkodowanych, jakie gwarantuje im ustawa o weteranach – twierdzi st. sierż. Janusz Raczy, podoficer sztabowy Zespołu Wsparcia Weteranów.

W wielu miejscach w poradniku podano interaktywne linki do wzorów dokumentów, które należy złożyć, by na przykład uzyskać status weterana czy weterana poszkodowanego lub dodatek finansowy, a także otrzymać zapomogę czy dofinansowanie do nauki. Poradnik zawiera również wykaz ustaw i rozporządzeń, które dotyczą weteranów i weteranów poszkodowanych.

– Taki poradnik jest bardzo potrzebny, bo w jednym miejscu zebrano wszystkie niezbędne nam przepisy – ocenia Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Mimo że ustawa została przyjęta przed dziewięciu laty, nadal do Stowarzyszenia zgłaszają się żołnierze, którzy nie znają jej przepisów i nie wiedzą, jak uzyskać status weterana. Pytają także o uprawnienia, jakie wówczas uzyskają. Tomasz Kloc zwraca uwagę, że obecnie podczas zagranicznych operacji także zdarzają się wypadki i kolejni żołnierze otrzymują status weterana poszkodowanego.

– Pod koniec roku chcemy wydać poradnik w wersji papierowej. Zależy nam na konstruktywnej krytyce weteranów, co dodać do tej publikacji. Czekamy na ich opinie. Im więcej uwag zgłoszą do poradnika, tym lepiej będzie im potem służył – podkreśla Mariusz Pogonowski.

Poradnik przygotowało Centrum Weterana we współpracy z Departamentem Spraw Socjalnych oraz Departamentem Wojskowej Służby Zdrowia MON.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze


They Will Check The Training Results in Combat
 
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż po AWACS-ie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Grand Quadriga ‘24”
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Wojna w świętym mieście, epilog
WAM wraca po latach
Ameryka daje wsparcie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ostatnia droga Pileckiego
Cień atomowej zagłady
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nie szpital, a instytut
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Honor weteranom misji!
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pokazali bojowego ducha
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ratownicy na medal
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Ryś” z laserem
Polki pobiegły po srebro!
Przysięga w Limanowej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Piedimonte – samobójcza misja
Nowe zadania szefa SKW
„Pierwsza Drużyna” na start
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO