Opracowany w 55 Batalionie Remontowym prototyp urządzenia do diagnostyki systemu ASS CHERDES z powodzeniem zakończył próby i wszedł do wyposażenia specjalistycznych jednostek wojskowych.
Wdrożony do użytku projekt to moduł diagnostyczno-obsługowy systemu ASS CHERDES. System ten montowany jest na pojazdach wojskowych i służy do detekcji skażeń chemicznych i promieniotwórczych. Opracowane w 55 Batalionie Remontowym urządzenie pozwala na diagnostykę tego systemu i przeprowadzenie obsługi jego elementów składowych.
Moduł posiada możliwość podłączenia jednocześnie czterech głównych urządzeń systemu tzw. GID-3 oraz radiometru DPO. Stanowisko pozwala na pełną diagnostykę dwóch systemów jednocześnie CHERDES I i II. Starsza wersja „I” musi współpracować z radiometrem DPO, natomiast nowsza wersja „II” posiada już Blok Detekcji Wybuchów Jądrowych zastępujący Radiometr DPO z pierwszej wersji. Ponadto możliwe jest sprawdzenie i ładowanie radiometru DPO oraz na pracę czterech urządzeń GID-3 w celu wygrzania elektroniki, co jest szczególnie istotne w ich prawidłowym działaniu na pojazdach.
Moduł ten jest jednym z elementów kompleksowego stanowiska diagnostyczno-obsługowego sprzętu łączności KTO Rosomak. Stanowisko, w całości opracowane i wykonane przez remontowców z Opola, składa się z czterech modułów, umożliwiających szybkie wykrywanie usterek w urządzeniach łączności wewnętrznej, nawigacji GPS, samoosłony pojazdu oraz detekcji skażeń chemicznych i promieniotwórczych.
Podczas „Wystawy Sił Zbrojnych RP” w ramach XXVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Kielce 2019 za kompleksowe stanowisko diagnostyczno-obsługowego sprzętu łączności KTO Rosomak 55 Batalion Remontowy otrzymał wyróżnienie specjalne od Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Tekst: kpt. Piotr Płuciennik
autor zdjęć: st. szer. Michał Jacak
komentarze