moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani będą świętować w Bydgoszczy

Będą pokazy sprzętu, rajd rowerowy, zawody strzeleckie i koncerty orkiestr wojskowych – 29 maja przypada Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Główne uroczystości w tym roku odbędą się w Bydgoszczy. Organizują je MON, armia oraz organizacje pozarządowe zrzeszające uczestników misji zagranicznych.

W polskim wojsku Dzień Weterana obchodzony jest razem z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ. – Włączamy się w organizację święta, żeby pokazać społeczeństwu, kim jesteśmy i co robiliśmy na misjach. To dla nas także okazja do spotkania z kolegami z wojska, którzy zjeżdżają z całej Polski – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. – To dzień szczególnie dla nas ważny – dodaje Waldemar Wojtan, wiceprezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Odznaczenia i spotkanie z ministrem

Obchody rozpoczną się w południe od mszy w Kościele Garnizonowym w intencji żołnierzy na misjach. Potem uczestnicy uroczystości przemaszerują na Stary Rynek, gdzie wezmą udział w apelu pamięci oraz ceremonii wręczenia weteranom odznaczeń, tytułów i odznak honorowych.
– Dzień Weterana to wyraz pamięci i uhonorowania wysiłku tych, którzy pełnili służbę na różnych krańcach świata. Należy się im szacunek, a tym, którzy przelali krew, także wsparcie – mówi Janusz Raczy, wiceprezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Na uroczystości do Bydgoszczy, by spotkać się z weteranami, ma przyjechać także minister obrony Tomasz Siemoniak. Program dnia jest napięty. Grupa 60 żołnierzy, którzy postanowili uczcić święto rajdem rowerowym wjedzie na bydgoski rynek, gdzie odbędzie się Finał IV Rowerowego Zlotu Gwiaździstego Weteranów Misji.

Podczas pikniku na Wyspie Młyńskiej odbędą się pokazy współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego, występy artystyczne Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy i amatorskich zespołów artystycznych z klubów wojskowych. Tego dnia także zostaną wręczone nagrody zwycięzcom konkursu literackiego dla uczniów „Weterani 1953–2015”.

Na strzelnicy i uniwersytecie

Dzień wcześniej, 28 maja, na strzelnicy garnizonowej oraz strzelnicy klubu „Zawisza” Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych zorganizowało zawody dla swoich członków. – W tym roku chcemy zwrócić uwagę na pracę lekarzy wojskowych. Wielu z nas zawdzięcza im życie i zdrowie. Dlatego zawody strzeleckie poświęcamy pamięci mjr. Jacka Kosteckiego, lekarza poległego podczas służby na trzeciej zmianie PKW Irak – mówi Marek Rzodkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia. Zawody objął patronatem szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Także 28 maja w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyła się konferencja naukowa poświęcona udziałowi polskiego wojska w misjach. Przygotowało ją m.in. bydgoskie koło Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ razem z dowódcą operacyjnym rodzajów sił zbrojnych.

Do tej pory – od lat 50. ubiegłego wieku – na misjach służyło niemal 100 tys. Polaków. Około 12 tys. żołnierzy i byłych żołnierzy wystąpiło o status weterana, około 600 otrzymało legitymację weterana poszkodowanego. Status weterana lub weterana poszkodowanego ma też ponad 500 funkcjonariuszy służb podległych MSW. Obowiązująca od 2012 roku ustawa o weteranach gwarantuje im m.in. dodatki do rent i emerytur, dopłaty do nauki, bezpłatną pomoc psychologiczną, a także lepszą opiekę medyczną.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~ROBERT L
1432709640
Mam pytanie? przez kogo są doceniani weterani? Byłem na Wzgórzach Golan, Iraku, Afganistanie i sam musiałem się domagać od minista Klicha Gwiazdy Iraku i Afganistanu, nigdzie nie Jestem zapraszny na uroczystośći jednostki gdzie słuzyłem 20 lat?
B1-9B-59-9D

Po śladach polskich bohaterów
 
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Abramsy w pętli
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nie szpital, a instytut
Na straży nieba
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
Ostatnia droga Pileckiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Ryś” z laserem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
By Polska była bezpieczna
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polki pobiegły po srebro!
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Piedimonte – samobójcza misja
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Wszystkie misje AWACS-a
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO