Będą pokazy sprzętu, rajd rowerowy, zawody strzeleckie i koncerty orkiestr wojskowych – 29 maja przypada Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Główne uroczystości w tym roku odbędą się w Bydgoszczy. Organizują je MON, armia oraz organizacje pozarządowe zrzeszające uczestników misji zagranicznych.
W polskim wojsku Dzień Weterana obchodzony jest razem z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ. – Włączamy się w organizację święta, żeby pokazać społeczeństwu, kim jesteśmy i co robiliśmy na misjach. To dla nas także okazja do spotkania z kolegami z wojska, którzy zjeżdżają z całej Polski – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. – To dzień szczególnie dla nas ważny – dodaje Waldemar Wojtan, wiceprezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
Odznaczenia i spotkanie z ministrem
Obchody rozpoczną się w południe od mszy w Kościele Garnizonowym w intencji żołnierzy na misjach. Potem uczestnicy uroczystości przemaszerują na Stary Rynek, gdzie wezmą udział w apelu pamięci oraz ceremonii wręczenia weteranom odznaczeń, tytułów i odznak honorowych.
– Dzień Weterana to wyraz pamięci i uhonorowania wysiłku tych, którzy pełnili służbę na różnych krańcach świata. Należy się im szacunek, a tym, którzy przelali krew, także wsparcie – mówi Janusz Raczy, wiceprezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.
Na uroczystości do Bydgoszczy, by spotkać się z weteranami, ma przyjechać także minister obrony Tomasz Siemoniak. Program dnia jest napięty. Grupa 60 żołnierzy, którzy postanowili uczcić święto rajdem rowerowym wjedzie na bydgoski rynek, gdzie odbędzie się Finał IV Rowerowego Zlotu Gwiaździstego Weteranów Misji.
Podczas pikniku na Wyspie Młyńskiej odbędą się pokazy współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego, występy artystyczne Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy i amatorskich zespołów artystycznych z klubów wojskowych. Tego dnia także zostaną wręczone nagrody zwycięzcom konkursu literackiego dla uczniów „Weterani 1953–2015”.
Na strzelnicy i uniwersytecie
Dzień wcześniej, 28 maja, na strzelnicy garnizonowej oraz strzelnicy klubu „Zawisza” Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych zorganizowało zawody dla swoich członków. – W tym roku chcemy zwrócić uwagę na pracę lekarzy wojskowych. Wielu z nas zawdzięcza im życie i zdrowie. Dlatego zawody strzeleckie poświęcamy pamięci mjr. Jacka Kosteckiego, lekarza poległego podczas służby na trzeciej zmianie PKW Irak – mówi Marek Rzodkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia. Zawody objął patronatem szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Także 28 maja w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyła się konferencja naukowa poświęcona udziałowi polskiego wojska w misjach. Przygotowało ją m.in. bydgoskie koło Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ razem z dowódcą operacyjnym rodzajów sił zbrojnych.
Do tej pory – od lat 50. ubiegłego wieku – na misjach służyło niemal 100 tys. Polaków. Około 12 tys. żołnierzy i byłych żołnierzy wystąpiło o status weterana, około 600 otrzymało legitymację weterana poszkodowanego. Status weterana lub weterana poszkodowanego ma też ponad 500 funkcjonariuszy służb podległych MSW. Obowiązująca od 2012 roku ustawa o weteranach gwarantuje im m.in. dodatki do rent i emerytur, dopłaty do nauki, bezpłatną pomoc psychologiczną, a także lepszą opiekę medyczną.
autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ CC DORSZ
komentarze