Jesteście sumieniem polskiej pamięci narodowej, najwspanialszą armią, jaką mieliśmy, która jest wzorem dla młodych ludzi, przypomina im o takich wartościach jak suwerenność i niepodległość – mówił Jan Stanisław Ciechanowski, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na konferencji z okazji 25-lecia Światowego Związku Żołnierzy AK.
Podczas konferencji nie tylko podsumowano 25-letnią historię Związku, ale także rozmawiano o przyszłości organizacji i o tym, jak włączyć w jego działalność młode pokolenie.
Polskę budujmy na etosie obowiązującym w AK
– Na kombatanckiej mapie Polski Armia Krajowa ma autorytet niepodważalny – mówił Jan Stanisław Ciechanowski. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podziękował członkom Związku m.in. za upamiętnianie historii AK i Polskiego Państwa Podziemnego oraz pracę z młodzieżą. – Musimy silną, demokratyczną Polskę budować na takim etosie, jaki obowiązywał w Armii Krajowej – podkreślił minister Ciechanowski.
O historii Światowego Związku Żołnierzy AK, który jest największym w kraju stowarzyszeniem kombatanckim zrzeszającym byłych żołnierzy Armii Krajowej, mówił płk prof. Krzysztof Komorowski, wykładowca AON. Przypomniał, że Związek powstał podczas zjazdu, który odbył się 14–15 marca 1990 roku, z połączenia Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz organizacji kombatanckich na obczyźnie.
Organizacja zrzesza byłych żołnierzy AK oraz członków organizacji niepodległościowych, które kontynuowały jej walkę. Związek przyjmuje także, jako członków nadzwyczajnych, osoby wyznające ideały Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. – Naszym głównym celem jest obrona imienia i pamięci żołnierzy AK, wychowanie młodego pokolenia w poczuciu tożsamości narodowej oraz zapewnienie naszym członkom pomocy socjalnej i opieki medycznej – wyliczał prof. Mieczysław Szostek, wiceprezes Zarządu Głównego.
Organizacja zajmuje się także badaniem i upowszechnianiem polskiej historii. Z inicjatywy Związku m.in. powstał w Warszawie pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Ponadto powołana przez ŚZŻAK Fundacja Filmowa nakręciła blisko 30 filmów dokumentalnych o AK, a Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego stworzyła w gmachu PAST-y, gdzie mieści się siedziba Związku, ośrodek wiedzy historycznej.
Zmiana warty
Podczas obrad wiele czasu poświęcono dyskusji o przyszłości związku. – Nasi członkowie – kombatanci odchodzą nieuchronnie na wieczną wartę – mówił prof. Szostek. W chwili powstania związek liczył ponad 80 tys. członków, dziś jest ich niewiele ponad 12 tys. Spośród nich 7,5 tys. to byli żołnierze AK, pozostali to członkowie nadzwyczajni. – Wymaga to od nas zwiększania udziału w działalności organizacji młodych ludzi związanych ideowo z etosem AK, którzy będą nas powoli zastępować – stwierdził wiceprezes. Dodał, że wiąże się to ze stopniowym przekształcaniem ŚZŻAK ze związku kombatanckiego w organizację społeczną.
Wyrazem tych planów ma być uchwalony trzy lata temu na zjeździe Związku program „Kontynuacja”. – Jego istotą jest przekazywanie kolejnym pokoleniom etosu Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej – mówił prof. Jerzy Majkowski, prezes środowiska „Gustaw-Harnaś” ŚZŻAK.
Konferencja była też okazją do wręczenia odznaczeń. Jan Stanisław Ciechanowski uhonorował Jana Piątka Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez prezydenta RP za walkę o niepodległość oraz działalność społeczną. Natomiast medalami „Pro Patria” nadawanymi przez szefa UdSKiOR minister wyróżnił Fundację Filmową AK, Franciszka Chrostowskiego i Janusza Kamockiego. Uhonorowano ich za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Polski.
Podziemna armia
Armia Krajowa, konspiracyjna siła zbrojna Polskiego Państwa Podziemnego, działała w czasie II wojny na terenach okupacji niemieckiej i sowieckiej. Jej początkiem było powstanie 27 września 1939 roku Służby Zwycięstwu Polski. 13 listopada tego roku naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej opierający się na strukturach SZP. 14 lutego 1942 roku przemianowano go na Armię Krajową. Jej głównym zadaniem było prowadzenie oporu zbrojnego przeciwko okupantowi i przygotowanie ogólnokrajowego powstania. Latem 1944 roku siły AK liczyły ok. 390 tys. osób. Była to wówczas najsilniejsza armia podziemna w Europie. AK została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku rozkazem ostatniego komendanta gen. bryg. Leopolda Okulickiego.
autor zdjęć: Anna Dąbrowska
komentarze