Niezwykła rewia, barwne galowe mundury, pokazy musztry paradnej, występy ponad 400 artystów – wszystko to czeka nas w najbliższy weekend podczas Festiwalu Orkiestr Wojskowych – Warszawa 2014.
W rytmie marsza rozpoczniemy tegoroczne wakacje. Zabrzmi też jazz, rock`n`roll, blues i muzyka filmowa. Przez cztery dni, od 26 do 29 czerwca, w przemarszach i na koncertach zaprezentuje się siedem orkiestr z całej Polski. Wystąpi także Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, grupa mażoretek „Gracja” z Czech i chorągwiarze z Reprezentacyjnej Gwardii Miejskiej. W festiwalu wezmą także udział: grupa taneczna z Warszawy oraz zespół pieśni i tańca „Ziemia Bydgoska”.
Film: DGW
Organizatorzy – Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Dowódca Garnizonu Warszawa – chcą popularyzować dorobek, talent i tradycje orkiestr wojskowych w naszym mieście. Zamiarem jest też to, aby Festiwal wpisał się na trwałe w krajobraz kulturalny Warszawy, przyciągał wielu widzów i stale powiększał grono miłośników wojskowej muzyki.
Patronat honorowy nad festiwalem objął minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, natomiast patronem medialnym jest miesięcznik i portal – Polska Zbrojna (www.polska-zbrojna.pl).
Na wszystkie koncerty towarzyszące, także inauguracyjny i galowy, wstęp jest wolny.
W PROGRAMIE FESTIWALU:
Koncerty towarzyszące:
W czwartek, 26 czerwca, o godz. 19.00 w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej na warszawskim Bemowie (ul. Kaliskiego 25a) wystąpi Orkiestra Wojskowa z Krakowa. Powstała w 1919 roku i jest najstarszą orkiestrą wojskową w Polsce. Zagrają wiązankę utworów stworzonych w latach 40-tych, a także współczesne kompozycje.
W tym samym dniu, 26 czerwca, również o godz. 19.00 w Akademii Obrony Narodowej (ul. Gen. A. Chruściela 103) w Rembertowie odbędzie się koncert Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa. W programie muzyka filmowa, popularna polska i światowa.
28 czerwca o godz. 19.00, na terenie Zespołu Szkół Sportowych nr 50 na Bielanach (ul. Lindego 20) zaprezentuje się Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy. Oprócz marszów wojskowych, usłyszymy także utwory muzyki poważnej i rozrywkowej w wyjątkowych aranżacjach.
Koncert inauguracyjny i galowy:
W sobotę, 28 czerwca, o godz. 19.00 zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy, turystów, żołnierzy, pracowników wojska i muzyków wraz z rodzinami na koncert inauguracyjny, który odbędzie się na Rynku na Mariensztacie. Wystąpią: Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz Orkiestra Wojskowa w Warszawie.
Przed koncertem inauguracyjnym ulicami Starego Miasta przejdzie Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa w charakterystycznym umundurowaniu podhalańskim. Defilując, muzycy wykonają utwory wywodzące się z tradycji muzycznych regionu Podhala. Wyruszą o godz. 18.00 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i przejdą Krakowskim Przedmieściem do placu Zamkowego. Tam zaprezentują pokaz musztry paradnej.
29 czerwca o godz. 16.00 Koncert Galowy Festiwalu Orkiestr Wojskowych – Warszawa 2014 w Centralnym Ośrodku Sportu „TORWAR” (ul. Łazienkowska 6a). Koncert poprowadzi Piotr Gąsowski.
Kolor, światło, energia, wdzięk i muzyka. Atrakcji nie zabraknie. W programie przewidziane są pokazy sztuki muzycznej i choreograficznej w wykonaniu orkiestr wojskowych z: Rzeszowa, Bydgoszczy, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego (ORWP) oraz Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna (OSP).
Układy taneczno-marszowe wykonają, gościnnie występujące w Polsce, znane ze scen światowych, sześciokrotne mistrzynie polskich mażoretek – zespół Gracja z Czech.
Wiązankę najważniejszych i najbardziej znanych utworów z repertuaru Czesława Niemena przedstawi Janusz Radek, wokalista i aktor teatralnych inscenizacji muzycznych.
Przed publicznością wystąpi także Reprezentacyjna Gwardia Miejska, która wykona pokaz żonglerki chorągwiami oraz pokazy dawnej musztry paradnej i bojowej halabardników.
Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego wspólnie z Kompanią Reprezentacyjną WP zaprezentują wspólny pokaz musztry paradnej, w którym wykorzystają autorskie programy choreograficzno-muzyczne.
Po koncercie zapraszamy wszystkich na żołnierską grochówkę i chleb wypiekany w wojskowej piekarni polowej.
Tekst: ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch
autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło, DGW

komentarze