Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o przedłużeniu używalności samolotów Su-22. Decyzja pozwala na utrzymanie w służbie maszyn przez kolejne 10 lat.
Wybrany wariant jest najbardziej optymalny pod względem szkoleniowym i finansowym. Zakłada on przeprowadzenie przeglądów, niezbędnych modyfikacji i przedłużenie resursów na kolejne 10 lat w odniesieniu do 18 maszyn. Wśród nich jest 12 samolotów jednomiejscowych Su-22M4 i 6 dwumiejscowych Su-22UM3K.
Obecnie trwają prace przygotowujące stosowną instrukcję przedłużającą okres użytkowania Su-22 z takim wyliczeniem, by szkolenie lotnicze było kontynuowane po 1 stycznia 2016 r.
Przedłużenie resursów technicznych 18 samolotów pozwoli podtrzymać szkolenie kilkudziesięciu pilotów, którzy w dalszej perspektywie zasilą inne eskadry bojowe. Samoloty te będą też wspierały szkolenie operatorów Wojsk Specjalnych i żołnierzy Wojsk Obrony Przeciwlotniczej odciążając od tego zadania pilotów F-16.
Do modyfikacji i przedłużenia resursu wybrane zostaną najlepsze egzemplarze. Proporcje 12:6 pozwolą zarówno intensywnie szkolić nowych pilotów, jak i podtrzymywać nawyki już wyszkolonych. Takie proporcje samolotów jednomiejscowych do dwumiejscowych to postulat samych lotników.
Decyzja o przedłużeniu eksploatacji maszyn Su-22 jest konsekwencją prac analitycznych prowadzonych w resorcie obrony narodowej. Zapowiedział ją minister Tomasz Siemoniak, który 12 lutego br. przebywał z wizytą w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie – miejscu stacjonowania Su-22.
Tekst: płk Jacek Sońta
autor zdjęć: Przemysław Maliszewski
komentarze