Budynki o wysokości od 50 do 100 m będą musiały zostać zgłoszone do MON-u – to zmiana przepisów wynikająca z nowelizacji Prawa lotniczego. Chodzi o obiekty budowlane, które nie znajdują się w ewidencji przeszkód lotniczych, ale mogą mieć wpływ na operacje prowadzone przez Siły Zbrojne RP. Zdaniem autorów projektu, obecnie istniejąca luka prawna w tym zakresie może zagrozić bezpieczeństwu ruchu lotniczego obiektów wojskowych.
Obecnie istniejące przepisy nakładają jedynie obowiązek zgłaszania przeszkód lotniczych, których definicja obejmuje przede wszystkim obiekty budowlane o wysokości od 100 m powyżej poziomu otaczającego terenu lub wody. Jednak zdaniem rządu, także niższe obiekty mogą stanowić zagrożenie dla lotnictwa wojskowego. Stąd potrzeba nowelizacji ustawy. Dokument został właśnie przyjęty przez Sejm i skierowany do dalszych prac legislacyjnych.
Nowe przepisy nakładają obowiązek zgłoszenia do MON-u obiektów o wysokości od 50 do 100 m, najpóźniej dwa miesiące przed dniem osiągnięcia przez obiekt wysokości 50 m. Obowiązek ten będzie spoczywał na właścicielu nieruchomości, użytkowniku wieczystym lub osobie posiadającej ograniczone prawa rzeczowe do nieruchomości. Regulacje będą obejmowały zarówno obiekty stałe, jak i tymczasowe, znajdujące się na terytorium Polski oraz na obszarze stref ekonomicznych. Sposób zgłoszenia budynków zostanie określony w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy.
Autorzy projektu podkreślają, że przepisy wprowadzają wyłącznie obowiązek informacyjny i nie będą miały żadnego wpływu na wydawane pozwolenia na budowę. Chodzi jedynie o to, by Ministerstwo Obrony Narodowej mogło ocenić „wpływ zgłaszanego obiektu na operacje lotnicze prowadzone lub planowane przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej". Powstała baza obiektów ma być jawna, dzięki czemu będzie z niej mogło korzystać nie tylko wojsko, ale też inne służby.
Za projekt nowelizacji Prawa lotniczego odpowiedzialne jest Ministerstwo Infrastruktury. Sama zmiana nie jest jednak nowym pomysłem, bo identyczne regulacje funkcjonowały w latach 2003–2020. Wiceminister infrastruktury Maciej Lasek zaznaczył, że po tym okresie nadal część podmiotów zgłaszała obiekty budowlane – na zasadzie dobrowolności. Poinformował, że liczba zgłaszanych obiektów w 2021 roku wyniosła 435, w 2022 roku było ich 596, a w 2023 – 437. Jak dodał, wprowadzenie regulacji i wypełnienie luki prawnej jest niezbędne z punktu widzenia realizacji postanowień zawartych przez Polskę umów międzynarodowych.
To już kolejna w ostatnim czasie nowelizacja Prawa lotniczego. Uchwalone w grudniu przepisy uregulowały loty dronami, dostosowując polskie przepisy do tych obowiązujących w UE. Wprowadzono m.in. obowiązek ubezpieczenia drona o masie powyżej 0,25 kg i nowe kategorie operacji lotniczych.
autor zdjęć: Bartek Bera
![](/Content/Images/Public/loading.gif)
komentarze