Rejestr medycznych procedur robotycznych, zmiany w prawie i wspólne prace badawcze, to niektóre cele powołanej grupy chirurgii robotycznej, sztucznej inteligencji i telemedycyny. Pomysłodawcą utworzenia konsorcjum jest Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie. Grupa planuje współpracę z wojskowymi ośrodkami przy upowszechnianiu zabiegów robotycznych na potrzeby armii.
– Zawiązujemy konsorcjum poświęcone zagadnieniom związanym z nowymi technologiami, jakie stoją za chirurgią robotową – mówił w poniedziałek, 10 lutego, gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego na spotkaniu poświęconym utworzeniu Polskiej Grupy Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny.
W WIM przedstawiciele instytucji powołujących konsorcjum podpisali w tej sprawie list intencyjny. W skład grupy weszły: WIM, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Generał Gielerak, szef WIM-u poinformował, że medycy w Polsce mają do dyspozycji ponad 60 robotów chirurgicznych. Z jednej strony, jak zauważył gen. Gielerak, poprawia to dostępność pacjentów do tej technologii zabiegowej, ale jednocześnie stanowi wyzwanie dla służby zdrowia, jak efektywnie wykorzystać nowoczesną technikę. – Naszym celem jest nadanie nowych ram organizacyjnych, naukowych i badawczych wyznaczających perspektywę dalszego rozwoju chirurgii robotycznej w Polsce tak, aby na dobre zadomowiła się ona na polskim rynku i była jednocześnie nie tylko skuteczna, ale też efektywna – zaznaczył dyrektor WIM-u. Dlatego jednym z pierwszych zadań nowego konsorcjum będzie utworzenie pierwszego w Polsce centralnego rejestru zabiegów chirurgii robotycznej. – Dzięki niemu będziemy mogli poznać rzeczywistą liczbę operacji przeprowadzonych tą techniką, ewentualne zdarzenia niepożądane z nimi związane. Poznamy też efektywność leczenia i na tej podstawie będziemy mogli zaplanować rozwój tej dziedziny w Polsce – przekonywał gen. Gielerak.
Dyrektor WIM-u mówił także o koniecznych zmianach w prawie. Jak przypomniał, chirurgia robotyczna powstała w armii po to, żeby w przyszłości móc operować pacjentów na odległość. – Dziś technologia to umożliwia, ale nie mamy prawa, które zezwalałoby na takie zabiegi, dlatego zadaniem konsorcjum jest także praca nad zmianami w przepisach – tłumaczył generał. Zaznaczył, że prace konsorcjum pozytywnie wpłyną na rozwój technologii robotycznej w medycynie, co przyniesie korzyści pacjentom.
Obecna na spotkaniu Maria Mrówczyńska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego życzyła, by konsorcjum wdrożyło swoje zamierzenia, ponieważ wszystkim zależy, aby umożliwić pacjentom korzystanie z technologii medycznych na najwyższym światowym poziomie. – Konsorcjum z takim składem daje taką pewność – zaznaczyła.
Natomiast prof. Alojzy Zbigniew Nowak, rektor UW podkreślił, że kierowana przez niego uczelnia chce się przyczynić do jeszcze lepszej jakości wykonywanych usług robotycznych wobec pacjentów. Jak wyliczał, wkład mogą wnieść m.in. naukowcy z takich dziedzin jak chemia, fizyka, biologia, matematyka czy sztuczna inteligencja. – Wspólnym zaangażowaniem w badania i leczenie będziemy mogli wpływać także na to, co dzieje się w medycynie robotycznej w Europie i na świecie – wyraził nadzieję rektor UW.
Z kolei dr hab. n. med. Karol Rawicz-Pruszyński z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie mówił o zaletach robotyki w leczeniu podkreślając, że jej wykorzystanie powoduje mniej powikłań u pacjentów, skraca ich pobyt w szpitalu, dzięki czemu szybciej wracają do codziennego życia. Jak podkreślano podczas spotkania, WIM jest liderem chirurgii robotycznej w Polsce. Wykonywane są tutaj zabiegi z wykorzystaniem robotów w 10 różnych specjalnościach, a od 2020 roku w Centrum Chirurgii Robotycznej WIM specjaliści przeprowadzili blisko 1800 takich zabiegów.
– W składzie konsorcjum znaleźli się polscy liderzy, jeśli chodzi o chirurgię robotyczną, telemedycynę oraz sztuczną inteligencję – tłumaczy płk dr n. med. Jacek Doniec, kierownik Centrum Chirurgii Robotycznej WIM. Jak dodał, celem grupy jest przede wszystkim uporządkowanie w Polsce rynku robotyki medycznej i możliwości implementacji sztucznej inteligencji w medycynie. Równolegle konsorcjum planuje rozwinięcie programu współpracy z wojskowymi ośrodkami w sprawie m.in. implementacji zabiegów robotycznych dla potrzeb sił zbrojnych.
autor zdjęć: Wojskowy Instytut Medyczny
![](/Content/Images/Public/loading.gif)
komentarze