moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Natychmiastowa reakcja polskich myśliwców

Uwaga, w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej wykonującej uderzenia na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej – poinformowało dziś po godzinie szóstej Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wojsko zapewnia jednak, że „nie zaobserwowano naruszenia przestrzeni powietrznej RP”.

W odpowiedzi na zmasowany atak rosyjskich myśliwców na cele w Ukrainie dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych uruchomił wszystkie dostępne siły i środki pozostające w jego dyspozycji. Oznacza to, że dyżurne pary myśliwskie zostały poderwane do lotu, a naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan najwyższej gotowości. Sytuacja była monitorowana na bieżąco przez Dowództwo Operacyjne RSZ, które po około trzech godzinach poinformowało o zakończeniu działań alarmowych polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej.

Gdy lotnictwo dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej zaprzestało uderzeń na Ukrainę, polskie naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego powróciły do standardowej działalności operacyjnej. Wojsko poinformowało również, że przez cały czas trwania operacji nie zaobserwowano naruszenia przestrzeni powietrznej RP.

Poderwanie polskich i sojuszniczych myśliwców było następstwem zmasowanych ataków, do których doszło w nocy z 10 na 11 lutego. – W nocy wróg zaatakował infrastrukturę gazową, a rano sektor energetyczny nadal jest atakowany – poinformował Herman Hałuszczenko, ukraiński minister energetyki. – Aby zminimalizować potencjalne skutki dla sieci energetycznej, operator systemu przesyłowego pilnie wprowadza awaryjne ograniczenia w dostawie energii elektrycznej – dodał Hałuszczenko.

11 lutego w wielu ukraińskich obwodach zabrzmiały alarmy przeciwlotnicze, gdy Rosja przeprowadziła połączony atak rakietowy i dronowy. Eksplozje odnotowano m.in. w Połtawie (środkowo-wschodnia Ukraina). Spółka energetyczna DTEK potwierdziła przerwy w dostawie prądu w obwodach dniepropietrowskim i donieckim.

Jak donoszą ukraińskie media, atak rozpoczął się od wystrzelenia irańskich dronów typu Shahed, które zaobserwowano w wielu regionach, głównie wschodniej i środkowo-wschodniej Ukrainy. Niedługo potem pojawiły się doniesienia o potencjalnym zagrożeniu ze strony pocisków manewrujących Kalibr. Według kanałów monitorujących i ukraińskich sił powietrznych pociski zostały wystrzelone z obszaru Morza Czarnego. Kolejne ostrzeżenia dotyczyły użycia broni balistycznej (Iskander-M), zainstalowanej w rosyjskich regionach Biełgorod i Woroneż. Co najmniej trzy pociski manewrujące wystrzelono z rosyjskich bombowców strategicznych.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: st. sierż. Rafał Samluk/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Walka o pierwszą dziesiątkę
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Szlify pod lodem
ORP „Wodnik” zimową porą
Przeprawy na Odrze
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
Koniec olimpijskich zmagań
Rośki i Borsuki kuszą SAFE-m
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Nowe brygady i inwestycje WP
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Cios w serce reżimu
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Kosmiczny nadzór
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
Zagrzmiały K9 Thunder
Nie pozwala spocząć na laurach
Nie ma nudy
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Borsuki, ognia!
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Piekło „Pługa”
METS po nowemu
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Gala MMA coraz bliżej
Nowe Abramsy do szkolenia
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Bezpieczeństwo to priorytet
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Wózki na Leopardy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Zacięta walka o medale pod siatką
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Drony w akcji: operatorzy z 17 BZ pokazali swoje możliwości
Oko na Bałtyk
Outside the Box
Together on the Front Line and Beyond
The Army Builds Drones
Nowe amerykańskie pociski uderzyły w Iran
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Polski bezzałogowy myśliwiec dla Turcji
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Debiut ogniowy Borsuków
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Medycyna i wojsko łączą siły

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO