Odstrzeleniem zespołu bojowego wyrzutni ładunku wydłużonego dużego na poligonie w Świętoszowie 15 listopada zakończyło się szkolenie w ramach kursu doskonalącego z obsługi i eksploatacji wyrzutni WŁWD.
Wyrzutnia ładunku wydłużonego dużego (WŁWD) przeznaczona jest do wykonywania przejść w zaporach minowych sposobem wybuchowym za pomocą ładunku wydłużonego ŁWD 100/5000 lub 110/5000, wystrzeliwanego z pojemnika wyrzutni PW – ŁWD.
Pokrywa pojemnika, potocznie nazywanego „trumną”, stanowi wyrzutnię dla silnika rakietowego, do którego podłączony jest ładunek wydłużony duży ŁWD, składający się z pięciu żył wypełnionych około 100 kilogramami plastycznego materiału wybuchowego. Odstrzelony na odległość ponad 100 metrów ładunek w wyniku eksplozji powoduje detonację min ustawionych na polu minowym (w pasie o szerokości do 4 metrów), dając tym samym możliwość przejścia nacierającym pododdziałom ogólnowojskowym.
Kurs, realizowany przez kadrę dydaktyczną cyklu inżynierii wrocławskiego Centrum Szkolenia, adresowany jest do dowódców plutonów, załóg i drużyn saperów lub czołgów z osprzętem torującym (do wykonywania przejść), dla których niezbędne jest posiadanie uprawnień do obsługi i eksploatacji WŁWD.
– Głównym celem szkolenia jest nauczenie żołnierzy użytkowania sprzętu zgodnie z zasadami eksploatacji oraz przepisami bezpieczeństwa, a także doskonalenie i podwyższanie ich kwalifikacji do poziomu zapewniającego właściwe wykonywanie zadań na zajmowanych stanowiskach służbowych – mówi kierownik cyklu inżynierii major Franciszek Klimentowski.
– Szkolenie realizowane było dwuetapowo – podkreśla wykładowca cyklu kapitan Arkadiusz Mikołajczyk. – W pierwszym etapie przez trzy dni żołnierze zdobywali wiedzę teoretyczną związaną z budową i użytkowaniem wyrzutni ładunku wydłużonego dużego, natomiast kolejnych sześć dni szkoleniowych poświęconych zostało na szkolenie bojowe zarówno na zestawie ćwiczebnym, jak i bojowym WŁWD.
W dziewięciodniowym kursie doskonalącym udział wzięło 37 żołnierzy zawodowych jednostek inżynieryjnych Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej. Każdy ze słuchaczy musiał opanować zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne związane z obsługą i użytkowaniem WŁWD, co zweryfikowane zostało podczas egzaminu końcowego.
– Uczestnictwo w tym kursie jest dla mnie cennym doświadczeniem – mówi kapitan Maksymilian Libelt, dowódca kompanii saperów z Krosna Odrzańskiego, który jeszcze w tym roku ze swoim pododdziałem realizował będzie szkolenie z użyciem WŁWD.
Kurs obsługi i eksploatacji wyrzutni ładunku wydłużonego dużego WŁWD 100/5000 realizowany jest przez cykl inżynierii wrocławskiego Centrum Szkolenia dwa razy w roku, w marcu i listopadzie. I tak też będzie w nadchodzącym 2014 roku.
Źródło: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik
autor zdjęć: Paulina Wojciechowska

komentarze