Będą zapoznawać się z wykładami na temat kryptologii, samodzielnie łamać szyfry i kodować wiadomości. A wszystko po to, by upamiętnić Polaków, którzy w latach 30. rozpracowali niemiecką Enigmę. Właśnie ruszyła czwarta edycja Internetowej Gry Kryptologicznej „Łamacze szyfrów”.
Gra rozpoczęła się w piątek wieczorem. Kolejni chętni mogą się jednak zgłaszać w każdej chwili, aż do jej zakończenia, które przypadnie na przełom października i listopada. – Do tej pory mamy blisko sto trzyosobowych zespołów. Ale uczestników z każdym dniem przybywa. Tak samo było zresztą w ubiegłych latach – wyjaśnia Szymon Dąbrowski ze Stowarzyszenia Kulturalno-Turystycznego „Viator”, jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia. Aby wejść do gry, wystarczy zarejestrować się na stronie lamaczeszyfrow.pl.
Uczestnicy zostali podzieleni na trzy kategorie: uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i pozostałych. Z myślą o uczestnikach organizatorzy przygotowali łącznie 15 wykładów. Po każdym z nich zespoły będą musiały rozwiązać trzy zadania kryptologiczne. – Do każdej zagadki trzy podpowiedzi, które będą się pojawiać po 24, 48 i 72 godzinach od momentu ujawnienia treści zadania – tłumaczy Dąbrowski. – Zwyciężą zespoły, które najszybciej przebrną przez wszystkie zadania – dodaje.
Pomysł gry narodził się cztery lata temu. Wówczas przypadała 80. rocznica złamania przez Polaków niemieckiego kodu Enigmy. – Wykłady i zagadki, z którymi mierzą się uczestnicy, nawiązują do pracy polskich kryptologów z tamtego okresu. Nawet sam termin rozpoczęcia gry jest symboliczny. Ruszyła ona o 19.29. To nawiązaniu do roku 1929, kiedy to na Uniwersytecie Poznańskim został zorganizowany kurs kryptologii – podkreśla Dąbrowski. – Cały czas opowiadamy tę historię. Chcemy, aby jej znaczenie w pełni uświadomili sobie nie tylko Polacy, ale i ludzie z zagranicy – zaznacza. Temu właśnie ma służyć międzynarodowa edycja gry, która rozpocznie się za miesiąc.
Enigma to elektromechaniczna maszyna szyfrująca. Jej praca opierała się na systemie wirników. Od połowy lat 20. była wykorzystywana przez niemieckie siły zbrojne. Próbę złamania jej szyfrów podjęli między innymi Polacy. W 1929 roku na Uniwersytecie Poznańskim został zorganizowany kurs kryptologiczny dla studentów matematyki. Najzdolniejsi z nich – Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki trzy lata później weszli w skład Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Kierowali nim płk Gwidon Langer i ppłk Maksymilian Ciężki. W grudniu tego samego roku polscy kryptolodzy rozpracowali zasady działania Enigmy. Z myślą o łamaniu skomplikowanych szyfrów opracowali kilka urządzeń, między innymi tak zwaną bombę kryptologiczną. W 1939 roku całą związaną z Enigmą wiedzę i dokumentację Polacy przekazali Wielkiej Brytanii oraz Francji. Potem przez lata dokonania polskiego Biura Szyfrów były umniejszane, albo zgoła przemilczane.
autor zdjęć: lamaczeszyfrow.pl
komentarze