moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reżim Kima włącza reaktor

Korea Północna zamierza ponownie uruchomić instalacje produkujące materiały przeznaczone do wytwarzania ładunków nuklearnych. Amerykanie wysłali w rejon Półwyspu Koreańskiego nowoczesne samoloty i okręty. U jego wybrzeży pojawił się niszczyciel z systemem do zestrzeliwania rakiet balistycznych.


W nocy z 1 na 2 kwietnia u wybrzeży Półwyspu Koreańskiego pojawił się niszczyciel US Navy „John S. McCain” z systemem pozwalającym zestrzeliwać rakiety balistyczne

Północnokoreańska agencja prasowa KCNA opublikowała we wtorek przemówienie przywódcy kraju Kim Dzong Una, wygłoszone 31 marca na posiedzeniu Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei. – To na fundamentach nuklearnej potęgi mogą istnieć pokój i dobrobyt, a także szczęśliwe życie ludzi – mówił do zebranych północnokoreański przywódca. – Nasza siła nuklearna jest niezawodnym środkiem wojennego odstraszania oraz gwarantuje ochronę naszej suwerenności – stwierdził. Podkreślił, że żadne państwo, które dysponuje bronią nuklearną, nie zostało zaatakowane.

Według Jang Mu Dżina z Uniwersytetu Studiów Północnokoreańskich w Seulu niezwykle ważne jest to, że w przemówieniu wygłoszonym przed organem kształtującym politykę państwa młody lider starał się zwrócić uwagę na kwestie gospodarcze. Tym samym doszło do przesunięcia punktu ciężkości z bezpieczeństwa na gospodarkę.

Inne informacje napływające z Korei Północnej, która grozi zaatakowaniem sąsiedniej Republiki Korei i USA, nie są już tak optymistyczne. Jej władze zapowiedziały, że zamierzają uruchomić reaktor jądrowy w atomowym ośrodku Jongbion. Został on zamknięty w 2007 roku po zawarciu międzynarodowego porozumienia w ramach rozmów sześciostronnych. Poza państwami koreańskimi ich uczestnikami były Chiny, USA, Japonia i Rosja. Agencja KCNA podała dwa powody wznowienia pracy reaktora. Pierwszy to produkcja plutonu potrzebnego do budowy broni jądrowej. Drugi zaś to przeciwdziałanie niedoborom energii elektrycznej. Poza reaktorem pracę rozpocznie zakład wzbogacania uranu, który także może być wykorzystany do wytwarzania ładunków nuklearnych.

Według Stanów Zjednoczonych agresywna wojenna retoryka uprawiana od marca przez Piongjang nie idzie w parze z wrogimi ruchami północnokoreańskich wojsk. Niemniej Amerykanie dokonali w ostatnich dniach demonstracji siły. W nocy z 1 na 2 kwietnia u wybrzeży Półwyspu Koreańskiego pojawił się niszczyciel US Navy „John S. McCain” z systemem pozwalającym zestrzeliwać rakiety balistyczne. Waszyngton postanowił też wysłać w ten rejon pływający radar SBX-1. Urządzenie działające w zakresie fal X jest elementem tarczy przeciwrakietowej USA. Jej morski podsystem tworzą – poza radarem – niszczyciele i krążowniki z system bojowym Aegis BMD. Według CNN w rejon Korei Północnej mogą być skierowane kolejne amerykańskie okręty. Wcześniej pojawiły się informacje o wysłaniu tam niszczyciela USS „Fitzgerald”.

Poza tym wczoraj do bazy lotniczej Osan w Korei Południowej przyleciały z Kadeny na Okinawie dwa niewidzialne myśliwce F-22 Raptor. Rzecznik Pentagonu George Little stwierdził, że ich obecność ma związek z dorocznymi amerykańsko-południowokoreańskimi ćwiczeniami wojskowymi „Foal Eagle 2013”. Wcześniej nad Koreą Południową pojawiły się bombowce B-2 Spirit i B-52.

Źródła: US DoD, Reuters, BBC News, CNN News, US Navy, NBC News

wr

autor zdjęć: US DoD

dodaj komentarz

komentarze

~zinho
1364945220
Żadnej wojny nie będzie Korea Pn nie jest głupia i wie jakie poniosłaby konsekwencje. To tylko takie prowokacje. Możliwe że nie mają jak przenieść bomb tylko tak gadają, USA i inne narody nie chcą atakować jako pierwsze. Korea zyska tylko broń jądrową i nietykalność bo obce kraje nie będą ryzykować atakując ją. Gdyby Korea nie groziła i nie pokazywała że jest bęzwzględna na pewno nie zyskałaby tego. Po zdobyciu broni Korea Pn moim zdaniem zajmie się ludem gospodarką itp. Atak USA doprowadziłby do konfliktu globalnego nie można zapomnieć o Iranie kraj który żyje w dobrych stosunkach z Koreą. Gdyby te kraje zostały przyparte do muru to strzelaliby czym by popadło zresztą każdy kraj zrobiłby tak w chwili upadku.
3D-55-10-70
~GJ
1364907420
A co na amerykańskie prowokacje mówi rada bezpieczeństwa ONZ
8D-F6-79-61

Żołnierze bez testów z WF-u
 
Raki dla podhalańczyków
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kraby dla podhalańczyków
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Czy będą podwyżki?
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Emerytura wypłacana w … karmie
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Wilk na poligonie
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Szef MON odwiedził USA
W jedynym słusznym kierunku
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Saper robi przejście
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Time for Miecznik
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Duch Invictus jest, czas na formę
Legia Akademicka po raz piąty
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
O bezpieczeństwie państw NATO
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
AZOR – podwodny specjalista
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Kobiety a pokój
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Star Army
Szczury Torbuku
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Wybierz się na wojskowe studia
Inwestycje Stoczni Wojennej
Ciemne strony Facebooka
KFOR: wyższy stopień gotowości
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polityka nie znosi próżni
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Afganistan. Czas wracać do domu
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Course on Diplomacy
Dron dla hydrografów
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Zbrodnia bez kary
Ogień na alpejskich szczytach
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO