Ocena dotychczasowego zaangażowania Polski w misjach i operacjach pokojowych oraz określenie perspektywicznych wyzwań i warunków zaangażowania Polski w działaniach międzynarodowych to główne cele krajowej konferencji naukowej, zatytułowanej „60 lat polskiego zaangażowania. Nowe wyzwania misji pokojowych”.
Na konferencję zapraszają: Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie i Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
Główne tematy spotkania:
– ewolucja uwarunkowań 60-letniej obecności w misjach pokojowych;
– strategie zaangażowania w operacjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych;
– dowodzenie i zarządzanie w trakcie misji lub operacji pokojowych;
– system szkolenia do misji, wyzwania i ewolucja;
– problemy logistycznego zabezpieczenia udziału w misjach;
– charakter nowych wyzwań operacji pokojowych i międzynarodowych;
– wpływ misji międzynarodowych na współczesne oblicze Sił Zbrojnych RP.
Konferencja odbędzie się 20 kwietnia 2013 br. w Pałacu Kultury i Nauki, aula 1032.
Patronat medialny na konferencją objęła „Polska Zbrojna”.
* * * * *
Fascynująca, niezwykła i ważna karta historii oręża polskiego jest związana z sześćdziesięcioletnim już udziałem żołnierzy, funkcjonariuszy i cywilnych specjalistów w operacjach pokojowych ONZ oraz innych, głównie regionalnych organizacji międzynarodowych – OBWE, NATO i UE. Od 1953 roku w blisko osiemdziesięciu operacjach pokojowych, stabilizacyjnych, humanitarnych oraz antyterrorystycznych uczestniczyło ponad 120 tys. osób – personel wojskowy, cywilny, funkcjonariusze MSWiA. Pełnili zaszczytną służbę dla pokoju pod „błękitną flagą” lub znakami organizacji międzynarodowych w różnych strefach klimatycznych, codziennie ryzykując zdrowiem i życiem.
Pierwsze kroki Polacy stawiali w 1953 roku, uczestnicząc w pracach Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei. Później były: Laos, Kambodża i Wietnam (udział w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli, lata 1973–1975), Nigeria (Grupa Obserwatorów w Nigerii (1968–1970). W 1973 roku, tworząc Polską Specjalną Jednostkę Wojskową pod dowództwem płka Jerzego Jarosza, Polacy po raz pierwszy założyli „błękitne berety” i rozpoczęli służbę w Egipcie (UNEF II – Doraźne Siły Zbrojne ONZ - do 1979 r.). Wysoka ocena udziału Wojska Polskiego w Egipcie otworzyła drogę do angażowania się Polski w inne misje. Polskie Kontyngenty Wojskowe zostały skierowane do Syrii, Libanu, Namibii, Kambodży, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, a obserwatorzy wojskowi byli m.in. w Angoli, Etiopii, Kongo, Saharze Zachodniej, Bośni i Hercegowinie, Gruzji.
Po wstąpieniu Polski do NATO i UE polskie zaangażowanie w sojusznicze operacje międzynarodowe jest kontynuowane. Strategia bezpieczeństwa narodowego z 2007 roku oraz Strategia udziału Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w operacjach międzynarodowych z 2009 roku wyznaczają kierunek naszego udziału w operacjach militarnych.
autor zdjęć: UN
komentarze