Torpeda MU-90 to jeden z najefektywniejszych środków walki przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Uzbrojenie tego typu jest w wyposażeniu polskiej floty od kilku lat. Torpedy zwalczania okrętów podwodnych MU-90 mogą być przenoszone przez fregaty rakietowe ORP „Gen. T. Kościuszko” i ORP
„
Gen. K. Pułaski
”
oraz śmigłowce: SH-2G i Mi-14PŁ.
12 marca w Porcie Wojennym Gdynia załogi fregat rakietowych wzięły udział w ćwiczeniu załadunku i przygotowania do użycia tego typu uzbrojenia.
W ćwiczeniu, oprócz załóg okrętów, wzięła udział grupa torpedowa Składu Gdynia z 1 Regionalnej Bazy Logistycznej (1 RBLog). Trening składał się z dwóch etapów: załadunku torped na burtę okrętu oraz przyjęcia i załadunku torpedy do wyrzutni. Pierwszy etap przeprowadzili specjaliści z 1 RBLog, a drugi załogi okrętów.
Szkolenia tego typu pozwalają doskonalić praktyczne umiejętności załadunku i przygotowania torped. Ma to znaczny wpływ na przygotowanie okrętu do wyjścia na morze i do walki podczas faktycznych działań.
Torpeda MU-90 zbudowana została w oparciu o technologię modułową, pozwalającą na łatwą modernizację. Jej długość to 2,85 m, masa 304 kg, a kaliber 324 mm. Wyposażona jest w wysokoobrotowy silnik elektryczny o niskim poziomie hałasu. Torpeda może się poruszać z prędkością 50 węzłów (ponad 90 km/h). Jej zasięg waha się od 10 do 25 km, w zależności od
prędkości.
Dzięki wzmocnieniu konstrukcji jest ona przystosowana do zwalczania celów do głębokości 1000 metrów. Torpeda jest przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych, można nią także zwalczać jednostki nawodne oraz torpedy przeciwnika.
Źródło: mł. chor. Piotr Leoniak
autor zdjęć: mł. chor. Piotr Leoniak
komentarze