moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niszczyciele min tylko z polskim udziałem

Wbrew medialnym doniesieniom, żadne decyzje o wyborze dostawcy okrętów dla Marynarki Wojennej jeszcze nie zapadły. – Jeśli wybierzemy zagranicznego producenta nowych niszczycieli min, będzie on musiał współpracować z polskim przemysłem obronnym i wojskowymi instytutami naukowymi – zapowiada resort obrony narodowej.

Ze względu na kończący się okres eksploatacji, w najbliższych latach Marynarka Wojenna będzie musiała wycofać ze służby trzy niszczyciele min: ORP „Mewa”, ORP „Czajka” i ORP „Flaming”. W ubiegłym miesiącu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o rozpoczęciu procedury pozyskania nowych jednostek tego typu. Kiedy dokładnie zostanie ogłoszony przetarg na kupno okrętów jeszcze nie wiadomo, gdyż najpierw muszą zostać opracowane wymagania techniczne, jakie mają spełniać nowe jednostki.

Rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej, kmdr por. Bartosz Zajda wyjaśnia, że marynarze mają sporo doświadczeń z użytkowania niszczycieli min pływających obecnie pod polską banderą. Ich doświadczenia zostaną wykorzystane przy określaniu potrzeb Marynarki Wojennej i wyborze sprzętu.


Marynarka Wojenna już testuje specjalistyczny sprzęt przeciwminowy zbudowany z myślą o okrętach, które w przyszłości wejdą do służby. – Obecnie testujemy na naszych niszczycielach min zbudowany przez inżynierów z Politechniki Gdańskiej nowoczesny bezzałogowy pojazd podwodny, który wyposażony jest w sonar, system pozycjonowania, kamery i ładunek wybuchowy. Dzięki temu może on wykonywać zarówno zadania rozpoznawcze i bojowe – mówi kmdr por. Zajda.

Resort obrony narodowej wyjaśnia, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły i przetarg zostanie dopiero ogłoszony. Nie kryje jednocześnie, że priorytetem rządu jest, aby na zakupie okrętów skorzystały nie tylko wojsko, ale również polski przemysł zbrojeniowy i krajowe instytucje naukowe. – Pozyskanie nowych okrętów odbywać się będzie w sposób przejrzysty, konkurencyjny i z wykorzystaniem polskiego potencjału zbrojeniowego i naukowego – mówi ppłk Jacek Sońta, rzecznik prasowy ministra obrony narodowej.

* * * * *

Zgodnie z przedstawioną wiosną br. przez ministra Tomasza Siemoniaka koncepcją rozwoju Marynarki Wojennej RP, w 2030 roku będzie ona dysponowała:
– siłami rażenia: 3 okrętami obrony wybrzeża, 3 okrętami podwodnymi, 3 okrętami patrolowymi, 6 śmigłowcami w wersji zwalczania okrętów podwodnych oraz Nadbrzeżnym Dywizjonem Rakietowym;
– siłami przetrwania i ochrony wojsk: 3 okrętami walki minowej wraz z bezzałogowymi systemami poszukiwania i zwalczania min, 2 przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi do osłony baz morskich;
– siłami ratowniczymi: 2 okrętami ratowniczymi i 7 śmigłowcami ratownictwa morskiego;
– siłami rozpoznawczymi: 2 okrętami rozpoznania radioelektronicznego z bezzałogowymi samolotami rozpoznawczymi oraz 10 samolotami patrolowo-rozpoznawczymi;
– siłami wsparcia: okrętem wsparcia logistycznego, okrętem dowodzenia walką minową, okrętem hydrograficznym oraz pływającą stacją demagnetyzacyjną;
– okrętem wsparcia operacyjnego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Piotr Wojtas

dodaj komentarz

komentarze

~Damiano
1353053880
Łukasz Rycąbel Ku mecieTu jest błedny autor zdjecia Lukasz byłby szsyzby od tego zawodnika ??? W tym momencie był na złotej łace co wskazuje zdjęcie Przeszkoda .
B9-CC-59-92
~And65
1352203320
Ciekawe po co okrętom obrony wybrzeża okręt wsparcia operacyjnego ? Taka flota nadaje sie tylko na Bałtyk a nie na oceany . Chyba że nieoficjalnie dalej będziemy trzymać na stanie te dwa stare OHP.
C9-95-4F-A3
~GJ
1352201280
andy a zakup F-16 bez transferu i offsetu po zawyżonej cenie to co?a budowa gawrona 12 lat a końca nie widać to co?i wiele innych tzw.przetargów.Jeżeli wybór padnie na okręt niemiecki to B.dobrze bo będzie na czas zrobiony i za umówioną kasę tylko trzeba mocno negocjować a nie bawić się w jakieś przetargi,offsety,transfery i Bóg wie co jeszcze bo i tak z tego nic nie wynika.Polacy i tak nigdy niczego nie wymyślili nie mówiąc o produkcji a o eksporcie na dużą skalę to w ogóle nawet nie potrafią dobrze skopiować tego co już mają od innych tak jak Araby dlatego przepłacają za wszystko nie tak jak Chiny które przez ostatnie 20 lat stały się drugą gospodarką świata właśnie kopiując wszystko
E4-DD-CD-C2
~andy
1352153040
kto tu mówi prawdę a kto kłamie...wybór niemieckiej stoczni bez przetargu i gwarancji transferu technologi to skandal...najwyższy czas aby MON i MW pamiętały że płaci za to POLSKI PODATNIK!!!
D6-B7-BB-2E
~GJ
1351680540
Jak czytam koncepcję rozwoju a raczej "Likwidacji " MW to nie wiem czy to żart czy prawda ale większej bredni już chyba nie można wymyślić i jeszcze nazywać to " Rozwojem " to kpina z obywateli płacących w tym " Dzikim Kraju " podatków.
9A-68-9A-5A

The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
 
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Plan na szczyt
Sztandar dla cyberwojsk
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Ameryka daje wsparcie
Policjanci szkolą wojsko
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Latający radar
Więcej niż szkolenie TCCC
Gortat Team vs drużyna NATO
Przesmyk w grze
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Czarownice” nad Londynem
Terroryści na lotnisku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
NATO on Northern Track
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Inwestycja potrzebna jak tlen
Equipment Tailored to the Needs
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Wkrótce certyfikacja WOT-u
AWACS-y dostarczone
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Ratownicy na medal
Jak rozbito więzienie w Końskich
Kremlowska wirtualna korekta
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Pokazali swoją siłę
O bezpieczeństwie w Białymstoku
AW149 wkrótce „made in Poland”
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Podróż w ciemność
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Baltops” – moc na Bałtyku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Osiodłać krowę”
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Trzy miecze pokoju
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Zaprojektuj mural o powstaniu
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Dzień, który zmienił bieg wojny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO