moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Współpraca Pratt & Whitney Rzeszów z Lotniczą Akademią Wojskową

Pratt & Whitney Rzeszów oraz Lotnicza Akademia Wojskowa poszerzają możliwości edukacji w zakresie nowoczesnych silników lotniczych. Szkolenia będą dotyczyć między innymi zaawansowanych silników odrzutowych F100 i F135.

RZESZÓW, (5 grudnia, 2024) – Pratt & Whitney, spółka należąca do RTX (NYSE: RTX), poinformowała, że zakłady P&W w Rzeszowie podpisały z Wojskową Akademią Lotniczą w Dęblinie list intencyjny o długoterminowej współpracy szkoleniowej w zakresie zaawansowanych silników F100 i F135, stanowiących wyłączny napęd polskich samolotów myśliwskich F-16 i F35.

– Pratt & Whitney Rzeszów to wiodąca firma przemysłu lotniczego w Polsce. Swoją działalnością obejmujemy pełny cykl życia silników lotniczych od konstrukcji i rozwoju po produkcję oraz serwis. Nasza współpraca z Wojskową Akademią Lotniczą stwarza wyjątkowe warunki edukacyjne w kraju dla obecnych i przyszłych studentów tej uczelni. Wiedza o silnikach odrzutowych F100 oraz F135 pomoże kadetom lepiej zrozumieć specyfikę napędów myśliwców Polskich Sił Powietrznych oraz naszych partnerów w NATO – powiedział Piotr Owsicki, Prezes i Dyrektor Generalny zakładów Pratt & Whitney w Rzeszowie.

Pratt & Whitney Rzeszów produkuje statyczne struktury silników F100 oraz krytyczne części wirujące wykorzystywane do produkcji zarówno nowych, jak i będących w eksploatacji silników F100. Zakład produkuje także komponenty do F135 - najbardziej zaawansowanego silnika myśliwskiego, który będzie także napędzał polskie samoloty F35A. – Absolwenci Lotniczej Akademii Wojskowej to przyszła kadra wojsk, która będzie odpowiedzialna za utrzymanie i rozwój potencjału Polskich Sił Powietrznych – powiedział Gen. Bryg. Pil. dr inż. Krzysztof Cur, Rektor – Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej. – Szkolenia prowadzone przez specjalistów z Pratt & Whitney Rzeszów, dadzą kadetom wiedzę z pierwszej ręki na temat silników eksploatowanych w kluczowych misjach dziś i w przyszłości.

W lipcu 2024 roku firma Pratt & Whitney ogłosiła dostarczenie pierwszego z kolejnej transzy silników F100 do Polski w celu zwiększenia gotowości floty F-16. Z kolei w listopadzie firma podpisała list intencyjny z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 S.A., dotyczący zwiększenia zdolności w zakresie napraw i remontów (MRO) silników F100.

Jeśli Polska zdecyduje się pozyskać myśliwce F-15EX w celu zwiększenia swoich możliwości obronnych, to silnik F100 do F-15EX jest najlepszym możliwym wyborem. Doświadczenie w użytkowaniu silnika F100 przez Polskie Siły Powietrzne w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem Pratt & Whitney w zakresie prac remontowych i naprawczych tego modelu silnika sprawiają, że jest to najbardziej efektywne kosztowo i najmniej ryzykowne rozwiązanie, biorąc pod uwagę utrzymanie silnika F100 i maksymalną gotowość floty silników dla myśliwców F-15EX i F-16.

O Pratt & Whitney

Pratt & Whitney jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i serwisowaniu silników lotniczych oraz pomocniczych jednostek napędowych. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę www.prattwhitney.com

O RTX

RTX, z ponad 185 000 pracowników na całym świecie, przekracza granice technologii i nauki, aby redefiniować sposób, w jaki się łączymy i chronimy nasz świat. Dzięki wiodącym w branży przedsiębiorstwom – Collins Aerospace, Pratt & Whitney oraz Raytheon – rozwijamy lotnictwo, projektujemy zintegrowane systemy obronne oraz opracowujemy rozwiązania technologiczne nowej generacji i produkcję, aby pomóc globalnym klientom w stawianiu czoła ich najważniejszym wyzwaniom. Firma, z przychodami w wysokości 69 miliardów dolarów w 2023 roku, ma siedzibę w Arlington w stanie Wirginia.

Tekst: Agata Grzeszkiewicz/Pratt&Whitney

red. PZ

autor zdjęć: Pratt and Whitney

dodaj komentarz

komentarze


Partnerstwo Polski i Litwy
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Buzdygan Internautów – głosowanie
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy zaparkowały u pancerniaków z Wesołej
Outside the Box
Premier wojenny
Bojowy duch i serce na dłoni
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
Kierunek Rumunia
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Maj polskich żywych torped
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
ŻW zatrzymała operatora drona, który spadł na teren wojskowy
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Ostatnia minuta Kutschery
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Co nowego w przepisach?
Medal Honoru dla Ollisa
Terytorialsi konstruktorami dronów
„Horyzont” (dla) bezpieczeństwa
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
„Ratownik” o krok bliżej
Nowy starszy podoficer w SGWP
To nie mogło się udać, ale…
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Podwyżki coraz bliżej
„Chcę być ładowniczym czołgu”
Z Ustki do kosmosu
Taniec na „Orle”
GROM szkoli przyszłych operatorów
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Oko na Bałtyk
HIMARS-y w Rumunii
Trzymajcie kciuki za Biało-Czerwonych!
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Szwedzi z Piorunami
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Invictus, czyli niezwyciężony
Sprawdzili się na macie i w ringu
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Partnerstwo daje siłę
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Mistrzyni schodzi ze ścianki
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Weterani razem przełamują bariery
Kolejne Husarze prawie gotowe
Gladius wzmacnia armię
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Klucz do przyszłości
Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Zatrzymanie pracownika MON-u
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Together on the Front Line and Beyond
Są zarzuty dla zatrzymanego pracownika MON-u
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Medycyna pod ostrzałem
Na styku zagrożeń
Zimowi podhalańczycy
Ferie z wojskiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO