W dniach 8-10 października 2024 r. w Klubie 4. Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu odbył się finał Konkursu Filmów, Fotografii i Plastyki Wojska Polskiego „Military Art 2024”. Jego celem było wyłonienie najlepszych prac artystów zajmujących się fotografią, filmem oraz sztukami plastycznymi poruszającymi tematy wojskowe i proobronne.
Jednak nie tylko walory artystyczne i uhonorowanie twórców jest priorytetem podczas organizowanych przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej konkursów. Równie ważnym jak same zmagania artystyczne jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród żołnierzy i środowiska cywilnego z wykorzystaniem sztuk wizualnych. Historia Konkursu w obecnej formule trwa nieprzerwanie od kilkunastu lat. Konkurs gromadzi co roku liczne grono twórców zmagających się z niełatwą tematyką. Nie bez znaczenia jest też rozwój technologii wizualnych i wykorzystanie ich choćby poprzez niedostępne jeszcze kilka lat temu ujęcia filmowe ze statków bezzałogowych czy wykorzystanie technik komputerowych przy tworzeniu college’ów. Mimo tak wielu możliwości widoczne jest tez grono artystów sięgających po metody wyrazu twórczego zakorzenione w historii i kulturze jak choćby batik, patchwork, tkanina artystyczna, grafika warsztatowa, klasyczny rysunek, czy malarstwo sztalugowe. Cieszy niezmiennie, pojawiające się rokrocznie przedstawicielstwo rzeźbiarzy, poruszających w swoich dziełach aspekty duchowe i fizyczne służby krajowi. Idee zamknięte w formy przestrzenne budzą duże zainteresowanie widowni oraz są zauważane i doceniane przez jurorów, zwracających uwagę na wysoki poziom artystyczny prac.
Finał „Military Art” odbywa się co roku w innym mieście. Pozwala to na zapoznanie się z regionalizmami oraz ciekawostkami związanymi z miejscem w jakim gości konkurs. W 2024 r. realizatorem wydarzenia była 4. Regionalna Baza Logistyczna we Wrocławiu, która mieści się w wybudowanym w 1928 roku budynku dawnej Generalnej Komendantury. Obiekt projektu prof. Ottona Rudolfa Salvisberga wciąż zachwyca swoją postfunkcjonalistyczną architekturą. Jako, że nie został zniszczony podczas działań wojennych w Festung Breslau, a w 1945 roku w stanie nienaruszonym przekazany był polskim władzom wojskowym sam w sobie stał się ciekawostką dla zaproszonych gości i uczestników finału. Przebieg trzydniowej imprezy uświetnił występ grupy CELEBRO, artystów Teatru Capitol oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych wraz z Chórem AWL.
O nagrody Ministra Obrony Narodowej rywalizowało 133 artystów z całej Polski, którzy nadesłali 141 prac plastycznych, 301 fotografii i 58 filmów.
Jurorzy przyznali komplet nagród i wyróżnień we wszystkich kategoriach konkursowych.
Konkurs plastyki:
Jury pod przewodnictwem dr Magdaleny Wosik wyróżniło I nagrodą Ministra Obrony Narodowej panią Katarzynę Załęską z Klubu 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Białobrzegach za pracę pt. „Kto Ty jesteś?”, II nagrodą Ministra Obrony Narodowej panią Renatę Rzepkowską z Klubu 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie za rzeźbiarski dyptyk „Zakładnicy Wolności I i II”, III nagrodą Ministra Obrony Narodowej panią Elżbietę Kadulską-Anioł z Klubu 1. Brygady Logistycznej w Bydgoszczy za pracę pt.: „Zanurzone w polskiej krwi”. Wyróżnienia otrzymali: pani Grażyna Kryspin z Klubu 1. Brygady Logistycznej w Bydgoszczy i pani Dorota Czaplicka z Klubu 16. Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie
I miejsce, plastyka: Katarzyna ZAŁĘSKA/ 9 BWD Białobrzegi.
Konkurs fotografii:
Jury pod przewodnictwem pana Wojciecha Małkowicza przyznało I nagrodę Ministra Obrony Narodowej kpt. mar. Damianowi Przybyszowi z Dowództwa 3. Flotylli Okrętów w Gdyni za cykl zdjęć pt. „Podwodna Załoga”, II nagrodę Ministra Obrony Narodowej mł. chor. Krzysztofowi Kocierzowi z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach za cykl zdjęć pt. „Bóg, Honor, Ojczyzna - Niezwykłość”, III nagrodę Ministra Obrony Narodowej kpt. Marcinowi Szubertowi z Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych w Krakowie za cykl zdjęć pt. „GROM - Wojownicy”. Wyróżnienia otrzymali st. kpr. Łukasz DUKAT z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu oraz kpt. Anna DOMINIAK z 17. Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.
I miejsce, foto: kpt. mar. Damian Przybysz/ 3 FO Gdynia.
Konkurs filmów:
Jury pod przewodnictwem dr. Michała Pietrzaka przyznało I nagrodę Ministra Obrony Narodowej kpr. Piotrowi Pytlowi i st. szer. Tomaszowi Łomakinowi z 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie za film pt. „Tatuś”, II nagrodę Ministra Obrony Narodowej st. szer. Michałowi Czornijemu z 15. Brygady Zmechanizowanej w Giżycku za film pt. „K9 W22 Podlasie”, III nagrodę Ministra Obrony Narodowej st. sierż. Rafałowi Samlukowi z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie za film pt. „Invictus Games 2023”. Wyróżniono również st. chor. sztab. mar. Piotra Leoniaka z 3. Flotylli Okrętów w Gdyni oraz sierż. Łukasz Fiedorowicza z 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim.
Zapraszamy do zapoznania się z nagrodzonymi pracami.
autor zdjęć: Klub 4 RBLog, mat. organizatora
komentarze