Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu

W mityngu Diamentowej Ligi, który odbył się w Paryżu, drugie miejsca wywalczyli lekkoatleci z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego: st. szer. Natalia Kaczmarek i mat Wojciech Nowicki. Wydarzeniem mityngu był skok wzwyż Jarosławy Mahuczich. Reprezentantka Ukrainy pobiła ustanowiony przed 37 laty rekord świata.

W ostatniej wielkiej imprezie lekkoatletycznej w Paryżu przed otwarciem letnich igrzysk sportowcy rywalizowali na Stade de France – wielofunkcyjnym stadionie w Saint-Denis na przedmieściach stolicy Francji. Lekkoatletki specjalizujące się w biegu na 400 m na paryskim mityngu po raz czwarty w tym sezonie rywalizowały o punkty do klasyfikacji cyklu Diamentowej Ligi. Na bieżni Stade de France triumfowała Marileidy Paulino z Dominikany. Mistrzyni świata i zeszłoroczna triumfatorka DL zwyciężyła z czasem 49,20 s – to najlepszy wynik uzyskany przez nią w tym sezonie. St. szer. Natalia Kaczmarek, która na ostatnią prostą wbiegła na trzeciej pozycji, ambitnie walczyła do ostatniego metra o drugie miejsce. Na mecie zmierzono jej czas 49,82 s, który był identyczny jak Salwie Eid Naser z Bahrajnu. Dane z fotokomórki rozstrzygnęły, że drugą lokatę przyznano Polce. Pozostałe zawodniczki uzyskały wyniki powyżej bariery 50 s. Czwarta była Amerykanka Alexis Holmes, piąta – Laviai Nielsen z Wielkiej Brytanii, a szósta Holenderka Lieke Klaver.

Po czterech startach punktowanych do klasyfikacji prestiżowego cyklu liderką klasyfikacji w biegu na 400 m kobiet jest Marileidy Paulino. Dominikanka prowadzi z dorobkiem 32 punktów – wygrała wszystkie biegi. Drugie miejsce z 21 punktami zajmuje st. szer. Natalia Kaczmarek, która w trzech startach (w chińskim Xiamen, Oslo i Paryżu) finiszowała na drugiej pozycji. Na trzeciej sklasyfikowano zaś Sadę Williams z Barbadosu z 15 punktami. Kolejne miejsca zajmują: 4. Alexis Holmes (11 pkt), 5. Lieke Klaver i Kaylin Whitney z USA (po 8 pkt), 7. Talitha Diggs z USA (7 pkt), 8. Salwa Eid Naser, Laviai Nielsen, Britton Wilson z USA i Aliyah Abrams z Gujany (po 6 pkt).

Drugie miejsce na stadionie w Saint-Denis wywalczył też mat Wojciech Nowicki w konkursie rzutu młotem. Reprezentant Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego w najlepszej próbie – w szóstej serii – posłał młot na odległość 75 m 17 cm. Wynik gorszy o cztery centymetry – również w ostatniej serii – uzyskał Ukrainiec Mychajło Kochan. Natomiast pierwsze miejsce wywalczył drugi z Polaków Paweł Fajdek. Pięciokrotny mistrz świata triumfował z wynikiem 77 m 13 cm, który uzyskał w drugiej próbie. Czwarte miejsce zajął Węgier Bence Halász (74 m 56 cm), a piąte Holender Denzel Comenentia (71 m 67 cm). Niestety, rzut młotem nie jest włączony do klasyfikacji Diamentowej Ligi i Biało-Czerwoni nie mogli się cieszyć z cennych zdobyczy punktowych.

Wśród Polaków – poza Kaczmarek i młociarzami – miejsce w czołowej trójce wywalczyła też Ewa Swoboda, która w biegu na 100 m uplasowała się na trzeciej pozycji z czasem 11,16 s. Triumfowała Patrizia van der Weken z Luksemburga (biegła 11,06 s), a drugie miejsce zajęła Gina Mariam Bass Bittaye z Gambii (11,09 s). Z kolei st. szer. Damian Czykier z CWZS-u w eliminacjach biegu na 110 m przez płotki z czasem 13,67 s został sklasyfikowany na 15. pozycji.

Wydarzeniem mityngu w Paryżu był znakomity start w skoku wzwyż Jarosławy Mahuczich. Reprezentantka Ukrainy pobiła rekord świata – w pierwszej próbie przeskoczyła nad poprzeczką zawieszoną na wysokości 2 m 10 cm. Tym samym poprawiła o centymetr osiągnięcie Bułgarki Stefki Kostadinowej z 1987 roku. Mahuczich przed rekordową próbą oddała w konkursie sześć skoków – po dwa na wysokości: 2,01, 2,03 i 2,07 m. Poza Ukrainką podczas paryskiego mityngu rekord świata pobiła również Kenijka Faith Kipyegon w biegu na 1500 m. Trzykrotna mistrzyni świata i dwukrotna mistrzyni olimpijska w biegu na 1500 m na Stade de France biegła 3 min 49,04 s.

Zawody w Paryżu były ósmym w tym roku mitingiem w ramach cyklu Diamentowej Ligii.

autor zdjęć: GEOFFROY VAN DER HASSELT/AFP/East News