moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamiątki po „Nilu” w Muzeum AK

Zdjęcia, listy i wspomnienia związane z gen. Augustem Emilem Fieldorfem „Nilem” trafiły do zbiorów Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Przekazała je mieszkająca w Kanadzie wnuczka generała, a do Polski pamiątki przywiózł prawnuk „Nila”. Generał, dowódca Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, został zamordowany po wojnie przez komunistyczne władze.

– To wielka chwila dla naszego muzeum, otrzymujemy niezwykły dar – mówił dr Jarosław Szarek, dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, podczas uroczystości przekazania placówce pamiątek po jej patronie gen. Auguście Emilu Fieldorfie „Nilu”. Dodał, że to wyjątkowa kolekcja, w której znajduje się wiele bardzo osobistych rzeczy, w tym korespondencja między generałem a jego żoną Janiną i wiele tomów wspomnień. – Można powiedzieć, że pamiątki po naszym patronie trafiły do jego domu, bo to muzeum jest jego domem. Nie tylko z racji nazwy, lecz także miejsca, ponieważ kilkaset metrów stąd generał przyszedł na świat, tu była jego szkoła i kościół – zwrócił uwagę dyrektor Szarek. Podkreślił też, że pamięć o gen. „Nilu” miała zostać zatarta, ale tak się nie stało, bo idea, za którą walczył, zwyciężyła. – Polska odzyskała niepodległość, a efektem tego jest również to muzeum, które niesie tę pamięć – zaznaczył dr Szarek.

 

REKLAMA

Darowizna licząca kilkadziesiąt przedmiotów pochodzi od wnuczki generała Zofii Zarkadas, która od wielu lat mieszka w Kanadzie. Z uwagi na jej podeszły wiek pamiątki przywieźli do Krakowa jej syn Dimos Zarkadas oraz wnuk Silvan. – Bardzo się cieszę, że mogłem spełnić swój rodzinny obowiązek. Pamiątki po pradziadku muszą być rozprowadzone po świecie, nie mogą leżeć u nas w szafie. Trzeba pokazać wszystkim, szczególnie młodemu pokoleniu, że był ktoś taki, kto był w stanie oddać życie za własny kraj – mówił Dimos Zarkadas.

Prawnuk generała zaznaczył, że dla jego rodziny gen. Fieldorf był zawsze inspiracją i wzorcem. – Trzeba być niezwykłym człowiekiem, żeby tyle przeżyć i zachować godność do końca – mówił podczas spotkania w muzeum. Podkreślał także znaczenie pamięci o przeszłości. – Chcę, żeby pamiątki po moim pradziadku krzyczały, że to, co wydarzyło się w czasie II wojny światowej i po niej, nie może się powtórzyć – dodał Dimos Zarkadas.

Wśród przekazanych pamiątek znalazły się listy, które gen. Fieldorf wymieniał z żoną, w tym kartki pisane z więzienia w Warszawie, gdzie był przetrzymywany przez komunistów od końca 1950 roku, fotografie rodzinne z lat 1919–1951, rozmaite dokumenty wystawione na jego nazwisko, a także bruliony wspomnień napisanych przez żonę generała oraz kaseta z nagraną przez nią opowieścią o mężu. Do zbiorów Muzeum Armii Krajowej trafił też młynek do kawy, którego gen. „Nil” używał.

Teraz artefakty trafią do muzealnego konserwatora zbiorów, a po konserwacji i inwentaryzacji będą dostępne dla wszystkich zwiedzających. To już kolejna darowizna dla muzeum związana z gen. „Nilem”. Cztery lata temu inny członek rodziny gen. Fieldorfa, jego wnuk Emil Ney, mieszkający w Australii, przekazał kolekcję odznaczeń generała.

Gen. August Emil Fieldorf „Nil” jako dziewiętnastolatek wstąpił do Legionów Polskich, walczył też w wojnie polsko-bolszewickiej. We wrześniu 1939 roku dowodził 51 Pułkiem Strzelców Kresowych. Po klęsce kampanii przedostał się do Wielkiej Brytanii, a następnie wrócił do kraju jako emisariusz Naczelnego Wodza. W 1942 roku stanął na czele Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej – Kedywu, który zajmował się m.in. przeprowadzaniem akcji sabotażowo-dywersyjnych. Po upadku powstania warszawskiego „Nila” wyznaczono na zastępcę gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”, dowódcy AK.

Gen. Fieldorf został aresztowany pod koniec 1950 roku przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Był przetrzymywany i przesłuchiwany w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Pomimo tortur odmówił współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa. Po sfingowanym procesie skazano go na karę śmierci. 24 lutego 1953 roku generał został powieszony, a jego ciało pochowano w nieznanym miejscu. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył gen. Fieldorfa pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum AK w Krakowie

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
Serwis K9 w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Pierwsza Drużyna” na start
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Broń Hitlera w rękach AK
Wszystkie misje AWACS-a
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Śladami ojca
They Will Check The Training Results in Combat
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
By Polska była bezpieczna
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Bohater odtrącony
Nie szpital, a instytut
Zawsze gotowi do pomocy
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Ryś” z laserem
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Flota Bayraktarów w komplecie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po śladach polskich bohaterów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO