Samoloty z czasów I i II wojny, śmigłowce i szybowce, miasteczko rekonstrukcji historycznej i strzelnica kontenerowa. M.in. takie atrakcje na niedzielę zaplanowało Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Podczas jubileuszowego pikniku będzie można także porozmawiać z żołnierzami, obejrzeć wojskowy sprzęt i złożyć wniosek o powołanie do służby wojskowej.
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie świętuje w czerwcu 60. urodziny. Obchody jubileuszu trwają kilka dni, a organizatorzy przygotowali z tej okazji m.in. koncerty, wystawy tematyczne, wykłady oraz piknik lotniczy. Ten odbędzie się już w niedzielę, 18 czerwca, i będzie gratką nie tylko dla fanów awiacji. W programie pikniku jubileuszowego jest m.in. spotkanie przy samolotach i wykład na temat myśliwców z okresu II wojny światowej oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Odbędzie się także prezentacja monografii „Muzeum Lotnictwa Polskiego. 60 lat tradycji”.
Dla zwiedzających udostępniono całą ekspozycję MLP, a więc m.in. samoloty z czasów I i II wojny światowej. Z bliska będzie można zobaczyć m.in. PZL P.11c, RWD, PWS-26, a także starsze maszyny, w tym brytyjski myśliwiec Sopwith F.1 Camel czy niemieckie Albatrosy. Na ekspozycji pojawią się również nowe eksponaty, a wśród nich amerykański samolot bojowy F-4 „Phantom II” oraz pierwszy samolot naddźwiękowy polskiego lotnictwa MiG-19PM. MiG wrócił na ekspozycję po dwuletniej renowacji. Miłośnicy awiacji będą mogli także wejść na pokład transportowego An-26, zobaczyć różnego rodzaju egzemplarze śmigłowców i szybowców.
To oczywiście nie wszystko. W programie imprezy są również quizy dotyczące historii awiacji i MLP, gra terenowa oraz zabawy i animacje dla dzieci. Uczestnicy pikniku będą mogli spróbować swoich sił na strzelnicy kontenerowej Zakładów Mechanicznych Tarnów, poćwiczyć desantowanie w symulatorze spadochronowym i spotkać poruszający się po płycie historycznego lotniska Rakowice-Czyżyny łazik marsjański.
MLP zaprasza także do strefy rekonstrukcji historycznej, gdzie zaprezentują się grupy odtwarzające wydarzenia z różnych epok: od wielkiej wojny do współczesności. Będzie można zobaczyć obozowisko wojskowych z czasów wojny w Wietnamie, zabytkowe pojazdy wojskowe, w tym te pancerne. Wśród eksponatów znajdą się czołg T-34 oraz cesarsko-królewska kuchnia polowa.
Uczestnicy pikniku będą mieli również okazję, by porozmawiać z żołnierzami służącymi w garnizonach Kraków i Balice. Wojskowi zaprezentują broń, sprzęt spadochronowy, różnego rodzaju optoelektronikę, a także pojazdy Aero 4 × 4. O służbie wojskowej opowiedzą m.in. żołnierze z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, 6 Brygady Powietrznodesantowej, Jednostki Wojskowej Nil. Stoiska informacyjne i promocyjne na piknik przygotowują wojskowe centra rekrutacji z Krakowa i Tarnowa. Chętni będą więc mogli złożyć wniosek o powołanie do służby wojskowej.
Piknik zakończy się o godzinie 19.00. Impreza jest biletowana (wejściówka kosztuje 15 zł). Wydarzenie to patronatem honorowym objęło m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Polska Zbrojna” jest patronem medialnym pikniku.
Muzeum Lotnictwa Polskiego powstało w 1963 roku. Placówka ma siedzibę na terenie jednego z najstarszych lotnisk w Europie, czyli lotniska Rakowice-Czyżyny. Odegrało ono ważną rolę podczas I wojny światowej, a później jako baza szkoleniowa pilotów w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. W latach dwudziestych XX wieku lotnisko Rakowice-Czyżyny było drugą co do wielkości bazą lotniczą w Polsce.
W krakowskiej kolekcji znajduje się ponad 250 zabytkowych samolotów, śmigłowców, szybowców i lotni. Prezentowane są także dawne mundury i pamiątki lotników oraz kolekcja ponad 140 silników lotniczych.
autor zdjęć: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
komentarze