moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nie poddaliśmy się uciemiężeniu

Powstańcy styczniowi zerwali się do walki, ponieważ pragnienie wolności mamy w genach – mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, odsłaniając na Cytadeli Warszawskiej tablicę poświęconą ich pamięci. Szef MON-u zwiedził też nową siedzibę Muzeum Wojska Polskiego. Wkrótce rozpocznie się przenoszenie tam eksponatów z dotychczasowego gmachu placówki.

Powstanie styczniowe wybuchło, ponieważ Polacy nigdy nie poddali się temu wszystkiemu, co związane jest z uciemiężeniem i odebraniem wolności – mówił Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony, podczas odsłonięcia tablicy na głazie poświęconym powstańcom styczniowym poległym w walkach i rozstrzelanym przez rosyjskich zaborców. Obelisk stanął koło nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej. To pierwsza tablica w alei bohaterów walk o niepodległość, która powstanie w tym miejscu.

 

REKLAMA

Szef MON-u dodał, że Polacy pragnienie wolności mają w genach. – Dążyliśmy z pokolenia na pokolenie do tego, aby Polska była wolna i nasza walka w 1918 roku zakończyła się sukcesem – zaznaczył Błaszczak. Podkreślił także, że mamy obowiązek pamięci o powstańcach i przypomniał, że po odzyskaniu niepodległości marszałek Józef Piłsudski przyznał im specjalne przywileje.


Film: PZ

– Z tym, z czym nasi przodkowie walczyli 160 lat temu, dziś spotykają się nasi sąsiedzi na Ukrainie. Wspieramy ich w tej walce, ponieważ nie godzimy się, aby jakieś państwo stanowiło o innym narodzie – stwierdził szef MON-u.

Wicepremier zwrócił uwagę, że Cytadela Warszawska jest mocno związana z naszą historią m.in. jako miejsce uświęcone krwią powstańców. To tutaj po zdławieniu styczniowego zrywu Rosjanie przeprowadzili egzekucję powstańców. – Teraz zmienia się oblicze Cytadeli. Już niedługo będzie służyła Muzeum Wojska Polskiego i powstającemu obok Muzeum Historii Polski, stanie się otwarta dla turystów – zapowiedział Błaszczak. Przed uroczystością na Cytadeli szef MON-u razem z uczniami klas mundurowych złożył kwiaty i zapalił znicze w kwaterze powstańców styczniowych na Powązkach Wojskowych.

Zwiedził też nową siedzibę MWP i zapoznał się z postępami prac. – Budynek muzeum już jest gotowy, a od 29 stycznia rozpocznie się przenoszenie eksponatów do nowej siedziby – poinformował minister. Dodał, że dzięki przeprowadzce odwiedzający będą mogli obejrzeć znacznie więcej cennych eksponatów opowiadających o polskiej historii i dziejach oręża, ponieważ powierzchnia wystawiennicza będzie 2,5 razy większa niż w starej siedzibie w części gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie.

– Muzeum WP odgrywa ważną rolę w budowaniu naszej tożsamości narodowej – zaznaczył minister. Podkreślił, że dzięki nowej siedzibie możliwe będą nowe formy docierania do zwiedzających, m.in. poprzez multimedia, a także organizacja konferencji, seminariów czy lekcji muzealnych.

Błaszczak podał, że siedziba muzeum w al. Jerozolimskich będzie otwarta dla gości do 29 stycznia i zachęcał do ostatnich odwiedzin placówki w dotychczasowej lokalizacji. W weekend 28–29 stycznia MWP organizuje pożegnanie z dotychczasową siedzibą. Z tej okazji będzie można spotkać rekonstruktorów z różnych epok, m.in. wojów Mieszka I, średniowiecznych rycerzy, muszkieterów, husarzy oraz żołnierzy Wojska Polskiego z czasów I i II wojny światowej. Odbędą się również prelekcje poświęcone poszczególnym zabytkom, np. obrazowi Wojciecha Kossaka „Bitwa pod Grunwaldem”, mundurom czy sztandarom. Będzie też można przymierzyć repliki uzbrojenia rycerskiego, zobaczyć rekonstrukcję obozu powstańców styczniowych i obejrzeć pokaz ogniowy broni czarnoprochowej.

Muzeum Wojska Polskiego powstało 22 kwietnia 1920 roku dekretem naczelnego wodza, marszałka Józefa Piłsudskiego. Pierwszą siedzibę miało przy ul. Podwale, a w 1933 roku przeniosło się do wschodniego skrzydła gmachu Muzeum Narodowego w Alejach Jerozolimskich. Nowa siedziba MWP powstaje według koncepcji architektów z pracowni WXCA. Będzie się mieścić w dwóch pawilonach rozmieszczonych po bokach budynku Muzeum Historii Polski.

Na razie powstał pawilon południowy. Będą w nim prezentowane eksponaty opowiadające historię oręża polskiego od jego początków do II wojny światowej. Ustawiono tam już pierwsze pancerne eksponaty. Ekspozycja poświęcona wojsku po 1945 roku znajdzie się w drugim pawilonie. Jak informuje MHP, otwarcie wystawy inauguracyjnej w Cytadeli planowane jest na sierpień tego roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
 
The Fall of the Superpower Myth
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Ukraina czeka na czołgi
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
To był wielki cios dla polskiej armii
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Śladem profesjonalistów
Walczymy z imperium zła
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
W hołdzie powstańcom styczniowym
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Nie zmarnować szansy
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Droga do mistrzostwa
Terenowe motocykle II RP
Nowa strzelnica w Piastowie
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Dodatek już nie za klasę
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Desant w Forcie Bragg
Pamięć o powstańcach styczniowych
Modernizacyjne priorytety wojska
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Orlik w natowskiej misji
Abramsy jadą do Ukrainy!
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Upominki dla tureckich dzieci
Weź udział w konkursie katyńskim
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Styczniowy poligon terytorialsów
F-35 rozpoczynają Air Policing
Dłuższa służba się opłaci
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Armia Czerwona niesie śmierć
SAROV w opcji
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Tons on Board
Z Radomia do Las Vegas
Przetarcie przed manewrami
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
4% PKB na Wojsko Polskie
Dwie dekady WIM-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO