moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Budzyński przybliża nam Piłsudskiego

Sztuką było ożywienie osoby tak wielowymiarowej jak Józef Piłsudski, ale Wiesławowi Budzyńskiemu się to udało i przedstawił barwnie dokonania Marszałka – mówiono podczas prezentacji publikacji „Jak Pan został Piłsudskim?” w Centralnej Bibliotece Wojskowej. Książka ukazała się nakładem Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

– Warto teraz, wobec wojny w Ukrainie przypominać dokonania, publikacje i poglądy Józefa Piłsudskiego, który wnikliwie umiał patrzeć na politykę europejską – mówił dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, otwierając spotkanie poświęcone książce Wiesława Budzyńskiego „Jak Pan został Piłsudskim?”. Autor, wybitny znawca życia i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, tym razem opisał fenomen Józefa Piłsudskiego, ojca polskiej niepodległości.

O tym, jak zrodził się pomysł publikacji, mówił jej autor. Zaznaczył, że wśród wielu poważnych dzieł poświęconych Piłsudskiemu nie znalazł książki „dla ludu”. – To problem dotyczący wszystkich naszych bohaterów: nie ma o nich pozycji biograficznych – przyznawał Budzyński. W Polsce, jego zdaniem, wydawane są głównie monografie naukowe, nieprzeznaczone dla przeciętnego czytelnika, który szuka w książce czegoś, co go porwie. – Dlatego, kiedy zebrałem już doświadczenie literackie, postanowiłem zmierzyć się z postacią Piłsudskiego – stwierdził Budzyński.

Izabela Borańska-Chmielewska, p.o. dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, wydawcy książki, podkreśliła, że ukazuje się ona w ważnym dla nas momencie. – To niezwykle istotne, że obecnie, w tak trudnym dla wszystkich okresie ukazała się książka odpowiadająca na pytanie: jak Marszałek został żołnierzem, który powiódł Polaków do niepodległości – mówiła p.o. dyrektor WIW-u. Izabela Borańska-Chmielewska podkreśliła też, że Piłsudski nie przeszedł do historii, ale sam stał się historią związaną nierozerwalnie z naszą niepodległością.

List do uczestników spotkania skierowała Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu, przypominając, że święto 11 listopada wiąże się właśnie z osobą Piłsudskiego. „To on stał się symbolem walki z okupantem, a 11 listopada 1918 roku na jego barki Rada Regencyjna złożyła odpowiedzialność za pokierowanie odradzającym się państwem” – napisała Gosiewska. Podkreślała też, że Marszałek dla kolejnych pokoleń pozostaje symbolem niepodległej Polski.


Film: Michał Niwicz / ZbrojnaTV

O wyjątkowości Józefa Piłsudskiego pisał w swoim liście Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony. Zaznaczył, że to postać ikoniczna, bez której nie umiemy wyobrazić sobie naszej niepodległości. „Na kartach nowej książki Wiesława Budzyńskiego Marszałek pojawia się jako osoba zdeterminowana i świadoma swojej misji dziejowej” – pisał szef MON-u. Dodał, że autor publikacji prowadzi nas w kuluary wydarzeń, które uformowały przyszłego Marszałka. „Cieszę się, że ta pozycja ukazała się wydawnictwem WIW-u” – zakończył wicepremier.

O publikacji opowiadał Łukasz Kudlicki, szef gabinetu politycznego ministra obrony narodowej i redaktor wydania. – Napisanie nowej książki, kiedy istnieją już pomnikowe dzieła dotyczące Marszałka, nie było łatwym wyzwaniem, ale autor stanął na wysokości zadania – podkreślił dyrektor. Jak mówił, Budzyński poświęcił ponad 15 lat na drobiazgowe zbieranie dokumentacji, studiowanie pamiętników i prasy z epoki. – Sztuką było ożywienie osoby tak wielowymiarowej jak Piłsudski, ale Budzyńskiemu się to udało i przedstawił barwnie dokonania Marszałka – zakończył Kudlicki.

O fenomenie twórcy Niepodległej opowiadał również Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Podkreślił, że Piłsudskiemu udało się obudzić Polaków z letargu po klęsce powstania styczniowego i zachęcić ich do walki. – Publikacja „Jak Pan został Piłsudskim?” opowiada o Piłsudskim w taki sposób, że łatwiej zrozumieć, dlaczego tak bardzo osoba Marszałka oddziałuje na współczesnych i dlaczego jego myśl jest cały czas wśród nas obecna – zaznaczył szef Urzędu.

Zebrani w CBW wysłuchali fragmentów książki, które odczytała aktorka Halina Rowicka i obejrzeli film dokumentalny z 1935 roku „Pierwszy Marszałek Polski. Obrazy z życia i pogrzebu Józefa Piłsudskiego”. W czasie spotkania Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej SA, zaprezentował także kartę pocztową z Józefem Piłsudzkim wydaną z okazji Święta Niepodległości. – Będzie ona wspaniałym dodatkiem do tej świetnej publikacji – powiedział Falkowski.

Dzisiejszemu wydarzeniu towarzyszyły dwie wystawy przygotowane przez CBW: „Ojcowie Niepodległości” oraz prezentacja unikatowych dokumentów dotyczących Marszałka ze zbiorów specjalnych biblioteki. Podczas uroczystości wręczono także medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” nadane przez ministra obrony, medale „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria” przyznane przez szefa UDSKiOR, medale 100-lecia CBW oraz odznaczenia honorowe Związku Piłsudczyków RP. Jedną z osób uhonorowanych medalem „Pro Bono Poloniae” był Wiesław Budzyński.

Jeszcze przed spotkaniem delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą Marszałkowi, która znajduje się przed budynkiem CBW. Patronat honorowy nad wydarzeniem zorganizowanym przez Centralną Bibliotekę Wojskową i Wojskowy Instytut Wydawniczy objął Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony.

Wiesław Budzyński jest pisarzem, biografem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Brunona Schulza. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Spod jego pióra wyszło kilkanaście książek o tematyce historycznoliterackiej m.in.: „Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila”, „Schulz pod kluczem”, „Świątynia przodków”, „Miasto Lwów”, „Dom Baczyńskiego” oraz „Baczyński uszlachetnia”, którą wydał WIW.

Pisarz trzykrotnie był nagradzany przez ministra kultury, w tym nagrodą specjalną za całokształt twórczości. Został także odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2021 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzej Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności, nadawanym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL-u.

W książce „Jak Pan został Piłsudskim?” autor opisuje osiągnięcia i walkę przyszłego Naczelnika Państwa. Ukazuje również jego postać na tle epoki, cofając się do naszych dziejów narodowych w XIX wieku, szczególnie do okresu powstania styczniowego. Nie brakuje też odniesień do sztuki m.in. malarstwa Artura Grottgera i Jacka Malczewskiego, poezji Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza i prozy Stefana Żeromskiego. Ich twórczość zgodnie ze spostrzeżeniem autora była „kołem zamachowym" decyzji, wyborów i poczynań życiowych Marszałka. Tekst główny dopełniają obszerne cytaty oraz wyjątkowo bogate przypisy tworzące osobną część książki.

Publikację wydaną nakładem Wojskowego Instytutu Wydawniczego można kupić w sklepie internetowym WIW.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Pytania o europejską tarczę
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
Broń Hitlera w rękach AK
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Cień atomowej zagłady
Zawsze gotowi do pomocy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO