moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Weekend z wojskiem” już wkrótce!

Pokazy sprzętu wojskowego i musztry paradnej, wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich, koncerty orkiestr wojskowych, punkty rekrutacyjne, plenerowe kino z filmami o wojsku, specjalna poczta polowa – to tylko część planu tegorocznego Święta Wojska Polskiego. W długi weekend 13–15 sierpnia armia zaprasza na pikniki organizowane w całej Polsce.

Święto Wojska Polskiego oraz obchody 102. rocznica Bitwy Warszawskiej upłyną pod hasłem „Weekend z wojskiem”. Ministerstwo Obrony wspólnie z armią zaplanowało na 13–15 sierpnia wiele wydarzeń. „Zapraszamy wszystkich na place miast i miasteczek, do lokalnych jednostek wojskowych oraz na skwery, do parków i na ulice. Razem świętujmy święto naszych żołnierzy i wiktorię Polski w walce z rosyjskim najeźdźcą w 1920 roku” – zachęca na swojej stronie internetowej Ministerstwo Obrony Narodowej.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę 13 sierpnia o 15.00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Na uczestników czeka wspólne śpiewanie żołnierskich pieśni, koncert orkiestry wojskowej oraz występy artystów z klubów wojskowych, a także pokaz musztry paradnej klas mundurowych. Tego dnia wojsko planuje zorganizować w Polsce tzw. Flash MOB. „Nie powiemy, gdzie i jak, ale chwilę przed Świętem Wojska Polskiego zaskoczymy Was gdzieś przy kawie, na spacerze, w mieście…” – zapowiada MON.

Następnego dnia, w niedzielę o godzinie 10.00, w siedzibie ministra obrony przy ul. Klonowej w Warszawie zostaną wręczone medale i wyróżnienia żołnierzom oraz pracownikom resortu. Potem warszawiacy, także osoby odwiedzające stolicę, będą mogli bawić się na dwóch piknikach wojskowych. Jeden odbędzie się na Stadionie PGE Narodowy, gdzie zaplanowano m.in.: pokazy sprzętu wojskowego, koncert orkiestry wojskowej, widowisko w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP oraz bieg „Piątka z żołnierzem”. Będzie też można obejrzeć odtworzoną bazę wojskową z misji. Z kolei Centralna Biblioteka Wojskowa zaprasza na dzień otwarty oraz do plenerowego kina, gdzie będą wyświetlane filmy wojenne. Wieczorem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbędzie się capstrzyk oraz apel pamięci pod pomnikiem Poległych w 1920 roku. Natomiast w Ossowie, miejscu Bitwy Warszawskiej, apel poległych zaplanowano pod krzyżem upamiętniającym ks. mjr. Ignacego Skorupkę.

Główne obchody święta rozpoczną się 15 sierpnia o 8.00 rano uroczystościami patriotycznymi w Ossowie. Natomiast w Warszawie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego o godzinie 10.00 zostanie odprawiona msza za ojczyznę. Potem w południe na placu Piłsudskiego odbędzie się honorowa odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz zostaną wręczone generalskie nominacje. Po uroczystości warto zostać na placu i posłuchać orkiestr wojskowych z armii państw NATO, czyli z: Polski, Rumunii, Łotwy i Słowacji. Miłośników muzyki Telewizja Polska zaprasza tego dnia do Elbląga na wieczorny koncert żołnierskich piosenek popularnych w państwach NATO.


Film: MON

Przez cały poniedziałek w stolicy będą trwały wojskowe pikniki: na placu Piłsudskiego oraz na terenie Muzeum Wojska Polskiego. Wojsko pokaże sprzęt, z którego korzysta. Można będzie także odwiedzić stoiska promocyjne jednostek i instytucji wojskowych. Ponadto na placu Piłsudskiego zostanie zorganizowana wystawa pamiątek szefa MON-u z jego zagranicznych wizyt i delegacji.

By spotkać się z żołnierzami, wcale nie trzeba jechać do stolicy. Pikniki pod hasłem „Zostań Żołnierzem RP” z okazji święta odbędą się w całej Polsce, w ponad 50 miejscowościach. MON zapewnia, że będzie można obejrzeć nowoczesny sprzęt, posłuchać wojskowej muzyki, spróbować grochówki. W punktach rekrutacyjnych żołnierze będą zachęcać do wstąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Każdy będzie mógł się dowiedzieć, jakie są możliwości wstąpienia do armii oraz poznać zasady rekrutacji. „Służbę można podjąć w każdym zakątku Polski i w dowolnie przez siebie wybranej specjalności. Zostań więc pancerniakiem, pilotem, marynarzem, żołnierzem cyberwojsk” – zachęca resort obrony.

Podczas pikników nie zabraknie wystaw poświęconych polskiej armii i jej historii, a w kinie „frontowym” będzie można obejrzeć najlepsze polskie filmy wojenne z ostatnich lat. Wojsko pamięta również o najmłodszych, którzy będą mogli sprawdzić się na torach przeszkód pod okiem wojskowych sportowców i olimpijczyków. Ponadto zostanie uruchomiona specjalna poczta polowa. Za jej pośrednictwem będzie można napisać kilka słów do żołnierzy, którzy ćwiczą tego dnia na poligonach lub służą na granicy czy też uczestniczą w misjach.

Więcej informacji na temat obchodów wraz z listą miejscowości, w których odbędą się pikniki, znajdziemy na stronie MON-u.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Arek Uriasz/ MWP; grafika: MON

dodaj komentarz

komentarze

~713
1658410080
W których konkretnie miejscowościach poza Warszawą mają się odbyć pikniki militarne pod nazwą Zostań Żołnierzem RP?
A5-07-E6-42

Ameryka daje wsparcie
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pytania o europejską tarczę
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Orzeł dla bohaterów
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Więcej hełmów dla żołnierzy
Śladami ojca
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Gry wojenne w szkoleniu
Układ nerwowy Mieczników
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
I zdobyliśmy!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Flota Bayraktarów w komplecie
Pierwsi na oceanie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Bohater odtrącony
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Po przeprawie ruszyli do walki
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowe Oscary przyznane!
„Ta ziemia do Polski należy…”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polki pobiegły po srebro!
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Premier odwiedził WZZ Podlasie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO