Na temat edukacji obronnej w szkołach ponadpodstawowych rozmawiała w czwartek Pierwsza Dama z dyrektorem Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” gen. bryg. Arturem Dębczakiem.
W trakcie spotkania w Pałacu Prezydenckim gen. Dębczak zaprezentował projekty dotyczące edukacji obronnej w szkołach ponadpodstawowych. Rozmawiano o kształceniu młodzieży w tzw. klasach mundurowych. W obecnym roku szkolnym 2021/2022 w programie uczestniczy 115 szkół ponadpodstawowych, w których naukę pobiera łącznie 7867 uczniów.
Ministerstwo Obrony Narodowej zainaugurowało w tym roku szkolnym Oddziały Przygotowania Wojskowego realizujące szkolenia w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Projekt uruchomiono w 144 szkołach ponadpodstawowych, w których naukę pobiera łącznie 7392 uczniów. W kolejnym roku szkolnym planuje się otworzyć kolejne 40 OPW, a docelowo rozważa się ustanowienie ok. 300 oddziałów.
Dzisiaj mówiono o znaczeniu edukacji proobronnej i kształtowania postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia. Absolwenci klas o profilu wojskowym, nabywając w trakcie nauki, w większym stopniu niż pozostali uczniowie, wiedzę z zakresu spraw obronnych stanowią ważne źródło zasobów osobowych na potrzeby powszechnego obowiązku obrony i służby wojskowej, wzmacniając potencjał obronny państwa. Klasa mundurowa daje też dużo większe szanse na dostanie się na wymarzony kierunek studiów związanych z bezpieczeństwem.
Innym z poruszonych dzisiaj tematów była służba wojskowa kobiet i rosnące zainteresowanie pań służbą w formacjach mundurowych.
Źródło: prezydent.pl
autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP
komentarze