moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy

Pięć medali, dwa złote i trzy srebrne, wywalczyli reprezentanci Polski na nieoficjalnych mistrzostwach świata w sztafetach, które odbyły się w Chorzowie. W zdobyciu dwóch krążków udział mieli żołnierze: mar. Patryk Dobek i szer. Małgorzata Hołub-Kowalik. Natomiast dwóch szeregowych zdobyło srebro w wioślarskim Pucharze Świata.

Lekkoatleci po raz piąty walczyli o medale nieoficjalnych mistrzostw świata w sztafetach. W tym roku po raz pierwszy w historii imprezy odbyła się ona w Europie – lekkoatleci rywalizowali na bieżni Stadionu Śląskiego. Reprezentanci Polski znakomicie wykorzystali atut własnego obiektu i do siedmiu krążków wywalczonych w czterech wcześniejszych startach na zawodach w Chorzowie dorzucili pięć, w tym dwa złote.

Medalową passę na Stadionie Śląskim, od blisko roku nazywanym Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym, rozpoczęła para medalistów tegorocznych halowych mistrzostw Europy w Toruniu: mistrz w biegu na 800 m mar. Patryk Dobek i wicemistrzyni w biegu na tym samym dystansie Joanna Jóźwik. W Chorzowie oboje pobiegli w widowiskowej sztafecie 2x2x400 m. Zawodnicy w tej sztafecie musieli więc pokonać w sumie 800 m z krótką przerwą między „kółkami”, gdy to partner z pary przejmuje pałeczkę i biegnie 400 m. Polski duet pewnie sięgnął po złoto. Czasem 3 min 40,92 s Biało-Czerwoni ustanowili nieoficjalny rekord Europy. Srebro zdobyli reprezentanci Kenii, a brąz sztafeta ze Słowenii. Dobek i Jóźwik zostali drugimi w historii polskimi złotymi medalistami nieoficjalnych mistrzostw świata sztafet. Wcześniej, przed dwoma laty, na najwyższym podium tej imprezy stanęła sztafeta 4x400 m kobiet.

REKLAMA

Drugi złoty medal w Chorzowie wywalczyła sztafeta 4x200 m kobiet w składzie: Paulina Guzowska, Kamila Ciba, Klaudia Adamek i Marlena Gola. Nasze reprezentantki uzyskały czas 1 min 34,98 s i ustanowiły nowy rekord Polski w tej rzadko rozgrywanej na zawodach sztafecie. Srebro zdobyły reprezentantki Irlandii (z wynikiem 1 min 35,93 s), a brąz zawodniczki z Ekwadoru (1 min 36,86).

Srebrne medale Biało-Czerwoni wywalczyli w sztafecie 4x400 m kobiet, 4x100 m kobiet i sztafecie płotkarskiej.

W sztafecie 4x400 m kobiet reprezentantki Polski startowały w eksperymentalnym składzie. Pod nieobecność gwiazd z ekipy „aniołków Matusińskiego”: szer. Justyny Święty-Ersetic, st. szer. Anny Kiełbasińskiej i szer. Igi Baumgart-Witan w polskiej reprezentacji wraz z doświadczonymi szer. Małgorzatą Hołub-Kowalik i Natalią Kaczmarek pobiegły młode zawodniczki: Kornelia Lesiewicz i Karolina Łozowska (w eliminacjach zamiast tej ostatniej startowała Kinga Gacka). Polki przegrały tylko z reprezentantkami Kuby, a trzecie miejsce zajęły Brytyjki. Triumfatorki uzyskały czas 3 min 28,41 s. Polki były wolniejsze o 0,40 s. Natomiast Brytyjki biegły 3 min 29,27 s. W eliminacjach Polki również uzyskały drugi wynik (3 min 28,11) i były gorsze tylko od Kubanek. Awansem do finału nasze reprezentantki zapewniły sobie również udział w przyszłorocznych mistrzostwach świata w Oregonie.

Dla sztafety 4x100 m kobiet start w Chorzowie był także okazją do zapewnienia sobie przepustki na igrzyska olimpijskie w Tokio – gwarantowało ją zajęcie jednego z czołowych ośmiu miejsc. Polki mogły być już niemal pewne startu w Japonii po biegu kwalifikacyjnym. Zajęły w nim drugie miejsce z czasem 43,64 s. Tym wynikiem zapewniły sobie awans do finału, a w finale do startu w Tokio wystarczyło im tylko dobiec na ósmej pozycji. Musiały tylko uważać, żeby nie zgubić pałeczki. Magdalena Stefanowicz, Klaudia Adamek, Katarzyna Sokólska i Pia Skrzyszowska nie zadowoliły się jednak planem minimum. Dzielnie rywalizowały o najwyższą premię. Z czasem 44,10 s wywalczyły srebro. Przegrały tylko z Włoszkami (43,79 s), a trzecie miejsce zajęły Holenderki (44,10 s).

Trzeci srebrny medal dla Polski zdobyła sztafeta płotkarska, która rywalizowała w składzie: Zuzanna Hulisz, Krzysztof Kiljan, Klaudia Wojtunik i Damian Czykier.

W klasyfikacji punktowej piątych nieoficjalnych mistrzostw świata w sztafetach triumfowali reprezentanci Polski, którzy zdobyli 37 oczek. Na drugiej pozycji sklasyfikowano reprezentację Włoch (32 punkty), a na trzeciej Kenii (24 punkty).

Srebrne wiosła

Udany długi weekend mieli również polscy wioślarze, którzy walczyli w Zagrzebiu o pierwsze w tym sezonie punkty w Pucharze Świata. Nasi reprezentanci wywalczyli trzy srebrne medale: dwójka podwójna mężczyzn, czwórka podwójna mężczyzn i czwórka bez sternika mężczyzn. W tej ostatniej osadzie płynęło dwóch żołnierzy: st. szer. Michał Szpakowski i szer. rez. Marcin Brzeziński. Skład uzupełniali Mateusz Wilangowski i Mikołaj Burda. Polacy przegrali, o ponad sekundę, tylko z Francuzami.

SZUS

autor zdjęć: Aleksandra Szmigiel/ Reuters / Forum

dodaj komentarz

komentarze


„Dragon” wskazał cel
 
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Kask Weterana do zdobycia!
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Nowe książeczki wojskowe
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
„Albatros” wyszedł na morze
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
W drodze do Ameryki
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Krwiodawcy w mundurach
Tygrysy grasowały także nocą!
Course on Diplomacy
CBW świętuje
Marynarz na „Korfantym”
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Grupy niszczycieli czołgów
Podoficer, czyli lider
Borsuk pokazał swoje możliwości
Afganistan. Czas wracać do domu
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Gorzka parada zwycięstwa
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Siła braterstwa
A Multi-Front Operation
Żandarmeria świętuje
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
PKW Turcja już działa
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Moździerze dla WOT-u
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kurs na dyplomację
Misje kształtują charakter
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Jacht i menażki od wojska
Co ze sprawdzianem z WF?
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Specjaliści od wsparcia
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO