moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy ewakuowani z chińskiego Wuhanu

Polacy zostali ewakuowani z chińskiego Wuhanu i są już w kraju. Zostali poddani kwarantannie w 4 Wojskowym Szpitala Klinicznym we Wrocławiu. – Przejdą badania na obecność koronawirusa – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Polacy wrócili do kraju w niedzielę na pokładzie wojskowych samolotów C-295 i pod opieką Zespołu Ewakuacji Medycznej.

Decyzja o ewakuacji Polaków z chińskiej prowincji Hubei, gdzie znajduje się epicentrum koronawirusa, zapadła pod koniec ubiegłego tygodnia. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w weekend, że władze kraju starały się o ewakuację polskich obywateli w związku z sytuacją epidemiologiczną w Chinach. Polacy zostali przetransportowani z Chin do Europy francuskim samolotem. Na pokładzie maszyny w niedzielę do Francji przyleciało w sumie 250 pasażerów. Wśród nich 100 Francuzów i 30 Polaków.

Na lotnisku pod Marsylią, na południu Francji na naszych rodaków czekały już dwa samoloty C-295M z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Polakami zajęli się żołnierze z Zespołu Ewakuacji Medycznej. ZEM to jedyny tego typu pododdział w Polsce, dwa lata temu został certyfikowany przez NATO. Medycy zespołu przewożą pacjentów drogą lotniczą, zmierzyli się już m.in. z ewakuacją pacjenta z chorobą zakaźną, cywilów rannych po zamachach terrorystycznych w Tunezji i Belgii.

Samoloty transportowe z Polakami z Wuhanu około godz. 22 wylądowały na lotnisku we Wrocławiu. Pasażerowie zostali następnie przewiezieni do 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego. Ta wrocławska placówka przygotowała dla ewakuowanych z Chin osobny budynek. Zapewniono 32 łóżka na wydzielonym oddziale medycznym.

– Wielu Polaków zadaje sobie pytanie, czy są bezpieczni w obliczu epidemii z Chin. Tak, jesteśmy w Polsce bezpieczni – zapewniał premier Mateusz Morawiecki w czasie niedzielnej konferencji prasowej. – Chcemy zminimalizować możliwość pojawienia się lub rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Dlatego pod stałą obserwacją są Polacy, którzy mieli kontakt z obywatelami Chin, którzy mogli zostać zarażeni. Takich osób w Polsce jest około 500. Poza tym podjęliśmy decyzję o przetransportowaniu do Polski z Chin około 30 osób, które niewykluczone, że mogły zetknąć się z chorymi – informował prezes rady ministrów. W konferencji wzięli udział także minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister obrony Mariusz Błaszczak, a także Główny Inspektor Sanitarny prof. Jarosław Pinkas.

Minister zdrowia podkreślał, że polskie służby medyczne są gotowe na walkę z koronawirusem. – Mimo że epidemii w Polsce jeszcze nie ma, państwo polskie jest gotowe. Mamy uruchomione laboratoria, które mogą diagnozować obecność wirusa, mamy w gotowości szpitale zakaźne i oddziały zakaźne, służby ratownicze i sanitarne – wymieniał minister Szumowski. Wyjaśnił też, że Polacy przetransportowani do Wrocławia zostaną poddani kwarantannie. – Będą mieli wykonane badania, które potwierdzą lub wykluczą obecność wirusa. Mam nadzieję, że wykluczą – mówił.

Minister obrony Mariusz Błaszczak przyznał, że osoby ewakuowane z Chin trafią pod opiekę wykwalifikowanego personelu medycznego. Jeszcze przed północą w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym odbyła się konferencja prasowa. Komendant placówki, płk dr Wojciech Tański poinformował, że wśród 30 Polaków nie ma nikogo, kto uskarżałby się na jakieś dolegliwości. – Z wywiadu epidemiologicznego wynika, że nie ma osoby, która miałaby jakąkolwiek infekcję – powiedział. Wśród 30 Polaków przywiezionych z Wuhanu są rodziny z dziećmi. Wszystkie osoby zostały przyjęte do szpitala i znajdą się w wydzielonej strefie, do której dostęp jest ograniczony. – Po wywiadzie lekarskim przyjdzie czas na badania. W ciągu 48 godzin szpital powinien dostać informację o wykluczeniu lub potwierdzeniu infekcji koronawirusem – mówił płk Tański. Komendant poinformował także, że do opieki nad pacjentami wydzielono specjalny personel: 11 pielęgniarek i czterech lekarzy, w tym specjalistów od chorób wewnętrznych i chorób zakaźnych.

Wirus z chińskiej prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. Zarażonych wirusem jest już ponad 14 tysięcy ludzi, a ponad 300 zmarło. Wirus przedostał się do wszystkich prowincji i regionów ChRL, a także do około 25 krajów świata, w tym do USA, Niemiec, Francji i Finlandii. Na Filipinach zmarł 44-letni mężczyzna zarażony koronawirusem – jest to dotychczas pierwsza ofiara choroby poza granicami Chin. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w związku z koronawirusem ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Paweł Relikowski / Polska Press / East News, st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
 
Pomoc w walce z dezinformacją
Kto otrzyma Buzdygana?
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Śląskie salwy
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Raki w Toruniu
„Defender” dotarł do Europy
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Nowe książeczki wojskowe
Jak pływają Rosomaki
Tygrysi zlot myśliwców
Polska stawia na fregaty Miecznik
Co ze sprawdzianem z WF?
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
St. szer. Miller gotowy do walki!
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Army of People with Passion
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
O fali w Ludowym Wojsku Polskim
WOT szkoli snajperów
Wojskowa gala MMA – to już dziś!
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Walka z niewidzialnym wrogiem
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Nowy karabin z Tarnowa
Abecadło wsparcia ogniowego
Jak wojsko walczy z pandemią
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
BME pod znakiem „Miecznika”
Bój o czarną perłę w koronie
„Wolverine Strike” odpiera atak
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Kara śmierci za życie Zofii
Kuźnie oficerskich kadr
„Czajka” po udanej operacji
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Nagroda nie tylko od dowódcy
Rumuński „Scorpion Spring”
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
MON robi zakupy amunicji
AFN znów w oktagonie
Motocyklowy rajd w hołdzie poległym weteranom
Kurs na dyplomację
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Sto sekund do zagłady
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Specjalsi lądują w wodzie
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Course on Diplomacy
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO