moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy ewakuowani z chińskiego Wuhanu

Polacy zostali ewakuowani z chińskiego Wuhanu i są już w kraju. Zostali poddani kwarantannie w 4 Wojskowym Szpitala Klinicznym we Wrocławiu. – Przejdą badania na obecność koronawirusa – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Polacy wrócili do kraju w niedzielę na pokładzie wojskowych samolotów C-295 i pod opieką Zespołu Ewakuacji Medycznej.

Decyzja o ewakuacji Polaków z chińskiej prowincji Hubei, gdzie znajduje się epicentrum koronawirusa, zapadła pod koniec ubiegłego tygodnia. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w weekend, że władze kraju starały się o ewakuację polskich obywateli w związku z sytuacją epidemiologiczną w Chinach. Polacy zostali przetransportowani z Chin do Europy francuskim samolotem. Na pokładzie maszyny w niedzielę do Francji przyleciało w sumie 250 pasażerów. Wśród nich 100 Francuzów i 30 Polaków.

Na lotnisku pod Marsylią, na południu Francji na naszych rodaków czekały już dwa samoloty C-295M z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Polakami zajęli się żołnierze z Zespołu Ewakuacji Medycznej. ZEM to jedyny tego typu pododdział w Polsce, dwa lata temu został certyfikowany przez NATO. Medycy zespołu przewożą pacjentów drogą lotniczą, zmierzyli się już m.in. z ewakuacją pacjenta z chorobą zakaźną, cywilów rannych po zamachach terrorystycznych w Tunezji i Belgii.

Samoloty transportowe z Polakami z Wuhanu około godz. 22 wylądowały na lotnisku we Wrocławiu. Pasażerowie zostali następnie przewiezieni do 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego. Ta wrocławska placówka przygotowała dla ewakuowanych z Chin osobny budynek. Zapewniono 32 łóżka na wydzielonym oddziale medycznym.

– Wielu Polaków zadaje sobie pytanie, czy są bezpieczni w obliczu epidemii z Chin. Tak, jesteśmy w Polsce bezpieczni – zapewniał premier Mateusz Morawiecki w czasie niedzielnej konferencji prasowej. – Chcemy zminimalizować możliwość pojawienia się lub rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Dlatego pod stałą obserwacją są Polacy, którzy mieli kontakt z obywatelami Chin, którzy mogli zostać zarażeni. Takich osób w Polsce jest około 500. Poza tym podjęliśmy decyzję o przetransportowaniu do Polski z Chin około 30 osób, które niewykluczone, że mogły zetknąć się z chorymi – informował prezes rady ministrów. W konferencji wzięli udział także minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister obrony Mariusz Błaszczak, a także Główny Inspektor Sanitarny prof. Jarosław Pinkas.

Minister zdrowia podkreślał, że polskie służby medyczne są gotowe na walkę z koronawirusem. – Mimo że epidemii w Polsce jeszcze nie ma, państwo polskie jest gotowe. Mamy uruchomione laboratoria, które mogą diagnozować obecność wirusa, mamy w gotowości szpitale zakaźne i oddziały zakaźne, służby ratownicze i sanitarne – wymieniał minister Szumowski. Wyjaśnił też, że Polacy przetransportowani do Wrocławia zostaną poddani kwarantannie. – Będą mieli wykonane badania, które potwierdzą lub wykluczą obecność wirusa. Mam nadzieję, że wykluczą – mówił.

Minister obrony Mariusz Błaszczak przyznał, że osoby ewakuowane z Chin trafią pod opiekę wykwalifikowanego personelu medycznego. Jeszcze przed północą w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym odbyła się konferencja prasowa. Komendant placówki, płk dr Wojciech Tański poinformował, że wśród 30 Polaków nie ma nikogo, kto uskarżałby się na jakieś dolegliwości. – Z wywiadu epidemiologicznego wynika, że nie ma osoby, która miałaby jakąkolwiek infekcję – powiedział. Wśród 30 Polaków przywiezionych z Wuhanu są rodziny z dziećmi. Wszystkie osoby zostały przyjęte do szpitala i znajdą się w wydzielonej strefie, do której dostęp jest ograniczony. – Po wywiadzie lekarskim przyjdzie czas na badania. W ciągu 48 godzin szpital powinien dostać informację o wykluczeniu lub potwierdzeniu infekcji koronawirusem – mówił płk Tański. Komendant poinformował także, że do opieki nad pacjentami wydzielono specjalny personel: 11 pielęgniarek i czterech lekarzy, w tym specjalistów od chorób wewnętrznych i chorób zakaźnych.

Wirus z chińskiej prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. Zarażonych wirusem jest już ponad 14 tysięcy ludzi, a ponad 300 zmarło. Wirus przedostał się do wszystkich prowincji i regionów ChRL, a także do około 25 krajów świata, w tym do USA, Niemiec, Francji i Finlandii. Na Filipinach zmarł 44-letni mężczyzna zarażony koronawirusem – jest to dotychczas pierwsza ofiara choroby poza granicami Chin. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w związku z koronawirusem ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Paweł Relikowski / Polska Press / East News, st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Sejmowa debata o bezpieczeństwie
 
NATO on Northern Track
Cień atomowej zagłady
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ostatnia droga Pileckiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Wszystkie misje AWACS-a
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Śladami ojca
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK
Na straży nieba
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Pływacy i maratończycy na medal
Polska wiktoria na Monte Cassino
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Ryś” z laserem
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
By Polska była bezpieczna
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Zawsze gotowi do pomocy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
„Grand Quadriga ‘24”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Abramsy w pętli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO