moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Strzelcy wyborowi w akcji, czyli SingleShot na poligonie drawskim

SingleShot, czyli seminarium, szkolenie i zawody strzelców wyborowych na poligonie w Drawsku Pomorskim odbyły się już po raz drugi. W sześciu konkurencjach przeprowadzonych w dzień i w nocy zmierzyło się kilkudziesięciu żołnierzy. – Wygrał każdy, kto poprawił swoje umiejętności – podkreślają organizatorzy.

Liczba chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej edycji SingleShot zaskoczyła nawet organizatorów. Zgłosiło się aż 163 żołnierzy i to nie tylko strzelców wyborowych. Większość z nich oczywiście z najbliższej, 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina i Stargardu. – Magnesem były zapewne nie tylko same zawody, ale także możliwość wzięcia udziału w szkoleniu, a także seminarium poświęconemu działaniom bojowym strzelców wyborowych i systemowi szkoleniowemu BLOS (Broń, Lufa, Otoczenie, Spust – red.). Prowadzili je m.in. płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady WOT oraz prekursor systemu BLOS i walki w bliskim kontakcie kmdr por. Włodzimierz Kopeć – mówi por. rez. Remigiusz Łysik, instruktor strzelectwa i współorganizator SingleShot.

 

Jednym z poruszanych zagadnień było rozróżnienie pojęć mylonych w języku potocznym: kim jest strzelec wyborowy, a kim snajper. Pierwszy działa w ramach oddziału, wspierając jego działania. Drugi pracuje w parze z obserwatorem wykonując indywidualne zadania. – W wojskach operacyjnych mamy tylko strzelców wyborowych, którzy jednak de facto wykonują także zadania snajperów. W wojskach obrony terytorialnej uporządkowano to w ten sposób, że strzelcy wyborowi funkcjonują w każdej „dwunastce”, a snajperzy działają na poziomie kompanii i są szkoleni do wykonywania typowych dla nich zadań – podkreśla por. Łysik.

Kolejny dzień poświęcony został na szkolenie BLOS. Żołnierze uczyli się posługiwania pistoletem Vis 100 i karabinkiem Grot. – To niezmiernie ważne, żeby strzelcy wyborowi szkolili się z posługiwania nie tylko bronią wyborową, ale także pistoletem. Ich zadania bowiem wymagają umiejętności także walki na krótkim dystansie – wyjaśnia por. Łysik. Fabryka Broni i zakłady Mesko, które dostarczyły sprzęt na SingleShot zorganizowały też minizawody na najnowszym swoim produkcie – karabinach samopowtarzalnych Grot 7,62 mm, które dopiero mają wejść na wyposażenie wojska.

Główne zawody dla strzelców wyborowych odbyły się w środę i czwartek. Zostały przeprowadzone w dwóch częściach: strzelania nocnego i w ciągu dnia. Wzięło w nich udział 26 par – strzelec i obserwator. W nocy zawodnicy strzelali przy wykorzystaniu noktowizji, termowizji i do podświetlanych celów statycznych i ruchomych na dystansach od 300 do 700 metrów. Prowadzący zawody punktowali celność w zależności od stopnia trudności – o wyniku decydowały odległość, rozmiary a także ruchomość celu.

W dzień uczestnicy zmierzyli się z nieco bardziej rozbudowanymi konkurencjami. W jednej z nich musieli przedostać się z budynku do wozu ewakuacji, a po drodze strzelać do celów na różnych odległościach zarówno z broni wyborowej, jak i z pistoletu. W innej trzeba było trafiać do ruchomego celu z zawieszonej na łańcuchach ławki.

– Wygrał każdy, kto poprawił swoje umiejętności – podkreśla por. Remigiusz Łysik. – Taki jest nasz cel: szkolić. Te umiejętności, odkąd prowadzimy szkolenia strzelców wyborowych są coraz lepsze – dodaje oficer. Zwycięzcy odebrali nagrody: statuetki – lunetę z karabinu wyborowego na podstawie. – Najważniejsze, że mieliśmy możliwość podzielenia się wiedzą, doświadczeniem, a przede wszystkim zdobycia nowych umiejętności – podkreśla st. szer. Piotr Góra z 12 Brygady Zmechanizowanej, jeden z uczestników SingleShot.

Zawody SingleShot zorganizowały wspólnie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, Wojskowy Klub Strzelecki Poligon Drawski i Klub Strzelecki Elita.

Marcin Górka

autor zdjęć: Fabryka Broni Łucznik, Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Układ nerwowy Mieczników
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Broń Hitlera w rękach AK
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
Cień atomowej zagłady
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Pływacy i maratończycy na medal
Wszystkie misje AWACS-a
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Po śladach polskich bohaterów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Serwis K9 w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nowe zadania szefa SKW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
They Will Check The Training Results in Combat
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Nie szpital, a instytut
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Abramsy w pętli
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Na straży nieba
Ameryka daje wsparcie
By Polska była bezpieczna
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Ryś” z laserem
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polska wiktoria na Monte Cassino
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
„Grand Quadriga ‘24”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO