moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Targi Air Fair 2019

Razem możemy więcej – pod takim hasłem już po raz dwunasty Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 z Bydgoszczy oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych zorganizowały wystawę Air Fair. Na otwartej dziś dwudniowej imprezie można zobaczyć najnowsze produkty rodzimego przemysłu i innowacyjne projekty polskich naukowców. Jutro wystawa dostępna będzie dla wszystkich zwiedzających.

Leszek Walczak, prezes WZL nr 2, otwierając imprezę podkreślał, że celem organizatorów jest nie tylko pokazanie potencjału przemysłu i świata nauki, ale również integracja środowisk lotniczych. – Air Fair to spotkanie specjalistów i pasjonatów lotnictwa, którzy wspólnie mogą się zmierzyć z wyzwaniami stojącymi przed polskim lotnictwem i pracującym na jego rzecz przemysłem – mówił. W tym celu w ramach pierwszego dnia targów odbyło się seminarium naukowe pt. „Innowacje i kierunki rozwoju lotnictwa”, w którym wzięli udział przedstawiciele ośrodków akademickich oraz firm lotniczych – prywatnych i państwowych.

O planach Polskiej Grupy Zbrojeniowej w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych opowiedział płk rez. nawig. dr inż. Tomasz Gugała, dyrektor programu SBSP. Podkreślał on, że narodowy holding obronny jest w stanie zaoferować polskiej armii praktycznie wszystkie potrzebne jej typy dronów. – Staramy się budować jak najszersze kompetencje grupy w tej dziedzinie, dlatego zaangażowaliśmy do tego wszystkie firmy lotnicze z PGZ, czyli wszystkie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1, nr 2, nr 4, Dęblin, WSK Kalisz, ale też Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia oraz uczelnie, w tym Politechnikę Poznańską – wyliczał.

Jedynym typem dronów, którego nie chce dostarczać PGZ są uderzeniowe Zefiry. Ale mniejsze, rozpoznawczo-uderzeniowe Gryfy, już tak. Dostawcą ich technologii ma być jednak firma zagraniczna. – Tutaj jest kilku dostawców, z którymi możemy współpracować. Jest Textron i z nimi nam najbliżej, ale nie wykluczamy współpracy z Elbitem, oferującym Hermesa 450 czy Thalesem, proponującym Watchkeepera. Jest jeszcze Sagem z opartym na polskim projekcie szybowca Patrollerem – wyjaśniał.

Jeśli chodzi o mniejsze konstrukcje, PGZ również zamierza bardzo intensywnie korzystać ze współpracy z podmiotami zewnętrznymi. W dronowym programie modernizacyjnym polskiej armii o kryptonimie Wizjer, holding chce zaproponować wojsku drona NeoX 2, nad którym PGZ pracuje wspólnie z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych.

Tematem, który zdominował pozostałą część seminarium były aspekty prawne używania dronów przez wojsko i cywili. Eksperci debatowali nad potrzebnymi i oczekiwanymi zmianami w tym zakresie, analizując rozwiązania, jakie przyjęły w tej dziedzinie inne kraje na świecie.

Pierwszy dzień Air Fair 2019 przeznaczony był dla przemysłu, wojska i świata nauki, w związku z tym targi były zamknięte dla zwiedzających. W sobotę z najnowszymi produktami zbrojeniówki oraz używanymi przez wojsko statkami powietrznymi, czołgami i transporterami (tę część wystawy przygotował Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych) będą mogli zapoznać się wszyscy chętni. Wystawa będzie czynna od godz. 10 do 16. Wstęp wolny.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Air Fair 2019

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1558342860
razem możemy ... tylko dlaczego prywatne firmy posiadający realne sukcesy i kompetencje w dziedzinie np. bezzałogowców są totalnie dyskryminowane i pomijane ... a promuje się u nas przestarzałe rozwiązania pozyskane od zagranicznych koncernów -jakie to rodzi zagrozenia nie trzeba nikogo przekonywać
ED-61-D1-65
~Scooby
1558099680
Ten robot ma więcej elektroniki niż MIG.
88-49-66-EA

Plan na szczyt
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gortat Team vs drużyna NATO
Podróż w ciemność
Inwestycja potrzebna jak tlen
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Incydent lotniczy
Eurosatory 2024 idą na rekord
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Koszykarskie święto w Łodzi
„Osiodłać krowę”
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Przez Dunaj do Rumunii
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Pierwsi za sterami Apache
Docenić „misjonarzy”
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Mistrzowie Spike`ów
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
„Czarownice” nad Londynem
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Paryskie trendy
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
„Pierwsza Drużyna” na start
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Policjanci szkolą wojsko
M-ATV po polsku
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Borsuk w Paryżu
Ameryka daje wsparcie
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Wyrwali się z niemieckiego kotła
AWACS-y dostarczone
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Więcej miejsc dla dobrowolsów
NATO on Northern Track
„Umieram jak Polak”
Sztandar dla cyberwojsk
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Spadochroniarze w operacji TALO
Sześcioosobowe armie na start!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kajakarze i wioślarze na podium
Pokazali swoją siłę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO