15 sierpnia to data szczególna w kalendarzu żołnierskim. Jest to bowiem dzień, w którym obchodzona jest rocznica Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego. Dla żołnierzy toruńskiego garnizonu była to okazja do wspólnego świętowania wraz z mieszkańcami miasta.
Już od godzin przedpołudniowych w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, w ramach pikniku wojskowo-historycznego, można było zobaczyć pokaz statyczny sprzętu wojskowego. W tym roku mieszkańcy Torunia mogli zapoznać się nie tylko ze sprzętem będącym na wyposażeniu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, ale również ze sprzętem, jakim dysponują: Warsztaty Techniki Lotniczej, 6. Samodzielny Oddział Geograficzny, Wojskowa Komenda Uzupełnień, Policja oraz Straż Miejska z Torunia.
Jednocześnie w CK Zamek Krzyżacki odbył się pokaz sprzętu historycznego i grup rekonstrukcji historycznych.
Oczywiście piknik był tylko tłem dla oficjalnych uroczystości. Oficjalne obchody najważniejszego święta dla każdego żołnierza rozpoczęły się o godz. 14.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny oraz wszystkich żołnierzy w Kościele Garnizonowym.Następnie około godziny 15.00, ulicami Grodu Kopernika pod pomnik Artylerii Polskiej przedefilowała orkiestra wojskowa Garnizonu Toruń, kompania honorowa toruńskiego Centrum wraz z wojskowymi pocztami sztandarowymi, pododdziały żołnierzy CSAiU, poczty sztandarowe związków i stowarzyszeń kombatanckich oraz zaproszeni goście i mieszkańcy Torunia, którzy jak zwykle zaszczycili swą obecnością obchody żołnierskiego święta.
Uroczysty apel rozpoczął dowódca uroczystości – major Radosław Rogucki złożeniem meldunku Komendantowi Centrum – Dowódcy Garnizonu Toruń, pułkownikowi Dariuszowi Adamczykowi oraz odegraniem hymnu i podniesieniem flagi państwowej na maszt. Następnie pułkownik Adamczyk w swoim wystąpieniu przypomniał historię wojskowego święta oraz złożył podziękowania żołnierzom, którzy spełniają swój żołnierski obowiązek, poprzez swą wytężoną pracę. Komendant w swoim przemówieniu szczególne słowa podziękowania skierował do kombatantów mówiąc: „…dziękuję wam, że przy okazji wszelkich uroczystości patriotyczno-religijnych uczycie nas, kim jest żołnierz, co znaczy patriotyzm i jak należy traktować miłość do ojczyzny”.
Dla trzydziestu żołnierzy służących w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia 15 sierpnia był dniem szczególnie radosnym. Z rąk Komendanta Centrum otrzymali oni akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Płk Adamczyk wręczył także odznakę tytułu honorowego „ Zasłużony żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” III stopnia ośmiu żołnierzom zawodowym, a dwóch żołnierzy wyróżnionych zostało listem gratulacyjnym i nagrodą uznaniową – szer. Szymon Rutkowski za zdobycie Mont Blanc, najwyższego ze szczytów Korony Europy, oraz szer. Jakub Dąbrowski za zdobycie drugiego miejsca w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w kategorii powyżej 94 kg w Kick Boxingu.
Ponadto dziesięciu żołnierzom zawodowym i dziesięciu pracownikom Resortu Obrony Narodowej Minister Obrony Narodowej przyznał medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, natomiast jedenastu pracownikom RON medale „Za zasługi dla obronności kraju”.
Po apelu pamięci i salwie honorowej delegacje władz miasta i województwa, parlamentarzyści ziemi toruńskiej, służby mundurowe, kombatanci, nauczyciele, harcerze i mieszkańcy Torunia w towarzystwie wojskowej asysty złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Artylerii Polskiej.
***
Święto Wojska Polskiego obchodzimy na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 roku, która trwała od 13 do 25 sierpnia. Polskie wojsko odparło atak bolszewików. Jeden z ważniejszych epizodów starcia miał miejsce właśnie 15 sierpnia. Było nim zdobycie przez kaliski 203 Pułk Ułanów sztabu 4. armii sowieckiej w Ciechanowie, a wraz z nim kancelarii armii, magazynów i jednej z dwóch radiostacji. Co więcej, 15 sierpnia to również liturgiczne święto Wniebowzięcia Matki Bożej.
Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska
autor zdjęć: kpt. Agnieszka Śmiechowska
komentarze