Dwa medale triatlonistek

Srebrny i brązowy medal wywalczyły Polki na 19. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Triatlonie, które odbyły się w niemieckim Warendorfie. Tytuł wicemistrzowski zdobyła st. szer. Agnieszka Jerzyk. Natomiast w rywalizacji drużynowej nasze reprezentantki zajęły trzecie miejsce. Wraz z Jerzyk na podium stanęły st. szer. Paulina Kotfica i szer. Hanna Kaźmierczak.

Brązowe medalistki, od lewej: st. szer. Agnieszka Jerzyk, st. szer. Paulina Kotfica i szer. Hanna Kaźmierczak.

O medale na dystansie olimpijskim (1500 m pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu) walczyło 74 zawodników i 40 zawodniczek z 21 państw. W rywalizacji kobiet triumfowała Francuzka Emmie Charayron przed Polką Agnieszką Jerzyk i Brazylijką Pâmellą Oliveirą. Wśród mężczyzn złoty medal zdobył Niemiec Justus Nieschlag, srebrny – Francuz Aurelien Raphael, a brązowy – Niemiec Jonathan Zipf. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyły Brazylijki przed Rosjankami i Polkami. Natomiast w rywalizacji mężczyzn złoto wywalczyli Niemcy, srebro – Rosjanie, a brąz – Chińczycy.

– Cieszymy się z dwóch medali. Powtórzyliśmy wynik sprzed dwóch lat z wojskowych igrzysk. W Korei Południowej Agnieszka również była druga, a drużyna kobiet trzecia – mówi mjr Cezary Młynarczyk, szef polskiej reprezentacji na mistrzostwa w Warendorfie. – Francuzka odebrała złoto naszej najbardziej utytułowanej triatlonistce po półmetku ostatniej konkurencji. Bardzo zacięta była walka z Chinkami o brąz. Nasze zawodniczki wyprzedziły rywalki o minutę i 11 sekund – dodaje oficer z Wojskowego Zespołu Sportowego z Poznania, który reprezentują wszystkie nasze triatlonistki.

W Warendorfie po raz pierwszy w wojskowych mistrzostwach świata wystartowali nasi zawodnicy. W debiucie najlepiej z nich spisał się mar. Mateusz Rak z gdyńskiego WZS, który zajął 19. pozycję. Szer. Bartosz Smęda z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie był 38., a st. szer. Marek Szewczyk z 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia 42. – Triatloniści przetarli szlak. Biorąc pod uwagę fakt, że nasi żołnierze triatlon uprawiają amatorsko, a wielu ich rywali miało za sobą starty w Pucharze Świata, można uznać, że w debiucie wypadli całkiem nieźle. W klasyfikacji drużynowej w stawce 15 ekip zajęli dziewiąte miejsce – podkreśla major.

St. szer. Agnieszka Jerzyk na trasie w Warendorfie.

Na podium w Warendorfie w rywalizacji kobiet stanęły trzy mistrzynie ostatnich wojskowych mistrzostw: zwyciężczyni z Rio de Janeiro z 2011 roku – Agnieszka Jerzyk, z Lozanny z 2012 roku – Pâmella Oliveira i z południowokoreańskiego Mungyeong z 2015 roku – Emmie Charayron. W Niemczech po pierwszej konkurencji prowadziła Oliveira. Brazylijka odcinek 1500 m przepłynęła w 18 min 34 s. Drugi wynik – 18 min 36 s – uzyskała jej koleżanka z reprezentacji Vittoria Mello. Trzecia z czasem 18 min 37 s była Chinka Mengying Zhong. Jerzyk wyszła z wody jako 13. – uzyskała rezultat 19 min 48 s. Francuzka Charayron płynęła 22 s szybciej od Polki – była 10. Na rowerze najlepiej radziła sobie Polka. Odcinek kolarski pokonała najszybciej – w czasie 1 godz. 13 s. Drugi wynik – 1 godz. 50 s – uzyskała Niemka Hanna Philippin, a trzeci – 1 godz. 1 min 31 s – Charayron. Natomiast najszybciej pobiegła Rosjanka Anastasia Abrosimowa. Uzyskała czas 37 min 21 s. Drugi wynik – o 10 s gorszy – uzyskała Charayron, a trzeci – 37 min 48 s – Jelena Daniłowa z Rosji. Jerzyk miała szósty czas dnia – 38 min 47 s.

W rywalizacji mężczyzn niemal od startu do mety dominował Niemiec Justus Nieschlag. Po pływaniu, z czasem 17 min 15 s, prowadził Francuz Aurelien Raphael. Dwie sekundy po nim wyszedł z wody Chińczyk Zheng Xu, a tuż za nim Niemiec Nieschlag. Bardzo dobrze popłynął najlepszy z Polaków szer. Mateusz Rak, który z wynikiem 17 min 42 s, był sklasyfikowany na siódmej pozycji. Na odcinku kolarskim najlepiej spisał się Nieschlag, a najszybciej ze wszystkich pobiegł Francuz Raphael. Triatlonista z Francji trzeci odcinek triatlonu pokonał w 32 min 36 s i o 46 s wyprzedził na nim Nieschlaga. Niemiec jednak na rowerze uzyskał tak dużą przewagę, że nie dał sobie odebrać zwycięstwa w końcowej klasyfikacji.

Za rok przyjdzie czas na rewanże. 20. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Traitlonie odbędą się od 13 do 18 czerwca w szwedzkim Lidkoping.