W niedzielę w trzech polskich miastach: Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie wybrzmią słowa żołnierskiej przysięgi. Złożą je ci, którzy swoją powinność odczytują jako służbę Polsce. Deklarują dla obrony jej granic daninę swojej krwi i swego życia. Nikt nie powinien pozostać obojętny na te słowa.
Wybór patronów trzech brygad wojsk obrony terytorialnej nie jest przypadkowy. Czerpanie z tradycji płk. Cieplińskiego, mjr. Dekutowskiego, płk. Liniarskiego i płk. Szendzielarza to stawianie najwyższej możliwej poprzeczki. Oni zachowali nadzieję w najtrudniejszych warunkach, w chwili zhańbienia jednych – przenieśli do naszych czasów godność Polaka, honor polskiego żołnierza. Dzięki dochowaniu przez nich żołnierskiej przysięgi my dziś możemy bez wstydu odwołać się do nich, mając świadomość ceny, jaką się płaci za wielkość.
Niedawno, patrząc w Dniu Święta Flagi na naszą biało-czerwoną, przywoływałem fragment Konstytucji 3 Maja. Tekstu sprzed 226 laty, który do dziś znakomicie opisuje powinności wzajemne narodu i wojska. Warto powtórzyć ten historyczny tekst i przy dzisiejszej okazji: „Naród winien jest sobie samemu obronę od napaści i dla przestrzegania całości swojej. Wszyscy przeto obywatele są obrońcami całości i swobód narodowych. Wojsko nic innego nie jest, tylko wyciągniętą siłą obronną i porządną z ogólnej siły narodu. Naród winien wojsku swojemu nagrodę i poważanie za to, iż się poświęca jedynie dla jego obrony. Wojsko, winno narodowi strzeżenie granic i spokojności powszechnej, słowem winno być jego najsilniejszą tarczą”. Te słowa wydają się być dziś dedykowane szczególnie najnowszej formacji – wojskom obrony terytorialnej. Ale dotyczą całej polskiej armii i całego polskiego narodu, a także wszystkich władz Rzeczpospolitej. Bowiem wojsko jest nie tylko dumą i chwałą narodu polskiego, ale jest jego tarczą, jest jego siłą.
Dla wojska naród winien szacunek. Dla wojska władze Rzeczypospolitej winne dopełnić obowiązku dobrego rządzenia i sprawienia, by to wojsko miało broń, by to wojsko miało dowódców, by to wojsko miało przewodnią ideę i myśl historyczno-polityczną, która sprawi, że jego patriotyzm będzie siłą pozwalającą na utrzymanie całości i niepodległości Rzeczpospolitej.

komentarze