Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnego pola walki, podpodziały przeciwlotnicze 8 Pułku Przeciwlotniczego i 12 Brygady Zmechanizowanej realizują zadania taktyczne na terenie 21 Centralnego Poligonu Lotniczego Nadarzyce.
Szkolenie zaplanowano w terminie 15-29 kwietnia. Istotą szkolenia pododdziałów przeciwlotniczych 2 dywizjonu przeciwlotniczego 8 Pułku Przeciwlotniczego i dywizjonu przeciwlotniczego 12 Brygady Zmechanizowanej (z nowo wprowadzonym sprzętem Poprad, Soła) jest zweryfikowanie podjętej decyzji do osłony OPL z realnymi możliwościami ćwiczących pododdziałów. Głównym celem szkolenia jest integracja zróżnicowanych systemów rozpoznania, dowodzenia i ognia pododdziałów wojsk OPL z lotnictwem sił powietrznych i lotnictwem wojsk lądowych. W szkoleniu uczestniczą także piloci samolotów F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny oraz załogi śmigłowców Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych Inowrocław.
W trakcie szkolenia ćwiczące pododdziały rozmieszczane są na odległościach taktycznych również poza granicami 21 Centralnego Poligonu Lotniczego Nadarzyce. – Przydzielone rejony zapewniają możliwość prowadzenia działań manewrowych, co w pełni odzwierciedla taktykę działania pododdziałów przeciwlotniczych wyposażonych w zestawy rakietowe typu Osa i przenośne zestawy rakietowe typu Grom. Każdorazowo pododdziały wprowadzane są do innego rejonu szkolenia, stwarzając dowódcom możliwość funkcjonowania w zróżnicowanym środowisku. Wymaga to od dowódców przyjmowania odmiennych ugrupowań bojowych, uwzględniania innych czynników terenowych i kalkulacji. Poza potrzebami szkoleniowymi pododdziałów OPL takie rozwiązanie ma w założeniu uaktywniać ćwiczących i uatrakcyjniać prowadzanie szkolenia – podkreślił pełniący obowiązki dowódcy 2 dplot mjr Dariusz Bednarczyk.
Kolejnym istotnym elementem jest szkolenie pilotów, którzy w odpowiednio wydzielonej i skojarzonej z położeniem pododdziałów OPL przestrzeni powietrznej doskonalą umiejętności personelu latającego w zakresie zwalczania środków OPL bliskiego zasięgu. Nowe rozwiązania w podejściu do szkolenia pododdziałów OPL w 8 pplot wdrożono w 2012 r., ich inicjatorami byli: zastępca dowódcy dywizjonu – szef sztabu 2 dplot mjr Andrzej Borzenda i dowódca stanowiska dowodzenia 2 dplot kpt. Artur Gawlik.
Wspólne szkolenie podsumowywane jest w każdym dniu wymianą doświadczeń pomiędzy pododdziałami OPL a pilotami uczestniczącym w szkoleniu. Stwarza to warunki do natychmiastowej oceny i weryfikacji przyjętych rozwiązań taktycznych, technik zwalczania zastosowanych przez wszystkie ćwiczące strony, wyciągania wniosków, a także ukierunkowywania szkolenia na bardziej złożone i bliższe realiom współczesnego pola walki. Całość przedsięwzięć szkoleniowych pododdziałów przeciwlotniczych 12 DZ koordynuje szef wojsk OPL dywizji płk Marek Śmietana.
Wszystkie strony szkolenia dostrzegają postępy w prowadzeniu działań taktycznych. Zarówno przeciwlotnicy, jak i piloci samolotów oraz śmigłowców uważają, że obrany kierunek szkolenia jest właściwy i powinien być kontynuowany w przyszłości. – Przekłada się to na zmianę koncepcji szkolenia pododdziałów OPL 12 Dywizji, w ramach której w trakcie treningów systemowych GAMBIT oraz RAMSTEIN GUARD przeciwlotnicy wyprowadzeni zostaną do ośrodków szkoleń poligonowych. Rozwijać tam będą i doskonalić nabyte umiejętności – podsumował pułkownik Śmietana.
Tekst: mjr Marek Nabzdyjak
autor zdjęć: st. chor. Artur Walento

komentarze