W trakcie uroczystej zbiórki 8 kwietnia całej kadry, elewów oraz pracowników wojska w CPdMZ uczczono pamięć pomordowanych w 1940 roku ponad 21 tysięcy oficerów, duchownych, urzędników, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. Tej zbrodni ludobójstwa dokonano z woli Stalina, na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego.
Komendant Centrum płk Mitkowski powiedział: – W tym szczególnym dniu, w 6. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w zadumie i z szacunkiem wspominamy także ofiary katastrofy, w której zginęli zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także ministrowie, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, parlamentarzyści, duchowni, działacze organizacji patriotycznych, funkcjonariusze BOR, piloci, stewardesy, którzy spełniając swój patriotyczny obowiązek lecieli na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej i zginęli na służbie. Tym ludziom należy się najwyższy szacunek i pamięć.
Po uroczystej zbiórce delegacja żołnierzy i pracowników wojska z komendantem Mitkowskim na czele zapaliła symboliczny znicz w miejscu pamięci gen. broni Tadeusza Buka. Gen. Tadeusz Buk był synem ziemi świętokrzyskiej i w murach Centrum na kieleckiej Bukówce zawsze będzie zajmował szczególne miejsce.
Tekst: kpt. Kamila Kreis-Tomczak
autor zdjęć: kpt. Kamila Kreis-Tomczak
komentarze