To będzie najnowocześniejsze centrum serwisowe Rosomaków. Na 6 tys. metrów kwadratowych znajdzie się 16 stanowisk obsługowych, stacja diagnostyczna oraz magazyny części zamiennych. Inwestycja, która powstanie na terenie 52 Batalionu Remontowego w Czarnem, ma być gotowa w 2017 roku i kosztować niemal 20 milionów złotych. Wojsko szuka firm, które wybudują obiekt.
Za budowę „Centrum obsługowo-remontowego KTO Rosomak” odpowiada Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Gdyni. W 2014 roku Zarząd rozstrzygnął przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, a wiosną tego roku ogłosił przetarg na wybudowanie obiektu. – Zgłosiło się kilka podmiotów: Skanska, Ebud, Mostostal Warszawa oraz konsorcjum firm KMC z Piły i Przedsiębiorstwa Usług Specjalistycznych „Spadochroniarz” z Piły. Do kolejnego etapu, czyli składania ofert wstępnych, zostały dopuszczone trzy pierwsze spółki – mówi płk Dariusz Sawka, szef Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni.
Firmy mają czas na składanie ofert do 9 grudnia. O tym, która z nich zdobędzie wart około dwudziestu milionów złotych kontrakt, Rejonowy Zarząd Infrastruktury zdecyduje najprawdopodobniej na przełomie roku.
Chodzi o wybudowanie budynku o kubaturze prawie 33 tysięcy metrów sześciennych i powierzchni niemal 6 tysięcy metrów kwadratowych. Ma się w nim znaleźć szesnaście stanowisk obsługowych, lakiernia spełniająca najbardziej wyśrubowane normy środowiskowe, śrutownia, pomieszczenia techniczne, stacja kontroli pojazdów i magazyny części zamiennych.
W centrum obsługowo-remontowym będą wykonywane zarówno bieżące naprawy i przeglądy Rosomaków po dwóch i czterech latach ich używania, jak i poważniejsze remonty. To właśnie tu będzie trafiać sprzęt wracający z misji. Inwestycja powstanie na terenie 52 Batalionu Remontowego „Ziemi Człuchowskiej” (brem), jednostki wchodzącej w skład 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej.
Prace koncepcyjne utworzenia na bazie jednego z batalionów remontowych nowoczesnego centrum ruszyły w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w 2011 roku. Początkowo zakładano, że centrum powstanie na bazie już istniejącej infrastruktury. Ostatecznie jednak postanowiono, że zostanie ono zbudowane od podstaw. Jednym z powodów tej decyzji był fakt, że wojsko nie inwestowało w ostatnich kilkudziesięciu latach większych kwot w zaplecze remontowe. Pułkownik Adam Wojciechowski, zastępca szefa techniki w Inspektoracie, przyznaje, że średni wiek prawie czterystu wojskowych budynków warsztatowych wynosi 58 lat.
Po analizach zdecydowano, że zostaną wybudowane dwa centra serwisowe. Jeden powstanie w 52 Batalionie Remontowym „Ziemi Człuchowskiej” w Czarnem, drugi w 3 Regionalnej Bazie Logistycznej w Rzeszowie. Pierwszy obiekt ma być gotowy do 2017 roku. Natomiast budowa centrum obsługowego w Rzeszowie ma ruszyć w 2017 roku i zakończyć się do 2018 roku.
autor zdjęć: Magdalena Goliszek
komentarze