Na Warszawskiej Cytadeli trwają ostatnie prace przy budowie nowej siedziby Muzeum Katyńskiego. Będzie ono dokumentować sowiecką zbrodnię popełnioną 75 lat temu na 22 tys. Polaków. Muzeum zostanie otwarte 17 września – w rocznicę agresji ZSRR na Polskę.
– Montujemy podłogi. Pod koniec kwietnia rozpoczniemy aranżację wystaw stałych – mówi Dariusz Matlak, zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum Katyńskie jest oddziałem tej placówki.
Powstało 22 lata temu w warszawskim Forcie Czerniakowskim, jednak w 2009 roku z powodów organizacyjnych zostało zamknięte. Rok temu podczas zakończenia pierwszego etapu budowy nowej siedziby Tomasz Siemoniak, minister obrony, powiedział: „Otwarcie muzeum to sprawa honoru dla polskiego wojska oraz priorytet dla resortu obrony”.
Las pamięci
Dyrektor Matlak zapewnia, że zgodnie z planem placówka zostanie otwarta 17 września w 76. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Muzeum ma upamiętniać zbrodnię katyńską popełnioną wiosną 1940 roku na 22 tys. Polaków. Będzie można w nim obejrzeć ponad 26 tys. eksponatów, głównie przedmiotów wydobytych z grobów podczas ekshumacji. Na tysiącmetrowej ekspozycji nie zabraknie nowoczesnych multimediów.
Koncepcję architektoniczną budowli opracowali zespół z pracowni Maksa Sp. z o.o. i biuro BGA oraz rzeźbiarz Jerzy Kalina. Muzeum zajmie około trzy hektary na terenie Cytadeli. Jak wylicza Dariusz Matlak, wyremontowano i przeprowadzono już konserwację trzech zaadaptowanych na ten cel zabytkowych budowli: kaponiery, działobitni oraz bramy od strony południowej, zwanej bramą Nowomiejską.
Powstały też schody prowadzące do baterii barkowej, w której znajdą się tablice z nazwiskami pomordowanych Polaków. Na terenie muzeum – od strony Wisły – będzie dzwon, a na głównym placu symboliczny Las Katyński. Inwestycję, kosztującą 87 mln zł, finansuje resort obrony i MWP.
Zmiany na Cytadeli
Budowę rozpoczęto dwa lata temu, a jej pierwszy etap zakończył się we wrześniu ubiegłego roku, w 75. rocznicę napaści Sowietów na Polskę. Prezydent Bronisław Komorowski odsłonił wówczas tablicę z nazwiskami Polaków pomordowanych w Katyniu.
To nie koniec inwestycji na Cytadeli. Mieścić się tu będzie również nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego, które dziś znajduje się przy Alejach Jerozolimskich w jednym ze skrzydeł Muzeum Narodowego. Prace budowlane ruszą w przyszłym roku, a cały kompleks będzie gotowy do 2020 roku.
W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.
Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.
Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.
autor zdjęć: Muzeum Wojska Polskiego
komentarze