Nawigacja podwodna, ewakuacja załóg z zatopionego sprzętu czy wydobywanie zatopionego sprzętu to umiejętności, jakimi muszą cechować się wojskowi nurkowie.
Nurkowie z 5 Kresowego Batalionu Saperów (5 bsap) z Krosna Odrzańskiego i 1 Brzeskiego Pułku Saperów odbyli dwutygodniowe szkolenie, które miało na celu doskonalenie technik nurkowania, nawigację podwodną, ewakuację załóg z zatopionego sprzętu, wydobywanie zatopionego sprzętu oraz inne umiejętności związane z technicznymi pracami podwodnymi. Ćwiczenie odbywało się na jeziorze Rakowe znajdującym się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie i było kolejnym wspólnym szkoleniem żołnierzy 17 Brygady i brzeskiego pułku.
Szkolenie nie należało do łatwych: każdy dzień rozpoczynał się rozruchem fizycznym, polegającym na przepłynięciu około 3 km wokół jeziora. Następnie żołnierze doskonalili umiejętności nawigacji pod wodą oraz pływanie do wyznaczonego punktu, który znajdował się na przeciwległym brzegu jeziora, wyłącznie przy użyciu przyrządów pomiarowych. – Wytrenowane w dzień umiejętności będą szczególnie przydatne w czasie nurkowań nocnych. Wtedy żołnierze muszą polegać tylko i wyłącznie na przyrządach pomiarowych. Dlatego konieczne jest, aby potrafili posługiwać się nimi maksymalnie sprawnie. Od tego zależy ich bezpieczeństwo pod wodą – wyjaśnił sierżant Bernard Hajducki z 5 bsap, kierownik prac podwodnych i nurkowania.
Najważniejszym i najbardziej ekscytującym punktem zgrupowania były techniczne prace minerskie pod wodą. Jezioro Rakowe to jedyny zbiornik wodny w Polsce, gdzie można używać materiałów wybuchowych. Korzystając z tej okazji, szkolący się saperzy przeprowadzili niszczenia podwodnych zapór przeciwczołgowych. – Do tej pory prace techniczne z wykorzystaniem materiałów wybuchowych pod wodą były domeną wojsk specjalnych. Tym bardziej cieszy fakt, że nurkowie inżynierii bez trudu poradzili sobie z tym nowym dla nich zadaniem – podsumował sierżant Zbigniew Piech, kierownik podwodnych działań inżynieryjnych.
Tekst: sierż. Bernard Hajducki
autor zdjęć: sierż. Bernard Hajducki
komentarze