moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ułański poligon trwa

Od dziesięciu dni żołnierze 15 batalionowego zgrupowania taktycznego szkolą się w ramach jesiennego zgrupowania. Na wędrzyńskim poligonie pozostaną do końca miesiąca.


W ostatnim tygodniu jednym z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych przez 15 batalionowe zgrupowanie taktyczne (15 bZT) była ocena stopnia wyszkolenia 9 kompanii, dowodzonej przez kapitana Wojciecha Kuflińskiego. Zostało to zrealizowane w ramach 3-dobowego ćwiczenia taktycznego ze strzelaniem amunicją bojową.

Ćwiczenie charakteryzowało się dużą dynamiką działań. Po otrzymaniu rozkazu od podpułkownika Tomasza Borowczyka, dowódcy 15 bZT, ćwicząca kompania zajęła rejon obrony. Pododdział był wspierany przez saperów z 5 Kresowego Batalionu Saperów, kompanię wsparcia 15 Batalionu Ułanów Poznańskich, żołnierzy dywizjonu przeciwlotniczego oraz artylerzystów z 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej. Na początku ćwiczenia umiejętnościami mogły wykazać się obsługi moździerzy M-98, które skutecznie zniszczyły nakazane cele, a także saperzy, którzy wykonali przejścia w polach minowych ładunkiem wydłużonym ŁWD. Współdziałanie elementów wsparcia i zabezpieczenia działań pozwoliło na skuteczne i sprawne wykonanie postawionego zadania.

W kolejnej dobie działań, wykorzystując sprzyjające okoliczności, pododdział przeprowadził kontratak, a następnie przeszedł do natarcia. W tym etapie skuteczność została zapewniona przez pluton przeciwpancerny, który zniszczył cel z wyrzutni ppk Spike. Obsługa wyrzutni w składzie kapral Marek Wawak i starszy szeregowy Jakub Knap wykazała się profesjonalizmem, precyzją działania oraz opanowaniem w czasie wykonywania zadania ogniowego z nieprzygotowanego stanowiska ogniowego. – Rozbicie przeciwnika osiągnięte zostało przez sprawne działanie, odwagę i wyszkolenie plutonu podporucznika Dariusza Laskowskiego – skomentował kapitan Wojciech Kufliński, dowódca ćwiczącej kompanii.

W ramach szkolenia żołnierze wykonali także niezwykle trudne strzelanie sytuacyjne na strzelnicy leśnej, po którym rozpoczęli przygotowania do szturmu na miejscowość Nowy Mur, zdobywając i zabezpieczając stację kolejową. Był to ostatni etap trzydobowej walki, po której żołnierze udali się na zasłużony, ale krótki odpoczynek.

Pododdziały 15 batalionowego zgrupowania taktycznego będą realizowały zadania na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wędrzyn do końca miesiąca.

Tekst: ppor. Milena Pawlak, por. Martyna Fedro-Samojedny

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Polskie F-16 w służbie NATO
 
Blekinge znaczy duch
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Szef MON-u złożył życzenia żołnierzom w Krakowie
Pani oficer za sterami Jastrzębia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rodzina na wagę złota
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Herculesy pod lepszą opieką w Poznaniu
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Wielkie czyszczenie poligonów
Strażnik nieba
Test wytrzymałości
Miliardy na wzmocnienie bezpieczeństwa
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Czy z „zetek” będą żołnierze?
Ocalić resztki światła ukryte w sercu
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Uważaj, gdzie robisz selfie!
Kolejowy sabotaż udaremniony
Bliżej wojska
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pracowity dyżur Typhoonów
Więcej polskiego trotylu dla USA
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Wielka lekcja
Podniebne wsparcie sojuszników
„Pułaski” na Atlantyku
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Spokojnych świąt na granicy!
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Walka z ogniem trwa
Hercules wydobyty, załoga nie żyje
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Wyrok za tragiczny wypadek
Pierwsza misja Gripenów
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Tysiące świątecznych kartek dla żołnierzy
Pamięć ofiar
Parlamentarzyści UE o bezpieczeństwie Europy
Pokój nie obroni się sam
Double Eagle – podwodny tropiciel
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Power is Here
Viva Polaki! Viva liberatori!
Sport kształtuje mentalność
Więcej na mieszkanie za granicą
Rozejm na Morzu Czarnym? Tak przynajmniej twierdzi Biały Dom
Uroczyste pożegnanie żołnierzy, którzy niebawem wylecą do Libanu
Priorytety dla Tarczy Wschód
GROM pod ostrzałem
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Bez technologii nie ma bezpieczeństwa
Razem w walce ze skażeniami
Motocykliści na weterańskim szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO