Każdy, kto szuka informacji o zaginionym w latach 1939–1956 krewnym, może zwrócić się o pomoc do Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej. To największa w Polsce baza osób poszkodowanych podczas niemieckiej i sowieckiej okupacji. Powstaje w Instytucie Pamięci Narodowej, a jej archiwiści już dostali ponad tysiąc zgłoszeń.
Polscy robotnicy przymusowi w Rzeszy podczas robót ziemnych w pobliżu dworca kolejowego w Salzgitter.
– Wielu Polaków nadal poszukuje danych o członkach rodziny represjonowanych w czasie II wojny. Chcemy im w tym pomóc – tak Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, tłumaczy decyzję o utworzeniu w IPN Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej. Na podstawie archiwów i baz danych Centrum będzie udzielać informacji o ofiarach represji pod okupacją niemiecką i sowiecką w latach 1939–1956.
Do IPN mogą zwracać się osoby szukające wiadomości o zaginionych bliskich lub chcące udokumentować represje, jakie dotknęły członków ich rodzin. Informacji mogą szukać także badacze zajmujący się problematyką II wojny. Już teraz archiwiści IPN rozpatrują ponad tysiąc wniosków.
Dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN, podkreśla, że Instytut dysponuje największym zbiorem danych o losach Polaków w czasie II wojny. Dokumenty na temat zbrodni niemieckich zgromadzono w przejętych przez IPN materiałach Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Ich uzupełnieniem jest elektroniczna baza danych Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej w niemieckim Bad Arolsen. Zawiera ona aż 17 mln nazwisk osób z całej Europy. – IPN jest jedyną polską instytucją, która ma dostęp do tej bazy – zaznaczają pracownicy Instytutu.
Natomiast informacje o losach obywateli polskich pod okupacją sowiecką pochodzą głównie ze zbioru akt wschodnich. Składa się na niego dokumentacja pozyskana m.in. z Głównego Centrum Informacyjnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej. IPN dysponuje też indeksem obejmującym losy ok. 1,2 mln osób represjonowanych przez władzę radziecką.
Jak podkreśla dr Leśkiewicz, archiwiści IPN, szukając informacji, nie będą ograniczać się wyłącznie do zasobów Instytutu, wskażą również inne polskie i zagraniczne archiwa, w których mogą znajdować się materiały dotyczące poszukiwanych osób.
Zainteresowani mogą pisać na adres: Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów 02-699 Warszawa, ul. Kłobucka 21, z dopiskiem „Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej” lub mailowo: ofiary@ipn.gov.pl. Na odpowiedź trzeba czekać około dwóch miesięcy.
Szacuje się, że w trakcie II wojny światowej śmierć poniosło 72 mln ludzi, z tego 61 mln po stronie aliantów. Według badań IPN z 2009 roku, w latach 1939–1945 zginęło od 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich. To aż 16 proc. przedwojennej ludności Polski. Nasz kraj poniósł więc podczas wojny procentowo największe straty wśród państw biorących w niej udział.
autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe
komentarze