moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Francuzi docenili polskiego żołnierza

Polski oficer został odznaczony francuskim medalem Medaille de la Defense Nationale. Kapitan Arkadiusz Chimicz jest jedynym Polakiem, który otrzymał dzisiaj to wyróżnienie. Francuski minister obrony narodowej przyznaje je za wsparcie francuskich sił zbrojnych.


Oficer od 2011 roku służy w Dowództwie Eurokorpusu w Strasburgu. Jest adiutantem generała Andrzeja Przekwasa, zastępcy szefa Sztabu ds. Wsparcia. – Moim zadaniem jest m.in. organizowanie spotkań generała z dyplomatami, politykami czy wojskowymi francuskiej armii – mówi kapitan.

Kapitan został uhonorowany brązowym medalem Medaille de la Defense Nationale. Francuski minister obrony przyznaje go żołnierzom obcych armii za działania o istotnym znaczeniu dla francuskich sił zbrojnych. Dziś Polakowi i czterem Belgom odznaczenie wręczył gen. dyw. Thierry Corbet, szef Sztabu Eurokorpusu.

– To, że kpt. Chimicz jest dzisiaj jedynym uhonorowanym Polakiem, odbieramy jako wyróżnienie i uznanie dla jego służby w międzynarodowej jednostce – podkreśla gen. bryg. Andrzej Przekwas.

Medaille de la Defence Nationale to francuska odznaka wojskowa. W 1982 roku ustanowił ją ówczesny minister obrony narodowej Francji Charles Hernu. Medal ma trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy. Jest przyznawany nie tylko Francuzom, ale też obcokrajowcom, którzy w sposób szczególny przysłużyli się francuskiej armii.  

***

Eurokorpus to jednostka szybkiego reagowania NATO i Unii Europejskiej. Powstał w 1992 roku. Tworzy go pięć krajów ramowych (Francja, Niemcy, Hiszpania, Belgia i Luksemburg), Polska 1 stycznia 2016 roku zostanie szóstym. Wojska Eurokorpusu uczestniczyły w misjach w Bośni i Hercegowinie, Kosowie i Afganistanie. Obecnie dowództwo tej jednostki sprawdza koncepcję JTF HQ (Dowództwo Sił Połączonych) na poziomie Korpusu, a w drugiej połowie 2016 roku wejdzie w skład EU BG (Grupy Bojowej Unii Europejskiej). Eurokorpus jest zdolny do prowadzenia misji lądowej we współdziałaniu z komponentami powietrznym, morskim i specjalnym. Ostateczną decyzję o wysłaniu jego sił (po wniosku NATO lub UE) podejmują państwa ramowe. W 2019 roku dowódcą Eurokorpusu będzie Polak.

EK

autor zdjęć: Michael Lasarew/ Eurokorpus

dodaj komentarz

komentarze


Dostawy sprzętu z Korei
 
Zobaczyć, dotknąć, opowiedzieć
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Polskie dowództwo w sercu US Army
Mundury do testów
Umowa MON-u z Microsoftem
Konsorcjum robotyczne
SKON: presja migracyjna maleje
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Półmaraton Komandosa – pękła bariera tysiąca
Fenomen podziemnej armii
Pamięci żołnierzy AK
Homar-K bez tajemnic
Rekompensaty dla weteranów poszkodowanych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
11 lat walki o zdrowie. Pomóżmy Antosi rozwijać się lepiej
NATO bliżej Ukrainy, Ukraina bliżej NATO
Terytorialsi sprawdzili się w wieloboju żołnierskim
„Brave Band ‘25” na półmetku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Wiceszef MON-u o odtajnieniu planów obrony kraju
Na „nieludzką ziemię”
Znaki do zmiany. Ze względu na tradycję i bezpieczeństwo
Rozbroić miny na wojnie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Ferie z WOT”, czyli droga do armii
What Can Europe Do?
Pilnujemy bezpieczeństwa na Bałtyku
Bokserski trening w 1 Brygadzie
Walka w półcieniu
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Szczyt w Paryżu: bez decyzji, ale z deklaracjami o większej współpracy
Paweł Bejda o zagubionych minach: Wnioski zostały wyciągnięte
Sprzęt US Army pod opieką Polaków
Ostatnie szlify na „Wodniku”
Opanować miasto wspólnymi siłami
AI pod kontrolą
Natychmiastowa reakcja polskich myśliwców
Sokół dla studentów WAT-u
Polska oferta zbrojeniowa dla Ukrainy
Mikrodrony nad poligonem
Szef Pentagonu: Polska wzorem dla innych
Jak działają sojusznicy
Pionier (z) Abramsa
Buzdygan Internautów 2024 – głosowanie
Prezydent zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego
Igrzyska Invictus Games w Kanadzie zakończone!
Świeże siły w Jasionce
Prawdziwi invictus!
Pete Hegseth: Mamy podobny etos wojownika
Foch stawia warunki
Pierwsza potyczka w wojnie polsko-bolszewickiej
Trzy tysiące Piorunów ze Skarżyska-Kamiennej
Najszybsza na ściance wspinaczkowej
Najważniejsze dni od wielu miesięcy
Zmiany w zadaniach korpusu czy kontynuacja?
Przez uchylone okno
Negocjacje czas zacząć
Invictus Games: Finał siatkówki bez Polaków
Zaklinacz czworonogów
Święto miłośników lotnictwa
„Aleo Mout”, czyli odzyskać miasto
Cel: odbudować i być gotowym na zagrożenia
Nowelizacja prawa lotniczego – MON chce listy wysokich budynków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO