moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dostawy sprzętu z Korei

Ostatnie dni przyniosły polskiemu wojsku kolejne dostawy nowego sprzętu. W mijającym tygodniu do Bursztynowej Dywizji trafiło 14 czołgów K2 „Czarna Pantera”, w najbliższych dniach do Żelaznej Dywizji dojedzie 8 haubic samobieżnych K9 wraz z dodatkowym wyposażeniem – poinformował w piątek wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Do Polski dotarły dwa kolejne transporty wojskowego sprzętu z Korei Południowej. Tym razem to 14 czołgów K2 „Czarna Pantera”, które będą w wyposażeniu 16 Dywizji Zmechanizowanej, oraz 8 armatohaubic K9, które zasilą pododdziały 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Kolejne czołgi, haubice i wyrzutnie są już w drodze – zapowiedział wicepremier Kosiniak-Kamysz. – Silne Wojsko Polskie jest kluczem do bezpieczeństwa całej Europy – dodał szef MON-u.

O współpracy z partnerami z Korei Południowej mówił dzisiaj w Sejmie Paweł Bejda, sekretarz stanu w MON. – Podczas rozmów z przedstawicielami administracji koreańskiej wielokrotnie otrzymaliśmy potwierdzenia, że wewnętrzna sytuacja polityczna Korei nie ma i nie będzie mieć wpływu na realizowane kontrakty – zapewnił posłów wiceminister. – Wszystkie znaczące siły polityczne popierają bliskie relacje przemysłów zbrojeniowych obu państw, a zawarte umowy są realizowane zgodnie z ich zapisami i harmonogramem – dodał. Paweł Bejda odniósł się tym samym do powracającego zarzutu o impas w realizacji umów zbrojeniowych wywołany przez kryzys polityczny w Korei Południowej.

Jak poinformował wiceminister, do Polski z Korei Południowej dostarczonych zostało już 98 czołgów K2, 160 armatohaubic K9, 12 samolotów FA-50 oraz 90 modułów wyrzutni Homar-K. W 2025 roku planowane jest przyjęcie na wyposażenie Wojska Polskiego kolejnych 82 czołgów, 52 armatohaubic, dwóch samolotów oraz 36 wyrzutni rakietowych. Trwają także negocjacje drugiej umowy wykonawczej do kontraktu na dostawę czołgów K2 – ma ona objąć 180 sztuk „Czarnych Panter”.

Paweł Bejda poinformował także, że podjęta przez prezydenta Donalda Trumpa decyzja o wstrzymaniu na 90 dni finansowania programów pomocowych dla innych państw nie obejmuje kontraktów zbrojeniowych zawartych z polskim rządem. – Dlatego możemy kontynuować negocjacje i realizację umów zgodnie z wcześniejszymi planami – zapewnił wiceszef MON-u.

MC

autor zdjęć: Agencja Uzbrojenia

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Oficer od drona
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Koniec olimpijskich zmagań
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Przemyślany każdy ruch
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Morskie koło zamachowe
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Jest projekt pomnika gen. broni Jordana-Rozwadowskiego
Debiut ogniowy Borsuków
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Zagrzmiały K9 Thunder
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Czas na oświadczenia majątkowe
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Focus of Every Move
Przeprawy na Odrze
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Outside the Box
Piekło „Pługa”
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
„Jaskółka” na Bałtyku
„wGotowości” rusza pełną parą!
Together on the Front Line and Beyond
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Walka o pierwszą dziesiątkę
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
METS po nowemu
Desant w Putlos
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Medycyna i wojsko łączą siły
Oko na Bałtyk
Cios w serce reżimu
Kosmiczny nadzór
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Gala MMA coraz bliżej
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Sprintem do bobsleja
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
USA wyprowadziły wyprzedzający atak na Iran
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Wojsko nadal na Horyzoncie
Kierunek Rumunia
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Chwała bohaterskim obrońcom Birczy
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Borsuki, ognia!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO