25 marca podsekretarz stanu w MON Beata Oczkowicz złożyła roboczą wizytę na Cytadeli, aby ocenić stan prac budowlanych powstającego Muzeum Katyńskiego i Muzeum Wojska Polskiego.
W nowej siedzibie Muzeum Katyńskiego znajdzie się godne miejsce do przechowywania i eksponowania 18 tys. przedmiotów wydobytych podczas prac ekshumacyjnych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
Zakres inwestycji na warszawskiej Cytadeli obejmuje obszar około 3-hektarowego, południowego półbastionu Cytadeli, jego gruntowną rewaloryzację, prace konserwatorskie i adaptacyjne na cele muzealne zabytkowych budowli: kaponiery, baterii barkowej, Bramy Nowomiejskiej, fosy i muru Carnot’a oraz aranżację wystaw stałych, a także artystycznych instalacji plenerowych Jerzego Kaliny (m.in. latarnia – dzwon katyński przy Wisłostradzie). Powstanie tutaj także nowa budowla stanowiąca przebicie przez wał ziemny, ze schodami prowadzącymi do baterii barkowej, w której znajdą się tablice z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej.
Natomiast koncepcja urbanistyczno-architektoniczna kompleksu Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej wybrana została w międzynarodowym konkursie, rozstrzygniętym we wrześniu 2009 r. Na podstawie zwycięskiej koncepcji konkursowej jej autorzy z warszawskiej pracowni projektowej WXCA opracowali w latach 2010–2013 projekty budowlane, które zostały zatwierdzone m.in. przez Stołecznego Konserwatora Zabytków. Na tej podstawie inwestor (Muzeum WP) uzyskał zasadnicze prawomocne pozwolenia na budowę. Obecnie sporządzana jest dokumentacja wykonawcza i opracowania wykonawcze. Na rok 2014 zaplanowano dokończenie badań archeologicznych na terenie inwestycji.
Podczas wizyty na placu budowy wiceminister Oczkowicz towarzyszył dyrektor Muzeum WP Zbigniew Wawer.
opr. Pion ds. Infrastruktury MON
autor zdjęć: Pion ds. Infrastruktury MON
komentarze