Wstępne podsumowanie działalności spółek za rok 2013 oraz przedstawienie aktualnych informacji nt. procesu powstawania Polskiej Grupy Zbrojeniowej to główne tematy spotkania wiceministra Czesława Mroczka z przedstawicielami spółek nadzorowanych przez MON.
W spotkaniu, które odbyło się 23 stycznia 2014 r. w Warszawie, wzięli również udział przedstawiciele Skarbu Państwa na czele z wiceministrem Zdzisławem Gawlikiem.
Według danych Departamentu Polityki Zbrojeniowej, spółki remontowo-produkcyjne nadzorowane przez MON osiągnęły w minionym roku zysk netto w kwocie ponad 118 mln zł. W porównaniu z 2012 r. trzykrotnie wzrosła również wielkość eksportu.
O profilach działalności firm, przeprowadzonych i planowanych inwestycjach, zmianach organizacyjnych oraz osiągniętych sukcesach szczegółowo poinformowali prezesi poszczególnych wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych.
Podsumowując tę część konferencji, wiceminister Mroczek zaznaczył, że MON doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją takie obszary produkcyjne, w których polski przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie konkurować z zagranicznym i to musimy wspólnie zmieniać, szukając konkretnych rozwiązań m.in. w konsolidacji, dalszym rozwoju i ciągłym pozyskiwaniu nowoczesnych technologii.
Z dużym zainteresowaniem wysłuchano również wystąpień prelegentów, którzy mówili nt. poszczególnych etapów tworzenia nowej grupy kapitałowej, zarejestrowanej w grudniu 2013 r. pn. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ). Odpowiadając na pytania z sali dotyczące dalszych prac nad powstaniem PGZ, wiceminister Gawlik podkreślił, że konsolidacja tak wielu firm w ramach jednej grupy zbrojeniowej jest procesem złożonym, wymagającym szeregu uzgodnień, których zakończenie doprowadzi do wzmocnienia pozycji polskiego przemysłu zbrojeniowego na rynku globalnym.
Tekst: płk Sławomir Lewandowski
autor zdjęć: Mariusz Piwoński
komentarze