To była pierwsza taka impreza w historii Akademii Obrony Narodowej. W Centralnych Wojskowych Zawodach w Kolarstwie MTB, które patronatem objął wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek, wzięło udział 32 zawodników reprezentujących środowisko wojskowe.
Wielki sympatyk kolarstwa gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek, rektor-komendant Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, przystał na propozycję Klubu Kolarskiego Legia 1928 współorganizowania wyścigu dla kolarzy specjalizujących się w jeździe na rowerach górskich i zaprosił ich do Rembertowa. Sam był honorowym starterem na starcie honorowym, a następnie na rowerze popilotował wszystkich na start ostry na poligonie. Tam również był starterem. Czekał też na kolarzy na ceremonii zakończenia imprezy. Wraz z Józefem Melakiem, zastępcą burmistrza dzielnicy Warszawa-Rembertów, najlepszym zawodnikom w kategorii open i w kategoriach wiekowych na trzech dystansach wręczył medale i puchary.
Wojskowe zawody, które w przyszłości może doczekają się rangi mistrzostw Wojska Polskiego w Kolarstwie Górskim, odbyły się w ramach dziesiątej edycji Legia MTB Maraton. Kolarze ścigali się na dystansie giga (ponad 56 kilometrów), mega (ponad 28 km) i mini (ponad 14 km). Na dystansie giga w rywalizacji mężczyzn najlepiej w kategorii open z zawodników ze środowiska wojskowego wypadł mł. chor. Rafał Wróblewski z Centrum Wsparcia Teleinformatycznego Sił Zbrojnych oraz Agnieszka Bożko z Warszawy. W kategorii mega zwycięzcami wojskowych zawodów zostali Ewa Twardosz z Warszawy i Jacek Tomczak z Warszawy. Natomiast na najkrótszym dystansie najlepszy był Michał Ryszewski z Warszawy.
Generał Pacek żegnając kolarzy startujących w X Legia MTB Maraton i Centralnych Wojskowych Zawodach w Kolarstwie MTB zaprosił ich na kolejne zawody na wiosnę oraz podziękował Marcinowi Wasiołkowi za przyłączenie się Klubu Kolarskiego Legia 1928 do popularyzowania Rembertowa oraz za trud włożony w organizację wyścigu.
autor zdjęć: Jacek Szustakowski

komentarze