moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sejmowa Komisja Obrony o budżecie

Ograniczenie dotacji dla instytucji podległych ministrowi obrony narodowej, przesunięcie na przyszły rok niektórych remontów i zmiany w tegorocznych szkoleniach. Przedstawiciele MON zaprezentowali posłom propozycje oszczędności. Budżet ministerstwa zostanie zmniejszony o ponad 3 mld złotych.


Wydatki Ministerstwa Obrony Narodowej w tym roku miały wynieść 31.170.785 tys. zł. Jednak sytuacja budżetowa państwa zmusiła wszystkie resorty do szukania oszczędności. Cięcia dotkną także ministerstwo obrony. Budżet resortu zmniejszy się o 10 proc., a dokładnie o 3.146.500 tys. zł.

Większość oszczędności obejmie wydatki majątkowe, które spadną o 1 mld 876 mln zł - z 8 mld 168,8 mln zł do 6 mld 292,5 mln zł. Oszczędności wynikają również z mniejszej liczby odejść z wojska niż początkowo założono. Do tej pory odeszło z wojska 2800 osób, a zakładano, że będzie ich 4 tys. O 143,2 mln zł spadną wydatki na świadczenia dla osób fizycznych - przede wszystkim na świadczenia emerytalne dla odchodzących żołnierzy.

O 885,7 mln zł spadną również wydatki bieżące, m.in. poprzez mniejsze wypłaty 12-miesięcznego wynagrodzenia przysługującego odchodzącym ze służby oraz mniejsze wydatki na świadczenia dla tych osób. Pomniejszone zostaną również zakupy materiałów i wyposażenia, w tym paliwa, smarów, amunicji i materiałów wybuchowych, a część przeglądów, konserwacji i napraw zostanie przesunięta na kolejne lata. Przesunięciu ulegnie również część usług, w tym podróży służbowych. – Zmniejszenie wydatków resortu obrony narodowej nie wpłynie na wypłatę wynagrodzeń, uposażeń oraz emerytur i rent – podkreślił Kupiecki, wiceminister obrony narodowej. – Spore oszczędności uzyskaliśmy dzięki dostosowaniu planów do realnych potrzeb. Na przykład okazało się, że mniej przeznaczymy na odprawy dla żołnierzy. Ma to związek z zahamowaniem fali odejść z wojska – przekonywał Kupiecki.

Przedstawiciele resortu przyznali, że konieczne są zmiany w systemie szkoleń, trzeba też będzie zrezygnować lub zmienić formułę niektórych ćwiczeń poligonowych. Część zaplanowanych na ten rok remontów sprzętu czy budynków zostanie przeprowadzona w następnym roku. Oszczędności wymuszą również konieczność renegocjowania niektórych umów na dostawę sprzętu. – Nie chodzi tu jednak o dostawy uzbrojenia potrzebnego do realizacji priorytetowych programów obronnych – zaznaczał Robert Kupiecki.

Propozycja zmniejszenia o 10 proc. budżetu MON wywołała burzliwą dyskusję. Posłów interesowało przede wszystkim to, czy planowane oszczędności nie odbiją się negatywnie na kondycji polskiego przemysłu obronnego. – Zdecydowaliśmy, że ograniczymy zamówienia głównie u zagranicznych kontrahentów. Zamówienia składane u polskich producentów będą mniejsze jedynie o 255 mln zł – zapewniał wiceminister Kupiecki. Ten argument jednak nie przekonał posłów opozycji. Wytknęli oni, że taka suma, ich zdaniem, oznacza utratę około tysiąca miejsc pracy.

Politycy PiS i SLD domagali się też bardziej szczegółowej informacji na temat planowanych oszczędności. – Które umowy będą renegocjowane? Remontu jakiego sprzętu armia nie przeprowadzi? I jakie konkretnie programy szkoleniowe zostaną odwołane? – dopytywał Mariusz A. Kamiński (PiS), wiceprzewodniczący komisji. Przedstawiciele MON obiecali, że dostarczą posłom więcej szczegółów na piśmie.

Posłowie z Komisji Obrony Narodowej nie zdołali przyjąć żadnego stanowiska na temat planowanych przez MON cięć. Okazało się bowiem, że zwolenników przyjęcia propozycji MON jest tyle samo, co jego przeciwników (13 posłów głosowało za, 13 przeciw).

Ponieważ jednak opinia posłów KON jest wymagana przed głosowaniem nad nowelizacją ustawy budżetowej na rok 2013, posłowie spotkali się jeszcze raz. W piątek rano komisja przegłosowała przyjęcie informacji MON.

Na czym MON będzie oszczędzał

W wyniku projektowanej nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2013 zmniejszono wydatki o kwotę 3.146.500 tys. zł, z tego wydatki bieżące o 1.270.249 tys. zł i wydatki majątkowe o 1.876.251 tys. zł.

Ograniczenie wydatków wystąpiło w zakresie:

− wydatków w dziale 752 – Obrona narodowa – 2.690.173 tys. zł,

− dotacji dla Wojskowej Agencji Mieszkaniowej na odprawy mieszkaniowe oraz świadczenia wypłacane przez WAM – 239.881 tys. zł,

− wydatków na świadczenia emerytalno-rentowe dla byłych żołnierzy oraz członków ich rodzin oraz wydatków inwestycyjnych wojskowych biur emerytalnych – 174.703 tys. zł,

− dotacji na inwestycje uczelni wojskowych – 4.640 tys. zł,

− wydatków na bieżącą działalność oraz dotacji na inwestycje SPZOZ – 16.002 tys. zł,

− wydatków na bieżącą działalność urzędu oraz wydatków inwestycyjnych – 17.190 tys. zł,

− dotacji na inwestycje dla muzeów wojskowych – 1.533 tys. zł,

− dotacji dla Agencji Mienia Wojskowego na utrzymanie mienia przekazanego AMW przez Ministerstwo Obrony Narodowej – 1.200 tys. zł,

− wydatków na inwestycje i zakupy inwestycyjne sądów wojskowych oraz wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury – 1.178 tys. zł.

Po dokonanych zmianach plan wydatków dla części 29 – Obrona narodowa wyniesie 28.024.285 tys. zł, z tego wydatki bieżące 21.731.774 tys. zł i wydatki majątkowe 6.292.511 tys. zł.

Źródło: projekt nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2013.
JT

autor zdjęć: Piotr Barnabiuk

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
 
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zachód przeciwko „korsarzom”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Palmiry – miejsce kaźni
Wojenny bohater na szubienicy
Leopardy jadą na poligon
Eurofightery znowu w Polsce
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Bruksela przed szczytem
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Wojna o porządek świata
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Polska przystań brytyjskich jeńców
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Dobrowolsi – czas start!
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Którą drogą do armii?
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Offset dla „Wisły”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Abramsy pod dobrą opieką
Szczury Pustyni dotarły do Polski
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowoczesna łączność dla armii
Zamiana po włosku
Kleszcze dla wojska
Lista trupich główek
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Tajna misja polskiej agentki
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nowy szef CWCR
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Mocny sygnał od NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO