Kobiety w mundurach nie będą zdawać egzaminu ze sprawności na takich samych zasadach jak mężczyźni. Tak zdecydowali posłowie pracujący nad projektem nowelizacji ustawy pragmatycznej. Nie zaakceptowali tym samym propozycji Konwentu Dziekanów, by nie różnicować ze względu na płeć żołnierzy zdających egzamin z WF.
We wtorek sejmowa Podkomisja Obrony Narodowej, która pracuje nad ustawą o służbie wojskowej, przyjęła zapisy dotyczące sposobu przeprowadzania sprawdzianów z WF. I tak, żołnierze będą musieli w każdym roku kalendarzowym przystąpić do egzaminu. Ministerstwo Obrony Narodowej chce, by takie sprawdziany były organizowane co miesiąc, a nie jak dotychczas jedynie dwa razy do roku. Kmdr Wiesław Banaszewski, zastępca przewodniczącego Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP zaproponował, by ze względu na trudności organizacyjne, egzaminy odbywały się co trzy miesiące.
Posłowie zgodzili się, by zwolnienia z egzaminu były udzielane jedynie z przyczyn zdrowotnych, a w przypadku kobiet dodatkowo w okresie ciąży lub karmienia dziecka. Wojskowy nie będzie już mógł się zasłaniać obowiązkami służbowymi.
Pomysł Konwentu Dziekanów, by zrównać wymagania stawiane na egzaminie kobietom-żołnierzom i mężczyznom-żołnierzom, wywołał kontrowersje. Ostatecznie posłowie zgodzili się z propozycją Mariusza A. Kamińskiego (PiS), przewodniczącego podkomisji, by zachować obowiązujące dziś zasady.
Nowością w ustawie pragmatycznej będzie zapis mówiący o tym, w jakich sytuacjach można odwołać żołnierza wysłanego na kurs dokształcający. Do tej pory przepisy nie regulowały tej kwestii. – W rezultacie mieliśmy przypadki, że uczelnie zagraniczne, na które byli kierowani wojskowi, nie mogły ich skreślić z listy studentów. Nawet gdy dana osoba miała tak duże zaległości, że jasne było iż studiów nie ukończy – przekonywał na podkomisji gen. Andrzej Wasilewski, dyrektor Departamentu Kadr w MON.
Wprawdzie takich przypadków nie ma dużo, ale niektóre szkolenia są ogromnie kosztowne, np. na pilota F-16. W ustawie znajdzie się wiec zapis, że z kursu można cofnąć żołnierza, jeśli: nie robi postępów w nauce, naruszył regulamin lub sam wnioskuje o odwołanie. Żołnierz będzie miał prawo odwołać się od tej decyzji.
Zmiany dotyczyć będą także zasad udzielania żołnierzom 50-dniowego urlopu na opiekę nad członkiem rodziny. MON chce, by wojskowym przysługiwał taki urlop jedynie wtedy, gdy opieki nad chorym nie może sprawować małżonek żołnierza lub inna osoba z rodziny.
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze