Jeszcze w tym roku rozpocznie się odbudowa poligonu w Ustce. W przetargu na budowę wałów przeciwsztormowych o długości prawie pięciu kilometrów i remont dróg dojazdowych najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Budimex. Wykona prace za niecałe pięćdziesiąt milionów złotych.
Poligon w Ustce, z którego korzystają przeciwlotnicy, żołnierze Wojsk Lądowych szkolący się w obronie wybrzeża, oraz marynarze i lotnicy, niknie w oczach. Co roku Bałtyk zabiera dziesiątki tysięcy metrów sześciennych plaż, a podczas sztormów niszczona jest wojskowa infrastruktura.
Wdzierająca się w głąb lądu woda zniszczyła kilka dróg technicznych i część asfaltowej prowadzącej do dowództwa poligonu. Jeden z budynków po podtopieniach trzeba było rozebrać.
Komenda usteckiego poligonu od dawna zabiegała w Urzędzie Morskim w Słupsku, który zarządza tym rejonem Wybrzeża, o umocnienie morskiego brzegu w rejonie Wicka Morskiego. Problemem był brak pieniędzy. Po tym jednak, jak udało się na ten cel zdobyć dofinansowanie z unijnego programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”, na początku roku ogłoszono przetarg na budowę wałów przeciwsztormowych (o długości 4,5 kilometra) oraz remont osiemnastu dróg technicznych.
Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Budimex, która za wykonanie całości prac zażyczyła sobie 49 milionów 800 tysięcy złotych. Z podpisaniem umowy trzeba będzie jeszcze poczekać.
– Jeden z uczestników przetargu złożył odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, dlatego z podpisaniem kontraktu musimy poczekać aż wypełniona zostanie cała procedura odwoławcza – wyjaśnia Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku.
W ocenie szefa UM w Słupsku, nie ma jednak podstaw do podważenia wyników przetargu i podpisanie umowy powinno nastąpić w połowie sierpnia. Prace budowlane, które zaplanowano na 22 miesiące, muszą się rozpocząć już w tym roku, ponieważ grant z Unii Europejskiej musi zostać zrealizowany do końca 2015 roku.
Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce, zajmujący około 20 kilometrów morskiego wybrzeża, to prawie 3 tysiące hektarów lądu oraz 90 tysięcy hektarów morza.
autor zdjęć: Tomasz Mielczarek
komentarze